اخبار سازمان

در پنجمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی و جهش تولید گیلان مطرح شد:

ایجاد چهار هزار و ۳۳۷ فرصت شغلی در گیلان   [ +2 | -3 ]

ایجاد چهار هزار و ۳۳۷ فرصت شغلی در گیلان

دکتر نوبخت، جانشین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان گیلان در پنجمین جلسه اقتصاد مقاومتی استان گفت: علاوه بر دستگاه های اجرایی، دستگاه‌های نظارتی نیز گزارشات خود را برایم مستقیم ارسال کنند تا با هم مقایسه و میزان پیشرفت کار پروژه های اقتصاد مقاومتی، جهش تولید و تبصره 18 را ارزیابی کنم.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان پنجمین جلسه اقتصاد مقاومتی استان گیلان با حضور دکتر محمدباقر نوبخت، معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه کشور غروب چهارشنبه در استانداری برگزار شد. در این جلسه که با حضور استاندار، معاونین، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان و جمعی از مدیران و نمایندگان برگزار شد، پس از ارایه گزارش دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی و جهش تولید استان گیلان توسط رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، در پایان این جلسه نیز تفاهم نامه مشترک احداث دوهزار واحد مسکونی محرومان امضاء و بین سازمان برنامه و بودجه، استانداری گیلان و بنیاد مسکن تبادل شد.

 

اتمام 43  طرح عمرانی تا پایان امسال

دکتر نوبخت، جانشین ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان گیلان با اشاره به گزارشاتی که از سوی مدیران در مورد  طرح‌های اقتصاد مقاومتی ارایه شد گفت: دستگاه‌های نظارتی نیز گزارشات خود را برایم مستقیم ارسال کنند تا با هم مقایسه و میزان پیشرفت کار را ارزیابی کنم.

وی ادامه داد: گاه پیشرفت کار گزارش طرح های اقتصاد مقاومتی با آنچه که از سوی مدیران برای پیشرفت دستگاه ها گزارش داده می شود تفاوت هایی دارد. به عنوان مثال گزارش ارایه شده از سوی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان از تناقض های معنی داری در اظهار و عمل دارد که قابل تامل است.

 

معاون رییس جمهور با بیان اینکه برای توسعه استان گیلان در دو بخش طرح‌های تولیدی و اقتصاد مقاومتی و جهش تولید تمرکز کرده ایم، گفت: در استان گیلان برای امسال ۹۲ پروژه اقتصاد مقاومتی و جهش تولید با اعتبار هزار و ۲۳۷ میلیارد تومان تعریف و پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه انتظار ما این است که با بهره برداری از این تعداد طرح برای چهار هزار و ۳۳۷ نفر فرصت شغلی ایجاد شود، افزود: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته ۴۳ طرح عمرانی می تواند تا پایان امسال در استان گیلان اجرایی شده و به بهره برداری برسد. برای این طرح‌ها نیز هزار و ۹۵۴ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است و برای اجرای این طرح‌ها تاکنون ۷۸۳ میلیارد تومان اعتبار هم پرداخت شده است.

وی با یادآوری طرح های بزرگ و زیربنایی در گیلان افزود: چهار طرح بزرگ زیربنایی به عنوان مثال تکمیل هشت کیلومتر باقیمانده آزاد راه رشت-قزوین (که البته هشت کیلومتر باقی مانده آزاد راه تماما کوه و تونل است)، دو سد شفا رود و پلرود و تکمیل ادامه راه آهن رشت به آستارا از جمله مهمترین طرح‌های زیربنایی در استان هستند.

وی با بیان اینکه اگر دریای خزر از طریق ریلی به خلیج فارس متصل نشود از تمامی ظرفیت این راه آهن استفاده نخواهد شد، گفت: دو سد شفارود و پلرود انشالله با هم آبگیری شوند و ما پولش را داده ایم و در سفر آینده حتما از آنجا بازدید خواهم کرد و آمادگی ندارم حرف دیگری بشنوم.

 

اختصاص 120 میلیارد تومان برای پروژه های پسماند استان

دکتر ارسلان زارع، استاندار گیلان نیز در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی و جهش تولید با اشاره آغاز به کار قطار پنج ستاره زندگی برای اعزام مسافران و زائران و استمرار این حرکت در مورد نرخ بالای مشارکت اقتصادی استان گفت: با اجرای برنامه‌های دولت تدبیر و امید و براساس سیاست اقتصاد مقاومتی ابلاغی رهبر معظم انقلاب و در جهت تحقق شعار راهبردی جهش تولید، ۹۲ پروژه اقتصاد مقاومتی مشخص شد و ما از جمله استان هایی هستیم که از همان ابتدای سال با تعیین تعداد طرح ها، با اولویت میزان اشتغال و افزایش تولید و با استفاده از تسهیلات بانکی کوشیدیم نقش موثری در اجرای برنامه‌ها و سیاست های تحقق شعار سال داشته باشیم.

وی این مهم را منجر به افزایش امید در جمعیت جویای کار ارزیابی کرد و افزود: کاهش نرخ بیکاری جوانان اصلی ترین دغدغه ماست و برای تحقق آن اهتمام داریم. خوشبختانه جزو استان های موفق در تحقق اشتغال و ثبت در سامانه رصد هستیم. همچنین با حمایت های صورت گرفته از سوی دولت تاکنون ۱۲۰ میلیارد تومان برای پروژه های پسماند استان ابلاغ شده است. تخصیص ۱۰۶ میلیارد تومان به موضوع پسماند و نیروگاه زباله سوز نیز طی سال گذشته انجام شده است.

استاندار گفت: نرخ مشارکت اقتصادی استان در فصل بهار امسال معادل 45 و دو دهم درصد بوده که این شاخص، چهار و دو دهم درصد بیشتر از متوسط کشوری است.

وی به رشد تولید محصولات زراعی در سال گذشته نسبت به سال ماقبل و رسیدن به یک و هشت دهم میلیون تن اشاره کرد و گفت: محصولات باغی نیز با رشد هشت و سه دهم درصدی به ۶۴۳ هزار تن و تولید محصولات دام و طیور نیز به ترتیب هفت و نیم و شش درصد رشد را نشان می دهند که این میزان در سه ماهه نخست امسال نیز تداوم داشته است.

دکتر زارع گفت: در صنعت نوغانداری نیز با حمایت های صورت گرفته از سوی دولت، میزان تولید پیله تر، رکورد ۱۲ سال گذشته را شکست و تکثیر شش برابری نهال توت نیز انجام شد. و به رغم تحریم‌های ظالمانه استکبار در صنعت نیز شاهد افزایش تولید در گیلان هستیم. به عنوان مثال در تولید روغن نباتی ۳۰ درصد، سیمان ۲۷ درصد و دارو ۲۲ درصد نسبت به سال گذشته و در محصولات فولادی طی سه ماهه نخست امسال، ۲۵ درصد رشد داشته ایم که نشاندهنده درک بالای مردم، فعالان اقتصادی و کارآفرینان از شرایط کشور و استان است. خوشبختانه از سال گذشته برای ۱۶۰ واحد، پروانه بهره برداری جدید صادر شده با حجم سرمایه‌گذاری یک‌هزار و ۶۰۱ میلیارد تومان که رشد دو برابری نسبت به سال ماقبل را نشان می دهد.

وی ادامه داد: در پنج ماه نخست امسال بنادر انزلی، کاسپین و آستارا بدون وقفه فعال بودند و بیش از ۳۶۷ هزار تن صادرات کالا به ارزش ۲۱۴ میلیون دلار صورت گرفته است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد افزایش ۲۸ درصد به لحاظ وزنی و ۳۹ درصد ارزش دلاری هستیم.

استاندار با بیان اینکه ظرفیت گسترده ای در بازار هدف اوراسیا و همسایگان شمالی وجود دارد گفت: شاهد افزایش ۵۴ درصدی میزان واردات از لحاظ وزنی و چهار درصد به لحاظ دلاری هستیم ولی تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیاد است و باید تلاش ها مضاعف شود.

و هدفگذاری ما برای حدود ۶۰۰ میلیون دلار صادرات غیرنفتی در امسال علاوه بر ظرفیت منطقه آزاد انزلی برای واحدهای تولیدی و تجار گیلانی دست یافتنی است.

وی به اعطای تسهیلات در قالب های مختلف برای تکمیل واحدهای نیمه تمام با بیش از ۶۰ درصد پیشرفت اشاره کرد و گفت: ۱۲ طرح در بخش صنعت و هشت طرح در بخش کشاورزی داریم و امیدوارم بانک ها همکاری بیشتری داشته باشند تا پروژه های بخش گردشگری نیز آماده افتتاح شوند.

وی با اعلام اینکه از طریق وزارت کشور، سازمان برنامه و بودجه و مدیریت بحران برای جبران خسارات برنجکاران پیگیر هستیم گفت: امیدوارم با امهال تسهیلات قبلی کشاورزان، اعطای تسهیلات جدید و کمک های بلاعوض، گامی در جهت کمک به این تلاش گران برداشته شود.

وی احیاء تالاب انزلی را نیازمند اعتبار بیشتری خواند و در احداث مسکن محرومان با اولویت افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد را از برنامه های پیش رو برشمرد.

 

 

395 میلیارد تومان تسهیلات برای 56 پروژه

کیوان محمدی، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز با اشاره به راه اندازی قطار پنج ستاره زندگی در گیلان گفت: اولین بار از تهران تا رشت با قطار حدود پنج ساعت طول کشید ولی امروز قطار تهران به رشت سه ساعت و نیم طول کشیده که گویای آینده استان ما است و نشان می دهد فعالیت و دغدغه دولت و همه مسولان به بار نشسته است.

وی ادامه داد: امروز در سه حوزه پروژه های اقتصاد مقاومتی، جهش تولید و تبصره 18  گزارش ارایه می شود. در مورد پروژه های تبصره ۱۸ اول قرار بود در هفت محور فعالیت ها صورت بگیرد ولی بعد چهار محور از جمله میراث فرهنگی، فرهنگ و ارشاد، شرکت های دانش بنیان و تعاون به مرکز واگذار شد و سه حوزه از جمله اصلاح بافت فرسوده شهری، بخش کشاورزی و صنعت معدن و تجارت در استان پیگیری شد.

محمدی با بیان اینکه در مجموع در این سه حوزه  ۲۱۴ میلیارد تومان اعتبار به استان ابلاغ شد و در حوزه های مختلف تخصیص یافته است تصریح کرد: در مجموع از این اعتبارات، حدود ۷۵ درصد تا کنون جذب شده که انشاالله باقیمانده نیز بزودی جذب می شود.

وی اضافه کرد: در حوزه جهش تولید ما برای سال ۱۳۹۹ تعداد ۸۹ طرح را ارایه دادیم به اضافه سه طرح در حوزه سدهای لاستیکی (در مجموع ۹۲ طرح)که این سه طرح هم انجام می شود. در واقع از این 89 طرح با دستگاه ها و بانک ها جلساتی گذاشتیم تا در حوزه هایی که قطعا پروژه ها به ثمر می نشینند کار بیشتری انجام شود و 56  پروژه از ۸۹ پروژه را احصا کردیم که با آن سه پروژه مورد اشاره با کمترین مشکل و مانع تا پایان سال مالی پیگیری شده و انشالله به نتیجه خواهند رسید.‌

محمدی گفت: برای 56 پروژه 395 میلیارد تومان کل تسهیلات است که براساس تفاهم نامه ای که حضرتعالی با استاندار محترم امضا فرمودید حدود188 میلیارد سرمایه ثابت و ۲۰۷ میلیارد سرمایه در گردش خواهد بود. در همین راستا خواسته ما این است در مورد نحوه پرداخت تسهیلات از سوی بانک ها همکاری بیشتری بشود چون گاهی بانک ها برای ارایه تسهیلات فرم های خاصی دارند که مربوط به خودشان است و ممکن است برای ارایه تسهیلات به پروژه های اقتصاد مقاومتی مناسب نباشد‌.

وی ادامه داد: تسهیلات ابلاغی نیز با توجه به پروژه های روستایی و وام با بهره شش درصد و تسهیلات تبصره 18 بین هفت تا 12 درصد و تسهیلات جهش تولید 15 درصد است که کمی با عدم استقبال بخش خصوصی روبرو شده است. بنابراین اگر بتوانیم سه تا شش درصد به پرداخت های مختلف اولویت بدهیم در انجام کارها تسریع خواهد شد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان همچنین در مورد میزان تفاوت جذب یارانه سود پیش بینی شده در تفاهم نامه  با حال حاضر خواستار اضافه کردن طرح های جدید شد.

 

(گفتنی است گزارش هایی نیز توسط مدیر شعب بانک ملی، مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مدیر کل جهادکشاورزی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت و همچنین رییس توسعه نوغانداری کشور پیرامون پروژه های اقتصاد مقاومتی، جهش تولید و تبصره 18 ارایه شد.

لازم به ذکر است در این جلسه رضا دنیامالی، رئیس مجمع نمایندگان و نماینده مردم انزلی، جبار کوچکی نژاد، سید علی آقازاده و محمدرضا احمدی سنگری از نمایندگان شهرستان رشت و خلیل بهروزی فر نماینده شهرستان های فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی به بیان نظرات خود پرداختند.)تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل