اخبار سازمان

رییس مرکز آمار ایران اعلام کرد:

افزایش نرخ تورم خانوارهای کشور   [ +11 | -14 ]

افزایش نرخ تورم خانوارهای کشور

نرخ تورم نقطه ای در آذر ماه 1399 به عدد 44/8 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 44/8 درصد بیشتر از آذر 1398 برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان جواد حسین زاده، رییس مرکز آمار ایران با اعلام این خبر که نرخ تورم نقطه ای در آذر ماه 1399 به عدد 44/8 درصد رسیده است، گفت: خانوارهای کشور به طور میانگین 44/8 درصد بیشتر از آذر 1398 برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.

 

تورم نقطه ای آذر ماه

وی ادامه داد: نرخ تورم نقطه‌ای آذر ماه ١٣٩٩ در مقایسه با ماه قبل 1/6 واحد درصد کاهش یافته است.

به گفته رییس مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش 1/3 واحد درصدی به 57/9 درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با کاهش 3/1 واحد درصدی به 38/7 درصد رسیده است.

حسین زاده اظهار کرد: بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان کردستان( 54/2 درصد) و کمترین آن مربوط به استان قم (41/2 درصد) است.

 

نرخ تورم دوازدهه ماهه

معاون رییس سازمان برنامه و بودجه کشور نرخ تورم دوازدهه ماهه منتهی به آذر 1399 برای خانوارهای کشور را عدد 30/5 درصد اعلام کرد و افزود: بیشترین نرخ تورم دوازدهه ماهه مربوط به استان هرمزگان (35/3 درصد) و کمترین آن مربوط به استان آذربایجان غربی(27/2 درصد) است.

 

درصد تغییرات شاخص قیمت

رییس مرکز آمار ایران با بیان اینکه نرخ تورم کل کشور در آذر ماه 1399 برابر 30/5 درصد بوده است  در مورد درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری اعلام کرد: در دهک های مختلف هزینه ای در بازه 27/9 درصد برای دهک اول تا 37/2 درصد برای دهک دهم نوسان دارد. محدوده تغییرات تورم دوازدهه ماهه در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بین 25/6 درصد برای دهک دهم تا 29/5 درصد برای دهک دوم است. همچنین در مورد گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» بین 26/3 درصد برای دهک اول تا 40/3 درصد برای دهک دهم است.

 

افزایش نرخ تورم در آذر ماه

وی با بیان اینکه نرخ تورم خانوارهای کشور در آذر ماه افزایش داشته است گفت: براساس گزارش شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کل کشور در آذر ماه و با توجه به اعداد مربوط به تورم در میان دهک های مختلف هزینه ای، فاصله تورمی دهک ها در این ماه به 9/3 درصد رسید که نسبت به ماه قبل(8/9 درصد) 0/4 واحد درصد افزایش داشته است. فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل 0/4 واحد درصد و در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل 1/5 واحد درصد افزایش نشان می دهد. 

 تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل