اخبار سازمان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان مطرح کرد:

تمرکز زدایی و افزایش اختیارات استان ها در لایحه بودجه 1401/تغییر ریل اقتصاد کشور با تاکید بر رشد اقتصادی و عدالت محوری    [ +9 | -16 ]

 تمرکز زدایی و افزایش اختیارات استان ها در لایحه بودجه 1401/تغییر ریل اقتصاد کشور  با تاکید بر رشد اقتصادی و عدالت محوری

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان گفت:یکی از ویژگی های اصلی لایحه بودجه 1401، تغییر ریل اقتصاد کشور در بحث سیاست های مالی با تاکید بر رشد اقتصادی و ارتقاء بهره وری، عدالت محوری و ثبات اقتصادی و ارتقاء کیفیت بودجه ریزی  است.


    به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان، شراره کاوسی، رییس سازمان با حضور در گفتگوی ویژه خبری شبکه باران به تشریح لایحه بودجه 1401 پرداخت.

   کاوسی در خصوص ویژگی های لایحه بودجه 1401 و اعتبارات پیش بینی شده برای استان، گفت : کل مصارف استان در لایحه بودجه 1401 که مجموع اعتبارات هزینه ای و دارایی سرمایه ای در دو بعد ملی و استانی را شامل می شود 18 همت است که بدین لحاظ استان گیلان در مقایسه با 31 استان دیگر کشور در رتبه یازدهم قرار داشته و سهم استان گیلان 1/3 درصد کل مصارف استان های کشور می باشد.

    وی گفت: از 18 همت یاد شده، مجموع اعتبارات تملک استانی و اعتبارات هزینه ای استانی، 3 هزار و 576 میلیارد تومان است. که به تفکیک شامل 987 میلیارد تومان اعتبارات هزینه ای (27 درصد) و حدود 2 هزار و 539 میلیارد تومان اعتبارات تملک دارایی هایی سرمایه ای(71 درصد) و مابقی اعتبارات اختصاصی است.

   رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با بیان اینکه سهم گیلان از اعتبارات هزینه ای کشور در لایحه بودجه 1401 معادل 7/3 درصد است خاطرنشان کرد که گیلان در این بخش رتبه دهم را به خود اختصاص می دهد. وی اضافه کرد: در اعتبارات عمرانی نیز با  7/3 درصد سهم ، رتبه دهم را داریم که با سهم جمعیتی استان از کشور تقریبا معادل است.

   کاوسی با اشاره به  اینکه اعتبارات هزینه ای استان در لایحه بودجه 1401 نسبت به لایحه سال 1400 حدود 7/15 درصد رشد داشته که در مقایسه با متوسط رشد 10 درصدی حقوق و دستمزد، رشد معقولی است، افزود: اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استان نیز در لایحه بودجه 1401 نسبت به لایحه بودجه 1400 تقریباَ 69 درصد افزایش یافته است. به بیان دیگر تقریباً هزار میلیارد تومان اعتبارات تملکی ما در لایحه 1401 نسبت به 1400 افزایش پیدا کرده است.

    وی با بیان اینکه جهت تبیین ویژگی های لایحه بودجه سال 1401 و جایگاه استان در این لایحه جلساتی با مجمع نمایندگان محترم گیلان برگزار شد، تصریح کرد: یکی از ویژگی های اصلی لایحه بودجه 1401، تغییر ریل اقتصاد کشور در بحث سیاست های مالی با تاکید بر رشد اقتصادی و ارتقاء بهره وری، عدالت محوری و ثبات اقتصادی و ارتقاء کیفیت بودجه ریزی  است.

    وی افزود: در خصوص اعتبارات بخش کشاورزی در سال 1401 ، با توجه به رویکرد رشد اقتصادی و ارتقاء بهره­ وری در بودجه 1401 افزایش اعتبارات تملک استانی این بخش در زمینه اجرای طرح های مستمر بخش کشاورزی, اولویت دهی به تامین اعتبار جهت تکمیل و افزایش سرعت اجرای طرح ها و پروژه های مرتبط با منابع آب همچون نوسازی آب بندان ها و سردهنه ها ، سد های لاستیکی همچنین در لایحه بودجه 1401 تشکیل صندوق های پیشرفت و عدالت در 31 استان کشور پیش بینی شده است. منابع لازم برای اجرای پروژه های موثر بر رشد اقتصادی و ارتقا بهره وری مشابه پروژه های بخش کشاورزی و همچنین پروژه های مرتبط با زیر ساخت تولید از محل منابع صندوق های پیشرفت و عدالت تجهیز خواهد شد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان اعلام کرد: در بودجه 1401 برای پروژه ملی 430 میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است. به عنوان مثال برای راه آهن قزوین – رشت – بندر انزلی 199 میلیارد تومان، پلرود 90 میلیارد تومان و شفارود 36 میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است.

کاوسی با تاکید براینکه یکی از ویژگی های بودجه امسال بحث تمرکز زدایی و افزایش اختیارات استان است گفت: در لایحه بودجه 1401 ، بیست و هفت طرح ملی استانی شده با اعتبار بالغ بر 238 میلیارد تومان به طرح های استانی اضافه شده است.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل