اخبار سازمان

در هشتمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان عنوان شد:

لزوم تسریع در پروژه های اقتصاد مقاومتی و جهش تولید   [ +12 | -12 ]

لزوم تسریع در پروژه های اقتصاد مقاومتی و جهش تولید

هشتمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان صبح یازدهم دی ماه ۹۹ به ریاست استاندار و دبیری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در سالن غدیر استانداری برگزار شد.

 


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، در این جلسه ضمن گرامیداشت یاد شهید سردار سلیمانی، در خصوص پروژه های اقتصاد مقاومتی و جهش تولید مطالبی ارایه شد.
در بخشی از این جلسه از آخرین وضعیت پیشرفت فیزیکی پروژه های راه آهن رشت-کاسپین، آزاد راه منجیل-رودبار، ساختمان سد پلرود، سدهای لاستیکی و پروژه های پسماند استان توسط مدیران مربوطه توضیحاتی ارایه شد.

 


کیوان محمدی، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان در هشتمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان گفت: ۴۱ پروژه اقتصاد مقاومتی را که تایید شد از ابتدای سال آغاز کردیم و امروز گزارش ۳۸ پروژه ارایه می شوند که عبارتند از: دو پروژه نوغانداری، هفت پروژه آب منطقه ای، ۱۲ پروژه صنعت و معدن، هشت پروژه جهادکشاورزی، یک پروژه منابع طبیعی و هشت پروژه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی.
وی ادامه داد: پیشرفت کلی پروژه ها نسبت به ابتدای سال و پایان سال ۹۸ خوب بوده است ولی در چند ماه اخیر به دلیل ملاحظات مختلف از جمله عدم پرداخت تسهیلات، کارها کندتر پیش رفت.
وی افزود: برای چند پروژه عمده از جمله در حوزه سدهای لاستیکی تا پایان سال ۹۸، حدود ۷۸ میلیارد تومان پرداخت داشتیم که اگر ۵۵ میلیارد تومان دیگر نیز به این بخش اختصاص دهیم این پروژه ها به پایان می رسد. برای هفت پروژه سد لاستیکی نیز امسال ۳۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است. همچنین برای چهار پروژه دیگر امسال که جزو پروژه های استانی ویژه است حدود ۷\۱۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است. به بیان دیگر کلا اگر ۲۱ میلیارد داشته باشیم آن پروژه ها را نیز به پایان می رسانیم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان با بیان اینکه در حوزه جهش تولید نیز ۵۶ پروژه داشتیم، گفت: ما موفق شدیم از پنج بانک عامل از جمله بانک کشاورزی، سپه، تجارت، توسعه تعاون و صادرات برای پروژه ها تسهیلات بگیریم.
وی گفت: ۱۷ پروژه جهش تولید در بخش کشاورزی داشتیم که در مورد ۱۳پروژه قرارداد بستیم و با مبلغ ۱۰۷ میلیارد تومان از تسهیلات بانکی استفاده خواهند کرد و ۱۰ میلیارد تومان نیز یارانه سود از طرف سازمان مدیریت و برنامه ریزی به پروژه ها اختصاص خواهد یافت.
وی با بیان اینکه در مجموع ۱۴ میلیارد یارانه سود داریم که ۱۰ میلیارد تومان آن تامین اعتبار شده است افزود: در حوزه صنعت نیز ۲۷ پروژه داشتیم که ۹ پروژه با بانک های صادرات، توسعه تعاون، سپه و تجارت قرارداد دارند و ۸۵ میلیارد تومان تسهیلات بانکی و ۶\۳ میلیارد تومان نیز یارانه سود دارند.


دکتر ارسلان زارع، استاندار گیلان نیز در این جلسه گفت: انتظار این است که با تلاش همه ی مدیران و مردم عزیز در تحقق اهداف اساسی و راهبردی اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبر انقلاب در سال جاری گام مهمی در راستای اشتغال و توسعه استان برداریم.
وی ادامه داد: از ابتدای سال کوشش شد تا پروژه هایی که در عرصه های مختلف عمرانی، اقتصادی و فرهنگی انتخاب می شوند منطبق با نیاز مردم تعیین شوند و براساس آن برنامه ریزی و تامین اعتبار لازم از سوی دولت با مشارکت بانک ها و شرکت های تعاونی انجام شود تا ضمن افزایش سهم تولید و تسریع در پروژه های عمرانی توسعه ای در ارتقای درآمد سرانه استان نیز سهم داشته باشیم.
وی ضمن اظهار رضایت از میزان پیشرفت فیزیکی این پروژه ها خواستار تسریع و پیگیری بیشتر امور مربوطه شد تا هر چه زودتر به بهره برداری برسند.
استاندار ضمن برشمردن بعضی از پروژه ها مانند طرح توسعه روغن کشی گنجه رودبار و طرح آبیاری قطره ای در بعضی از شهرستان های استان، آن ها را در شرایط فعلی بسیار مفید ارزیابی کرد و افزود: تاکید ما این است که در روند انجام پروژه های اقتصاد مقاومتی تسریع شود تا یارانه سودی که دولت در این بخش برای پروژه های استان در نظر گرفته است به استان تخصیص یابد و در این راستا تا پایان دی ماه فرصت هست تا بانک ها نیز فعالانه تر عمل کنند.
وی همچنین باقیمانده پروژه های آزاد راه در قسمت منجیل-رودبار را از پروژه های مهم استان خواند و در مورد پروژه سد پلرود گفت: این سد قادر خواهد بود حدود ۴۰ میلیون مترمکعب از نیاز آب شرب و آب کشاورزی استان را تامین کند.
استاندار در مورد فعالیت پروژه پسماند،نخست به کاهش تولید پسماند توسط افراد تاکید کرد و گفت: متاسفانه سرانه تولید زباله ما در استان گیلان نسبت به کشور بالاتر است که خود یک آسیب قلمداد می شود و میزان تولید زباله وقتی گردشگران می آیند خیلی بیشتر هم می شود. اما از آنجا که ما در سال ۹۸ و ۹۹ در مورد پروژه های پسماند مشکل تامین اعتبار نداشتیم انتظار این است که در این زمینه خیلی خوب کار شود و لازم است در مورد طرح مدیریت هوشمند پسماند از مبدا، اطلاع رسانی لازم توسط رسانه ها انجام شود.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل