اخبار سازمان

در مراسم افتتاح موزه رودبار مطرح شد؛

تمدن مارلیک نشان افتخاری بر سینه ما ایرانی ها است/موزه شهرستان رودبار به موزه باستان‌شناسی تبدیل می شود   [ +5 | -4 ]

تمدن مارلیک نشان افتخاری بر سینه ما ایرانی ها است/موزه شهرستان رودبار به موزه باستان‌شناسی تبدیل می شود

ظهر روز پنجشنبه(10 شهریورماه) با حضور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان،نماینده و فرماندار شهرستان رودبار و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، موزه شهرستان رودبار افتتاح شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان،کیوان محمدی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان در حاشیه افتتاح این موزه با اشاره به غنای فرهنگی و تاریخی شهرستان رودبار ، اظهار داشت: رودبار تنها افتخار گیلان و حتی افتخار ایران نیست  بلکه  یک افتخار جهانی است.

وی با بیان اینکه تمدنی که در رودبار وجود داشته  یک تمدن جهانی بوده و بحث آن در همه دپارتمان های باستان‌شناسی گویا است، افزود: تمدن مارلیک یکی از پیشرفته ترین تمدن های عصر خودش بوده و نشان افتخاری در سینه ما ایرانی ها است .

محمدی با تاکید بر اینکه در کنار تمدن هخامنشی و ساسانی، تمدن مارلیک یکی از افتخارات بزرگ کشور ما است که متاسفانه هنوز نتوانسته ایم در حد نام و جایگاه آن قدم برداشته و از ظرفیتی که دارد به درستی استفاده کنیم، گفت: امیدواریم افتتاح موزه رودبار مقدمه ای باشد برای اینکه ما بتوانیم تمدن شکوهمند مردم این سامان را نه فقط برای ایرانیان بلکه برای جهانیان به نمایش بگذاریم.

وی به کم نظیر بودن اثر تاریخی جام مارلیک در تاریخ دنیا اشاره و خاطرنشان کرد: رودبار ممکن است شهر بزرگی نباشد ولی تمدن بسیار بزرگ و جهانی در اینجا شکل گرفته است.

 رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با اشاره به اینکه اقتصاد رودبار در حال حاضر عمدتاً بر اساس کشاورزی و محصول زیتون شکل گرفته است، تصریح کرد: اقتصاد این منطقه می‌تواند وابسته به توریسم و باستان شناسی  باشد.

محمدی  با تاکید مجدد بر اینکه استان گیلان یک منطقه خاص و ویژه از لحاظ باستان شناسی است ،گفت: امیدواریم بتوانیم در کنار همدیگر و با کمک مردم جایگاه این استان و مناطق  مختلف آن را به حدی که سزاوارش است برسانیم.

وی در پایان با بیان اینکه جام مارلیک یک اثر با قابلیت عرضه به جهانیان است گفت: نمی شود ملتی که ۳۵۰۰ سال قبل جام مارلیک را به جامعه بشری هدیه کرده، ۳۵۰۰ سال بعد نتواند کاری را در آن سطح ارائه دهد .

موزه شهرستان رودبار به موزه باستان‌شناسی تبدیل می شود

مسعود حلاج پور در حاشیه افتتاح موزه شهرستان رودبار اظهار داشت: این موزه در ساختمانی به مساحت 450 متر مربع با مالکیت شهرداری و  شورای شهر رودبار در اختیار اداره میراث و فرهنگی قرار گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان،گفت: 95 درصد گردشگران استان گیلان از شریان اصلی شهرستان رودبار عبور می کنند و امیدوار هستیم که با ایجاد این موزه و معرفی فرهنگ ایران زمین و فروش زیتون های مخصوص و منحصر به فرد این منطقه بتوانیم خاطره خوب برای هم میهنان خودمان و گردشگران کشور های خارجی ایجاد کنیم.

وی با بیان اینکه ما در نظر داریم که این مکان را به موزه باستان شناسی تبدیل کنیم تا بتوانیم از موزه ایران باستان تهران اشیائی را به صورت نمایشگاهی به استان گیلان انتقال دهیم، خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۶ جام مارلیک به مدت محدودی در اختیار موزه رشت قرار گرفت  و به قدری این مسئله برای مردم جذاب بود که  در مدت ۱۷ روز به اندازه ۳۰ سال بازدید کننده داشته است.

حلاج پور در پایان ابراز امیدواری کرد با اختصاص اعتبار لازم برای مستحکم کردن بنا و بکارگیری نیروی انسانی برای تأمین امنیت موزه، برای دهه فجر اشیاء باستانی برای نمایش به رودبار منتقل شود.

 

گفتنی است، در حاشیه این مراسم از کتاب «دستبافته های عمارلوی گیلان» رونمایی شد.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل