اخبار سازمان

در جشنواره شهید رجایی عنوان شد:

مدیران با استقرار دولت الکترونیک در جهت سلامت اداری استان اهتمام ورزند   [ +9 | -9 ]

مدیران با استقرار دولت الکترونیک در جهت سلامت اداری استان اهتمام ورزند

پیش از ظهر روز پنجشنبه(11 شهریورماه)،جشنواره شهید رجایی استان گیلان برای معرفی دستگاه های برگزیده استان در ارزیابی عملکرد سال 1399 در استانداری گیلان به صورت حضوری و مجازی، برگزار شد.


هر ساله جشنواره شهید رجایی با هدف شناسایی و تقدیر از زحمات تلاشگران عرصه دولت و مردم برگزار می شود. افزایش اعتماد عمومی با ارتقای فرهنگ سازمانی، شفافیت و سلامت اداری و توسعه دولت الکترونیک ایران اسلامی و نهادینه کردن فرهنگ و بهبود عملکرد دستگاه های اجرایی و با تشویق دستگاه های اجرایی شعار امسال این جشنواره بوده است.

***

شراره کاوسی، سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان ضمن تشکر از کلیه کارکنانی که در نظام اداری (دولتی و خصوصی) به مردم خدمات رسانی می کنند، گفت: در ادبیات توسعه، نظام اداری دارای دو مقوله است: اول نظام اداری که به عنوان زیرساخت اصلی توسعه کشور است و  دوم نظام اداری که عامل تاثیرگذاری در سطح کارمندی سایر نظام توسعه ای کشور مثل نظام اجتماعی، سیاسی و... کشور شمرده می شود. بنابراین نظام اداری با چنین دامنه ای از تاثیرگذاری در سطوح پایین کارکردی همواره به عنوان یک چالش مطرح می شود.

وی ادامه داد: در سال های قبل و بعد از انقلاب اسلامی برنامه هایی برای اصلاح و بهبود نظام اداری انجام شد. اما بدون شک همه ما در این نظر مشترک هستیم که در احصاء و تدوین شاخص ها، کمیت و کیفیت عملکرد به عنوان یک شاخص مهم محسوب می شود. جشنواره شهید رجایی نیز شاید در نگاه اول فقط برگزاری یک جشنواره باشد ولی در نگاهی عمیق تر، حرکت رو به جلویی است که برای ایجاد یک ساختار و حرکت رو به رشد نظام اداری و در یک فضای رقابتی سالم برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه از اسفند 99مراحل اولیه آماده سازی جشنواره در سازمان مدیریت آغاز شد، افزود: تا خرداد 1400 نیز کار دنبال و بعد خروجی آن در شورای راهبردی استان تصویب شد. سپس کلیه ارزیابان براساس مستندات، دستگاه های برتر را انتخاب کردند. اما چند دستگاه که مستندات لازم را در سامانه بارگذاری نکردند به رغم اینکه عملکرد هم داشتند، نتوانستند در این رقابت انتخاب شوند.

کاوسی ادامه داد: در این جشنواره دو سری از دستگاه ها ورود می کنند. نخست دستگاه های اجرایی که الزام دارند شرکت کنند تا عملکرد آن ها ارزیابی شود و دوم دستگاه هایی که اختیار دارند و می توانند شرکت کنند. در نهایت هم 53 دستگاه برای ارزیابی داشتیم، ولی چون سه دستگاه مستندات لازم را ارایه نکردند، امتیاز لازم را نیز کسب نکردند.

وی با تاکید براینکه استفاده از نتایج ارزیابی برای حل مسایل و مشکلات مردم در سال های آتی مهم است، از دستگاه های اجرایی که در برگزاری جشنواره با سازمان مدیریت همکاری کردند قدردانی کرد.

 

***

محمد رضا گلی، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز در ادامه با اشاره به چگونگی فرآیند ارزیابی و نتایج حاصل از آن گفت: جشنواره شهید رجایی با هدف شناسایی و تقدیر از تلاشگران عرصه خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و مردم شریف و بزرگوار ایران اسلامی  و نهادینه کردن فرهنگ ارتقاء و بهبود عملکرد دستگاه های اجرایی در سطوح مختلف از طریق تقدیر و تشویق آن ها برگزار می شود.

وی گفت: امسال جشنواره شهید رجایی با شعار افزایش اعتماد عمومی با ارتقای فرهنگ سازمانی، شفافیت، سلامت اداری و توسعه دولت الکترونیک کار خود را آغاز کرد و طی چند مرحله پس از ارزیابی اولیه توسط کارشناسان ارزیاب، ثبت اعتراض توسط دستگاه ها (دو مرحله)، بررسی مجدد مستندات توسط کارشناسان، تشکیل کمیه ارزیابی و تایید نهایی، تصویب در شورای راهبری توسعه مدیریت استان، به انجام رسید.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اضافه کرد: دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری گیلان، دفترفناوری اطلاعات استانداری، اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات گیلان، ستاد اقامه نماز استان ، اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان و اداره کل بهزیستی استان از دستگاه هایی بودند که در ارزیابی عملکرد سال1399 با  سازمان همکاری و مشارکت داشته اند.

گلی در مورد نتایج ارزیابی عملکرد استان گیلان در سال 99 خاطرنشان کرد: در بین 53 دستگاه مورد ارزیابی قرار گرفته، تحقق مجموع امتیازات عمومی و اختصاصی در سال 99 حدود 66/75 درصد و تحقق شاخص های اختصاصی 48/91 درصد است.

به گفته وی در این ارزیابی بیشترین عدم تحقق شاخص ها در بخش واگذاری خدمات دستگاه های اجرایی به بخش خصوصی و سمن ها، کیفیت واگذاری خدمات دستگاه به دفاتر پیشخوان، مشارکت الکترونیک شهروندان در فرآیندها و تصمیمات دستگاه، متناسب سازی و ساماندهی نیروی انسانی، شایسته سالاری در انتصاب مدیران، ارزیابی و توسعه شایستگی مدیران، ارتقاء سلامت نظام اداری، استقرار نظام رسیدگی به شکایات مردمی و اجرای برنامه مدیریت سبز بوده است.

شایان ذکر است نحوه انتخاب دستگاه های برتر بر اساس بخشنامه برگزاری جشنواره شهید رجایی اینگونه بود که سه دستگاه در مجموع امتیازات عمومی واختصاصی، پنج دستگاه در مجموع امتیازات عمومی واختصاصی بر اساس گروه بندی ابلاغی، دو دستگاه در کسب بیشترین امتیازات شاخص های عمومی و همچنین چند دستگاه برتر در محورهای استانی انتخاب شدند.

***

استاندار نیز در بخش انتهایی این مراسم با بیان گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر گفت: الگوی رفتاری این شهیدان والا مقام به عنوان اسوه و الگویی بی بدیل برای خدمت صادقانه به مردم است که با ایثار جان خود در راه خدمتگذاری به مردم به ملکوت اعلی پیوستند و یادشان هیچگاه از حافظه تاریخی ملت ایران پاک نخواهد شد.

وی به نقل از رهبری گفت: مدیران فرصت خدمت را به عنوان یک نعمت در نظر داشته باشند. بنابراین باید از منابع با ارزش انسانی که در دستگاه های اجرایی در اختیار شما قرار گرفته با حمایت شایسته مردم عزیز و فهیم ایران و گیلان قدر بدانیم و با درک درست از مسایل و با تلاش از مشکلات مردم گره گشایی کنیم.

استاندار با تاکید براینکه آنچه برای رسیدن به عدالت مهم است ضروری دانستن قانونمداری است ادامه دادک حرکت در مدار عدالت و مبارزه با فساد و داشتن سلامت اداری یک اصل مهم است. به بیان دیگر توجه به همه شاخص هایی که در سلامت اداری نقش موثر دارند از جمله شفافیت و توسعه دولت الکترونیک باید با جدیت بیشتری مورد توجه قرار گیرد و در این راستا برای دسترسی آسان تر مردم به خدمات و جلوگیری از رانت، فعال بودن سامانه های مختلف بسیار ضروری و مهم است.

دکتر زارع گفت: گاه توفیق کشورهای دیگر را در گسترش دولت الکترونیک مثال میزنیم، حال اینکه ظرفیت زیادی در این بخش در استان گیلان وجود دارد که باید از بلقوه به بلفعل برسد. خوشبختانه در گیلان دسترسی مردم به اینترنت کمترین مشکل را داریم ولی در آینده شاهد ارتقای کیفیت اینترنت در استان نیز خواهیم بود.

وی ضمن قدردانی از کادر درمان و پزشکی ادامه داد: بیش از 18 ماه است که در استان و کشور درگیر کرونا هستیم و طی این مدت بارها از سوی پزشکان توسعه شده که سبک زندگی و مراوداتمان را تغییر دهیم، از جمله فاصله اجتماعی و پروتکل ها را به جد رعایت کنیم. بنابراین در چنین موقعیت حساسی ضرورت توسعه دولت الکترونیک بیش از هر زمان دیگر محسوس می شود. البته کرونا نباید باعث شود که حضور مدیران بین مردم و پاسخگویی به ارباب رجوع کمتر شود.

استاندار با اشاره به نتایج ارزیابی دستگاه ها در سال 99 در راستای بهبود وضعیت و شرایط زندگی مردم و افزایش مشارکت به لزوم ارتقای شاخص هایی که در سطح پایین قرار دارند تاکید کرد.

***

لازم به ذکر است در خاتمه از دستگاه های اجرایی به شرح زیر تقدیر شد:

دستگاه های همکار در ارزیابی عملکرد ساال 1399 :

1-ستاد اقامه نماز

2- اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان

3- بهزیستی

4- دفترفناوری اطلاعات استانداری

5-محیط زیست

6- دفتر بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری گیلان

 

دستگاه های برتر در بیشترین امتیازات مجموع شاخص های عمومی و اختصاصی

1- اقتصادی و دارایی

2- برق منطقه ای

3- تامین اجتماعی

 

دستگاه های برتر در مجموع امتیازات عمومی و اختصاصی ( در هر گروه)

زیربنایی و توسعه زیرساخت: نوسازی مدارس

سلامت و رفاه اجتماعی : تعاون کار و رفاه اجتماعی

تولیدی و خدماتی : دامپزشکی

عمومی و قضایی : ثبت احوال

آموزشی، پژوهشی و فرهنگی: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

 

دستگاه های برتر در بیشترین امتیاز عمومی 

بنادر و دریانوردی

بنیاد شهید و امور ایثارگران

دستگاه­های برتر در محورهای استانی جشنواره

دولت الکترونیک :

آموزش و پرورش

 ثبت اسناد و املاک

 

(همچنین به جهت حمایت از اقشار آسیب پذیر در کرونا و مبارزه با بیماری کرونا نیز از چند دستگاه تقدیر بعمل آمد.)تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل