اخبار سازمان

در دوازدهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان عنوان شد:

اولویت تخصیص اعتبارات با اتمام پروژه های مهم و بزرگ است | مشکلات بازنشستگان در سطح استانی و ملی بررسی می شود   [ +3 | -1 ]

اولویت تخصیص اعتبارات با اتمام پروژه های مهم و بزرگ است | مشکلات بازنشستگان در سطح استانی و ملی بررسی می شود

صبح روز پنجشنبه(30 بهمن ماه)، دوازدهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان به ریاست استاندار گیلان و دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در سالن غدیر استانداری برگزار شد.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان دوازدهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان در سال 1399 با دو دستور جلسه برگزار شد.

کیوان محمدی، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان با بیان اینکه دستور اول جلسه در خصوص عملکرد 9 ماهه دستگاه ها در تملک دارایی های سرمایه ای استان به تفکیک شهرستان ها و دستگاه ها است، گفت: نظر ما این بود که شاخص توزیع بودجه علاوه بر محرومیت و جمعیت، وسعت و تراکم هم باشد، ولی انجام این کار در این زمان موجب بهم ریختگی برنامه ها می شود.


وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی آمادگی دارد تا در صورت نیاز، اطلاعات استان را برای اجرای بهتر برنامه ها در اختیار نمایندگان محترم قرار دهد.


لزوم تصمیمات کشوری برای حل مشکل بازنشستگان


وی در خصوص دستور دوم جلسه نیز گفت: مسایل بازنشستگان در شورای برنامه ریزی و توسعه مورد بحث و بررسی قرار می گیرد تا در باره اقداماتی که می توان در سطح استان انجام داد و اقداماتی که باید در سطح ملی پیگیری کنیم تصمیم گیری شود.
وی با تاکید بر اینکه بازنشستگان بخشی از جمعیت کشور هستند که سرمایه زندگی یعنی عمر و نیروی خود را برای کشور گذاشته اند، گفت: ما وظیفه داریم به پاسداشت زحماتی که این عزیزان کشیدند حداکثرِ خدمات را به آن ها ارایه دهیم. ولی خیلی از مسایل بازنشستگان در استان حل نخواهد شد و نیاز به اتخاذ تصمیمات در سطح کشوری دارد.
محمدی با بیان اینکه در سال 99 مسئله بازنشستگان یکی از مسائل اصلی کشور بود، افزود: این مسئله برای همه ما حایز اهمیت است.

 تک تک ما در آینده نه چندان دور، بازنشسته خواهیم شد. بنابراین با طرح مسایل مرتبط با بازنشستگان در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه تلاش می شود تا ضمن انجام پاره ای از امور مربوطه که در استان قابل اجرا است بقیه موارد با استفاده از حمایت های استاندار محترم و نمایندگان عزیز در سطح ملی عنوان و پیگیری شود، البته در حال حاضر عمدتاً مشکلات بازنشستگان معظم تامین اجتماعی مطرح است.
***
یک هزار و 379 میلیارد تومان اعتبار ابلاغی به استان


دکترارسلان زارع، استاندار گیلان نیز پس از شنیدن نظرات حاضرین در خصوص دستور اول جلسه ضمن قدردانی از پیگیری جدی برای مبادله موافقت نامه ها، تخصیص اعتبارات، نظارت بر پروژه های عمرانی و تملک دارایی های سرمایه ای استان از فرمانداران، مدیران دستگاه های اجرایی، پیمانکاران و بخش خصوصی که یاریگر امور عمران و آبادانی کشور هستند، گفت: عملکرد تخصیصی سازمان برنامه و بودجه در سال جاری نسبت به سال قبل بهتر و امیدوارکننده تر بوده است.


وی ادامه داد: از یک هزار و 379 میلیارد تومان اعتبار ابلاغی به استان، 62 درصد تخصیص داده شد و در اعتبارات استانی نیز سهم 75 درصدی به استان تخصیص یافته که می تواند کمک خوبی برای تکمیل طرح های عمرانی استان باشد.
وی با اشاره به تحریم ها و کاهش تحقق اعتبارات پیش بینی شده، گفت: اگرچه این مسایل دولت را در بودجه سال جاری خصوصا در بخش نفت و بودجه عمومی با مشکلات مواجه کرده است، اما به شکر خدا چشم انداز و پیش بینی تحقق بودجه در سال 1400 امیدوار کننده است.

افزایش اعتبار عمرانی استان ها در بودجه ۱۴۰۰

استاندار گفت: در لایحه تقدیمی بودجه 1400 دولت که با همکاری مجلس شورای اسلامی به مرحله نهایی خواهد رسید این نکته مهم وجور دارد که سهم بودجه عمرانی در استان ها از جمله گیلان به نسبت سال جاری افزایش پیدا کرده است. امیدواریم بر اساس اهداف از قبل تهیه شده توزیع اعتبارات استان ها نیز بر مبنای انصاف، عدالت و شاخص های مرتبط باشد که البته گزارش امروز دبیرخانه شورای برنامه ریزی استان همین را نشان می دهد.

اتمام پروژه های مهم عمرانی تا پایان دولت


استاندار با تاکید برای تکمیل 61 پروژه مهم عمرانی و اقتصادی استان تا پایان دولت دوازدهم، اتمام این پروژه های بزرگ را طی چند ماه آینده امکانپذیر خواند و گفت: بهره برداری از این پروژه های مهم در آبادانی و اشتغال شهرستان های استان سهم زیادی خواهند داشت.


پرهیز از خُرد کردن اعتبارات


وی همچنین تاکید کرد: فرمانداران در کمیته های برنامه ریزی شهرستان ها از خُرد کردن اعتبارات برای اجرای پروژه های جدید اجتناب کنند چون اولویت اعتبارات با اتمام پروژه هایی است که بیش از 70 درصد پیشرفت دارند. دستگاه های اجرایی نیز مکلف هستند از هم اکنون پروژه های اولویت داری که قابلیت بهره برداری تا پایان سال 1400 را دارند مشخص و به سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعلام کنند، تا زمان را از دست ندهیم.

تلاش برای حل مشکلات بازنشستگان


دکتر زارع گفت: عدالت اقتصادی و اجتماعی یکی از آرمان های بلند امام راحل، انقلاب و نظام جمهوری اسلامی بوده است و با پیروزی انقلاب دولت، مجلس و مجموعه حاکمیت برای تحقق عدالت میان اقشار مختلف جامعه تلاش کرده اند.
وی ادامه داد: کشور ما پس از پیروزی انقلاب دچار چالش هایی از جمله جنگ تحمیلی، تحریم و غیره بوده است. ساختار فربه دولت و بخش اداری نیز مشکلاتی ایجاد کرده است به عنوان مثال قبلا به ازای هر ۱۷ نفر پرداخت کننده به تامین اجتماعی یک نفر بازنشسته داشتیم ولی امروز این نسبت سه به یک شده است. در حالی که دخل و خرج باید با هم همخوانی داشته باشد. از طرف دیگر گاه مشکلات اقتصادی و تورم باعث می شود زمینه ای فراهم شود که بیگانگان سوئ استفاده کنند.
وی با اشاره به اینکه بازنشستگان در فضایی آرام مشکلات خود را به گوش مسئولان می رسانند، گفت: بعضی از موضوعات در استان قابل کمک و مساعدت است، می توان برای ارایه بعضی از امور رفاهی به بازنشستگان، با حضور دستگاه های مرتبط در استان کمیته ای تشکیل داد ولی برای کاهش و حل خیلی از مسایل بازنشستگان باید کمیته ای متشکل از نمایندگان مجلس، نمایندگانی از کانون های بازنشستگی، تامین اجتماعی، سازمان برنامه و بودجه، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، بیمه مرکزی و ...تشکیل شود تا مسایل بازنشستگان محترم در سطح ملی بررسی شوند.
***
گفتنی است در ابتدای این نشست گزارش عملکرد 9 ماهه اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استان توسط خانم شراره کاوسی، معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان ارایه شد، همچنین در بخش دیگر آقایان حسینی نژاد، مدیرکل تامین اجتماعی استان، بافکار، رییس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی و شالچیان، نماینده کانون بازنشستگی کشوری در مورد بعضی از مشکلات بازنشستگان نکاتی را مطرح کردند.
در این جلسه رسول فرخی، رئیس مجمع نمایندگان گیلان و نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل، احمد دنیامالی، نماینده مردم بندرانزلی و جبار کوچکی نژاد و سیدعلی آقازاده از نمایندگان مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص توسعه استان و همچنین مسایل بازنشستگان نظراتی ارایه دادند.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل