اخبار سازمان

در جلسه بررسی شکل گیری « اندیشکده مطالعات اوراسیا» در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان عنوان شد:

با رویکرد گیلان محور به بازار اقتصادی منطقه اوراسیا توجه کنیم   [ +20 | -17 ]

با رویکرد گیلان محور به بازار اقتصادی منطقه اوراسیا توجه کنیم

عصر روز یکشنبه پنجم بهمن ماه 1399، جلسه بررسی شکل گیری «اندیشکده مطالعات اوراسیا» با حضور رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان، مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری گیلان، معاون پژوهشی دانشگاه گیلان، اساتید و صاحبنظران حوزه روابط بین الملل و اوراسیا برگزار شد.


 به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در این جلسه ضمن توجه به ضرورت ایجاد مرکزی در خصوص مطالعات اوراسیا در گیلان، ظرفیت های بسیار زیاد این منطقه به لحاظ اقتصادی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

****************

کیوان محمدی، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان با ذکر اینکه پیمان اقتصادی اوراسیا منعقد شده و ایران هم فعلا به عنوان یکی از طرف های ناظر در این پیمان حضور دارد از مقدمات ایجاد مرکز مطالعات اوراسیا در رشت خبر داد و گفت: طبعاً چنین مرکز مطالعاتی باید در یک جایگاه علمی و پژوهشی مورد نظر باشد و قرار بود اساتید و مدیران مرتبط در این راستا طی جلساتی به جمع بندی برسند تا براساس آن عمل کنیم.

وی افزود: بدون شک منطقه اوراسیا در آینده اقتصادی ایران می تواند نقش مهمی ایفا کند. الان نیز میزان مبادلات تجاری ایران در منطقه اوراسیا به نسبت سایر جاهای دنیا وضعیت مناسب تری دارد.

وی با ضروری خواندن مطالعه، تحقیق و شناخت کامل عوامل تاثیر گذار برای ایجاد و توسعه یک رابطه تجاری، گفت: وجود چنین مرکزی در استان به تجار، بازرگانان و اقتصاد کل کشور کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه چنین پیمان اقتصادی بین چند کشور منعقد شده و کم کم کشورهای بیشتری به این پیمان می پیوندند و ایران نیز فعلا به صورت حاشیه ای در این حوزه مورد توجه است، اگر بتوانیم مرکز مطالعاتی اوراسیا را در گیلان ایجاد کنیم برای اقتصاد استان بسیار مفید خواهد بود.

وی اضافه کرد: البته نمونه هایی از این حرکت ها در استان بارها اتفاق افتاده ولی موفق نبوده، چون نهادینه سازی نشده بود، بلکه افرادی از جمله آقای آخوندزاده با انگیزه شخصی در این مسیر زحمت کشیدند ولی بعد کسی فعالیت های ایشان را ادامه نداد. اما ایشان در ایجاد کنسولگری ما در آستراخان نقش ویژه و محوری داشتند به گونه ای که بخشی از تاریخ آستراخان شدند و عکس ایشان را در موزه آنجا گذاشتند.

محمدی با ذکر اینکه ما حدود سی سال در انجام این کار تاخیر داریم، گفت: چون هیچ وقت این کار را نهادینه نکردیم و اگر مراکز مشابه ای هم ایجاد شد، در عمل نفعی برای استان نداشته است. بنابراین ضمن جبران این تاخیر، لازم است از بی ثباتی در ایجاد چنین مرکزی پرهیز شود. به عنوان مثال در برهه ای بحث «مرکز استان شناسی»در کشور داغ بود، یعنی یک موجی به راه افتاده بود. اما فقط دو تا استان از جمله گیلان «مرکز استان شناسی» را ایجاد کردند که پایدار باقی ماند و آن هم به دلیل اینکه زیر نظر دانشگاه کار را انجام دادند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با بیان اینکه در زمان کنونی افرادی علاقمند به فعالیت در این حوزه هستند، گفت: کار باید طوری انجام شود که ادامه دار باشد. به عنوان مثال پژوهشکده گیلانشناسی در زیر مجموعه دانشگاه گیلان ایجاد شد، در آینده هم هر کس مسئولیت داشته باشد این مرکز همچنان به کار خود ادامه خواهد داد. بنابراین لازم است ایجاد «اندیشکده اوراسیا» با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی، امور اقتصادی و دارایی استان، دانشگاه و استانداری در دانشگاه گیلان به عنوان یک مرکزشکل بگیرد و نهادینه شود تا در آینده و با تغییرات مدیریتی نیز به کار خود ادامه داده و پایدار باقی بماند. در واقع «اندیشکده اوراسیا» می تواند مانند مرکز گیلانشناسی با بهره مندی از حضور اساتید علاقمند و صاحبنظران این حوزه و امکانات دانشگاه در شاخه های مختلف فعالیت کند.

وی با بیان اینکه ما وقتی کار را زیر نظر دانشگاه انجام داده و پیگیری کنیم موفق تر خواهیم بود، ایجاد موزه میراث روستایی گیلان را در دل دانشگاه گیلان نمونه یک تجربه موفق دیگر ارزیابی کرد و افزود: ممکن است الان اسم دانشگاه روی این موزه خیلی به چشم نیاید ولی همه می دانند که اگر در دوره ریاست آقای دکتر دستجردی از امکانات دانشگاه استفاده نمی شد، نمی توانستیم به این موفقیت برسیم. به بیان دیگر وقتی دانشگاه در قبال چنین مراکزی مسئولیت پیدا کند کار با ساماندهی بهتر و ماندگاری بیشتری پیش می رود. الان هم به نظر می رسد برای ایجاد «اندیشکده اوراسیا» پس از تهیه نهایی «طرح پیشنهادی»، با مصوبه کارگروه مرکز آموزش و پژوهش سازمان، در شورای برنامه ریزی استانداری مطرح شود و پس از تصویب، این مطالبه به عنوان مصوبه شورای برنامه ریزی در هیات امنا دانشگاه مطرح شود تا با استفاده از ظرفیت دانشگاه ها و مراکز علمی استان یک کار ماندنی و اثر بخش در استان صورت پذیرد.

محمدی با تاکید براینکه رویکرد ما در این مسیر یک رویکرد استانی است، گفت: در واقع در زمینه اوراسیا تلاش بر این است که در این اندیشکده تمام دنیا در وهله اول از دریچه گیلان دیده شود. بدین معنی که توجه کنیم گیلان در تجارت جهانی اوراسیا چه موقعیتی دارد؟ به عنوان مثال در تجارت با چین یا روسیه چه نقشی می تواند داشته باشد؟ و یا آیا می توانیم باراندازی برای تولیدات سایر استان های کشورباشیم؟ برای رسیدن به این پاسخ ها هم نیاز به کار مطالعاتی داریم. بنابراین رویکرد ما در استان یک رویکرد گیلانی و رویکرد همکاران در تهران، رویکرد ملی خواهد بود.

وی ضمن تاکید بر تسریع در انجام امور اداری مرتبط، گفت: کارکرد ایجاد چنین مرکزی فراتر از استان در رویکرد ملی نیز اثرگذار خواهد بود. چون ما می توانیم سیاست گذاری کنیم به عنوان مثال اینکه بنادر امیرآباد، انزلی و آستارا رقیب هم نباشند بلکه در این بنادر توزیع درست کالا و اقلام در زمینه واردات و صادرات انجام شود. بنابراین با رویکرد گیلان محور، هم کشور را می بینیم و هم و دنیا را. به عبارت دیگر باید توجه کنیم که ما در این استان چه نقشی می توانیم در حوزه اوراسیا ایفا کنیم؟

****************

گفتنی است پیشنهاد ایجاد «اندیشکده اوراسیا» اولین بار توسط کاظم فلاحی، مدیر پژوهشی اداره کل ارشاد اسلامی گیلان به سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ارایه شد و پس از تشکیل دو جلسه کارشناسی با حضور متخصصان مرتبط در مرکز آموزش و پژوهش سازمان، قرار شد طرح ایجاد اندیشکده اوراسیا در دانشگاه گیلان پیگیری شود که «طرح پیشنهادی» آن توسط امیر مرادی از اساتید دانشگاه گیلان بصورت پاورپوینت در این جلسه ارایه گردید. در این جلسه همچنین در خصوص ضرورت شکل گیری چنین مرکزی در استان بحث و تبادل نظر شد و هر یک از حاضران ضمن بیان دیدگاه خود در مورد ایجاد اندیشکده اوراسیا مطالبی ارایه و پیشنهاداتی مطرح کردند.

****************

همچنین محمود آخوندزاده، مسئول دفتر نمایندگی وزارت خارجه در گیلان که در دهه هفتاد و هشتاد در زمینه ارتباط فرهنگی، تجاری و بازرگانی با آستراخان فعالیت داشت ضمن بیان تجارب خود و خاطراتی از آن دوران به جایگاه ممتاز گیلان به لحاظ هم مرز بودن با کشورهای حاشیه دریای خزر، تشابهات فرهنگی، نیاز بازار آن کشورها به بسیاری از اقلام و محصولات تولیدی گیلان و کشور اشاره کرد و گفت: جمعیت پنج میلیاردی قاره اوراسیا و بازار بزرگ کشورهای این منطقه نشان می دهد که ظرفیت های زیادی در این منطقه وجود دارد و ما با برنامه ریزی درست و توجه به تجاربی که از قبل در این راستا وجود داشته است می توانیم از این فرصت برای شکوفایی اقتصادی و تجاری استان و کشور بهره مند شویم.

سرکنسول اسبق ایران در آستاراخان روسیه با نگاهی به تاریخ روابط ایران و آستراخان، گفت: فرصت ها را نباید از دست داد. 200 سال پیش توسط ایرانی ها خیابانی در آنجا احداث شد به نام خیابان گیلانی ها، حال ما چطور نمی توانیم با این فاصله کوتاه و اشتراکات فرهنگی از این همه ظرفیت اقتصادی منطقه اوراسیا استفاده کنیم!تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل