اخبار سازمان

در دهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان مطرح شد:

سالمندی را به یک ظرفیت برای گیلان تبدیل کنیم   [ +38 | -33 ]

سالمندی را به یک ظرفیت برای گیلان تبدیل کنیم

صبح روز پنجشنبه (18 دی ماه)، دهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان در سال 1399 به ریاست استاندار گیلان و دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در سالن غدیر استانداری گیلان برگزار شد.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه استان گیلان دهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان با دستور جلسه (1) گزارش وضعیت سالمندی موضوع پیشنهاد کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان (2) طرح بازنگری شده روستای لادمخ صومعه سرا موضوع پیشنهاد کارگروه زیربنایی، توسعه روستایی، عشایری، شهری و آمایش سرزمین و محیط زیست استان برگزار شد.

کیوان محمدی، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان با بیان اینکه اهمیت موضوع سالمندی برای کشور و خصوصاً برای گیلان روز به روز بیشتر می شود، گفت: اگر از اکنون برای سالمندان برنامه ریزی نداشته باشیم قطعاً در آینده دچار مشکل خواهیم شد.

وی ادامه داد: با توجه به گزارش هایی که خدمت استاندار محترم و نمایندگان ارجمند ارایه شده است وضعیت جمعیتی گیلان از سال 65 تا افق 1415 بررسی شده است، براساس این تحقیق مشخص می شود که در این بازه زمانی سه گروه سنی 14-0 و 59-15 (که جمعیت فعال اقتصادی است) و 60 ساله الی بیشتر، نوسانات شدیدی در عرض این مدت خواهد داشت. به گونه ای که جمعیت 14-0 ساله که در سال 65 حدود 41/5 درصد از جمعیت استان را تشکیل می دادند اکنون کاهش پیدا کرده و به حدود 17 درصد رسیده است و پیش بینی می شود این تعداد در سال 1415 باز هم روند کاهشی داشته و به کمتر از 13 درصد برسد.

محمدی اضافه کرد: از طرف دیگر با کاهش جمعیت جوان (به یک چهارم در عرض پنجاه سال)، تعداد جمعیت 60 سال و بیشتر کاملا روند معکوس داشته و افزایش می یابد و پیش بینی می شود نسبت به سال 65 به چهار برابر برسد. به گونه ای که این سرعت در کاهش جمعیت جوان و افزایش جمعیت سالمند حتی در کشورهای توسعه یافته هم تجربه نشده است، البته هرم سنی جمعیت آن ها هم تغییر کرد ولی نه با این سرعت و نه به این شکل که ما با آن مواجه ایم.

وی کاهش نیافتن جمعیت فعال اقتصادی در هرم جمعیتی کشور ما را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در سال 65 حدود 52 درصد جمعیت فعال اقتصادی داشتیم که الان این میزان به حدود 68 درصد رسیده است. اما پیش بینی می شود این میزان نسبت به الان کاهش پیدا کند و در سال 1415 به حدود 63 درصد برسد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان با بیان اینکه از شروع سال 1399 تا سال 1399 روند افزایشی داشتیم، تصریح کرد: از سال 99 در زمینه جمعیت فعال هم روند کاهشی خواهیم داشت که این موضوع نیز جای تامل دارد چون می تواند در دراز مدت برای استان مسئله آفرین باشد.

وی اضافه کرد: ولی می توانیم موضوع سالمندی را به یک ظرفیت برای گیلان تبدیل کنیم. در برنامه آمایش گیلان هم به این نکته توجه شده و می توانیم گیلان را به لحاظ سالمندی به حیاط خلوت ایران تبدیل کنیم. هرچند الان نیز جمعیت سالمند استان های دیگر به گیلان سرازیر می شوند. اما اگر بتوانیم در قالب کمیسیون های سالمندی، طبقه بندی از سالمندان داشته باشیم هم می تواند به جمعیت سالمند کشور کمک کند و هم می توانیم جمعیت جوانی را که برای کمک به سالمندان عزیز نیاز داریم آموزش داده و در راستای اشتغالزایی ساماندهی کنیم و یا فرضاً از بعضی اماکن مانند مدرسه هایی که در مناطق شهری و روستایی بدون استفاده مانده اند علاوه بر موضوعات گردشگری به سمت بهره بردری در حوزه سالمندی استفاده نماییم.

 

 

دکتر ارسلان زارع، استاندار گیلان نیز با تاکید بر اینکه سالمندی یک واقعیت اجتماعی است، گفت: برای ورود به این دوره از زندگی و با هدف سلامت و گذران بهتر سالمندی، باید آمادگی لازم را داشته باشیم. با توجه به گزارشات ارایه شده موضوع سالمندی در گیلان به عنوان یک مسئله برای استان است، اگرچه خود این موضوع یک مزیت هم می تواند باشد، چون استفاده از تجارب عزیزان سالمند یک فرصت ارزشمند است که با برنامه ریزی و توجه به شاخص های جهانی امید به زندگی باید به درستی از آن استفاده شود.
وی ادامه داد: اما به سبب کمبود ها و زیرساخت ها گاه این فرصت به مثابه یک تهدید تلقی می شود.
وی با بیان اینکه بهترین کار در سطح ملی تدوین سند بالادستی سالمندی است که ذیل آن طرح های ملی و بومی سازی استان ها وجود دارد، اعلام کرد: هم اکنون دو طرح ملی سالمندی را در استان در دستور کار داریم.
وی با اعتقاد براینکه در گام نخست باید برنامه ریزی های آموزشی و آگاهی بخشی منظم داشته باشیم، گفت: سالمندان و افراد جامعه نیز باید همکاری کنند. همچنین دستگاه های اجرایی و رسانه ها در راستای خدمات رسانی و آگاهی رسانی به سالمندان فعال باشند.
استاندار با اشاره به لزوم حساسیت بیشتر گیلانیان به مقوله سالمندی گفت: وجود نهادهای اجتماعی در حوزه سالمندی نیز باید تقویت شود. چون مسئله سالمندی فقط تامین سرپناه و مسایل مالی نیست بلکه مهمترین نیاز سالمندان عاطفی و حفظ حرمت و احترامشان است. بنابراین همه دستگاه های اجرایی، شهرداری ها و حتی آن ها که ظاهرا در این حوزه مسئولیت ندارند باید در این بخش همراهی کنند. گاه حتی سازمان های خدمات رسان به سالمندان هم مناسب سازی نشده اند. بنابراین در همه موضوعات باید این مهم مورد توجه قرار گیرد.
استاندار ادامه داد: البته به رغم محدودیت های زیرساختی فیزیکی، ما امکانات زیرساختی خوبی در بخش های دیگر داریم. به عنوان مثال فعال بودن بیش از 500 مرکز جامع و پایگاه سلامت در استان ظرفیت خوبی در این حوزه است. همچنین علاوه بر دستگاه ها و شرکای همکار، در گیلان سازمان های مردم نهاد فعال هم داریم.
دکتر زارع اجرای صدور کارت ارایه خدمات اجتماعی منزلت به سالمندان را لازم برشمرد و افزود: این کار در گیلان به عنوان پایلوت انجام می شود. دستگاه های اجرایی استان و نهادهای عمومی غیر دولتی نیز در این مورد همکاری کنند. همچنین می توان به کمک کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی موضوعاتی مانند مهاجرت را مد نظر قرار داد و لازم است دانشگاه گیلان بخشی از اعتبارات پژوهشی خود را به بررسی موضوع سالمندی اختصاص دهد تا با نتایج علمی بتوان برای بهبود امور مربوطه مداخله کرد.
وی با اعلام اینکه از نظر نرخ رشد جمعیت، گیلان رتبه پنجم را در کشور دارد، گفت: باید با آگاهی بخشی، اجرای سیاست های تشویقی و عملیاتی کردن نتایج علمی حاصل از پژوهش ها، در تغییر نرخ رشد جمعیت مداخله کنیم.
وی با تاکید براینکه با توجه به سند آمایش گیلان، بافت روستایی حفظ شود گفت: لازم است نسبت به سند آمایش سرزمین به مثابه یک میثاق پایبند باشیم.
وی همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود با توجه به آزادسازی سهام عدالت، گفت: بخاطر شرایط کرونایی تلاش شد تا مراجعات حضوری به حداقل برسد و برای احراز هویت الکتریکی برای کسانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند تا نیمه بهمن ماه فرصت هست تا در سامانه سجام ثبت نام کنند.
وی گفت: در استان گیلان یک میلیون و 139 هزار نفر برگه سهام عدالت دارند که با راه اندازی شرکت سرمایه گذاری استان و ثبت آن در بورس می توان امیدوار بود گردش مالی حدود یک میلیون و 139 هزار دارنده سهام عدالت در اقتصاد استان تاثیر زیادی داشته باشد.
وی همچنین در بخش دیگری با تاکید بر مصرف بهینه انرژی از همه دستگاه های اجرایی و همچنین مردم خواست تا ضمن جلوگیری از هدررفت انرژی میزان مصرف حامل های انرژی خود از جمله گاز را به شدت مدیریت کنند.


در این جلسه همچنین مدیرکل بهزیستی استان با ارایه «گزارش وضعیت جمعیتی گیلان» و معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در مورد اجرای دو طرح سالمندی در گیلان مطالبی ارایه کردند. سه تن از نمایندگان حاضر (آقازاده و جبار کوچکی نژاد نماینده مردم رشت و سید کاظم دلخوش، نماینده مردم صومعه
سرا در مجلس شورای اسلامی) نیز نظرات خود را پیرامون موضوع جمعیت در استان و فرصت ها و تهدیدها بیان کردند.
در بخشی از این جلسه معاون اداره کل راه و شهرسازی از طرح بازنگری شده روستای لادمخ صومعه سرا، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی از وضعیت ثبت نام دارندگان سهام عدالت در سامانه سجام، مدیرعامل شرکت گاز گیلان از میزان مصرف حامل های انرژی و ضرورت مصرف بهینه برای پرهیز از خاموشی گزارشی ارائه دادند.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل