اخبار سازمان

در دهمین جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گیلان با حضور رئیس و اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی عنوان شد:

ضرورت افزایش سهم اعتبارات پسماند گیلان در بودجه سال 1401   [ +11 | -17 ]

ضرورت افزایش سهم اعتبارات پسماند گیلان در بودجه سال 1401

دهمین جلسه شورای برنامه ریزی وتوسعه استان گیلان در سال 1400 (23 دی ماه) به ریاست استاندار گیلان، دبیری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان و با حضور جمعی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات و کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی برگزار شد.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان، شراره کاوسی، رییس سازمان با ارایه گزارشی، جایگاه گیلان در بودجه 1401 را تشریح کرد.

وی با بیان اینکه منابع برآورد شده استان گیلان در لایحه بودجه (1401 ) حدود 18همت است، گفت: از این رقم 67 درصد از منابع ملی بوده و حدود 12 همت است و مابقی نیز از منابع عمومی می باشد، به بیان دیگر برای درآمد مالیاتی استان حدود 5434 میلیارد تومان و 600 میلیارد تومان نیز بابت فروش اموال در سال 1401 برآورد شده است.

کاوسی ادامه داد: در منابع عمومی از کل لایحه بودجه 1401 سهم ما حدود 1.3 درصد است و در این مورد رتبه شانزدهم را در بین 31 استان کشور خواهیم داشت. در بخش مصارف نیز حدود 77 درصد مصارف ما مربوط به مصارف ملی است که عمده آن از نوع اعتبارات هزینه ای است و تقربیاً 15 همت را شامل می شود و لذا اعتبارات استانی نیز حدود 989 میلیارد تومان هزینه ای و 2539 میلیارد تومان تملک دارایی است.

دبیر شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان ادامه داد: ترکیب اعتبارات تملک نیز شامل 41 درصد تملک استانی و 42.4 درصد اعتبارات متوازن، 5 درصد از دوسوم سه درصد نفت و گاز، 9.4 درصد از اعتبارات طرح های ملی انتقالی به استان و مابقی یعنی 2.5 درصد از طرح های هادی روستایی است. اعتبارات هزینه ای استانی نیز حدود 989 میلیارد تومان و سهم ما از منابع کشور حدود  3.7 درصد است و در این بخش  رتبه استان دهم است و نسبت به سال قبل حدود 15.7 درصد رشد داریم.

وی اضافه کرد: در بخش اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای نیز سهم استان حدود 25 هزار میلیارد تومان است که از این نظر با 3.6 درصد رتبه دهم را به خود اختصاص می دهیم. درصد تغییر دارایی تملک دارایی سرمایه ای در لایحه 1401 نسبت به لایحه 1400 حدود 1000 میلیارد افزایش را نشان می دهد که رشد ما نیز نسبت به مصوب، 64 درصد و نسبت به لایحه، 69 درصد را نشان می دهد و رتبه ما سیزدهم است.

وی با بیان اینکه سهم اجزای مصارف دارایی های سرمایه ای گیلان از کل کشور حدود 1.9 درصد است، گفت: از این نظر در بین استان های کشور رتبه هفدهم را دارا هستیم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان با بیان اینکه برای اجرای طرح های هادی روستایی 633 میلیارد تومان رقم اعتباری در نظر گرفته شده که به لحاظ درصدی حدود 5.6 درصد است و در این قسمت رتبه ششم کشور را داریم، گفت: رقم اعتبارات متوازن نیز 1078 میلیارد تومان و  رتبه ما یازدهم است و امسال براساس لایحه،  80 درصد این اعتبارات در استان توزیع می شود.

وی افزود: برای تمرکز زدایی 422 طرح استانی ویژه به طرح های استانی با اعتبار  238 میلیارد تومان انتقال یافته که سهم استان 38 درصد و رتبه گیلان نیز هشت است.

همچنین برای 10طرح ملی مشترک با سایر استان ها در لایحه سال 1401 مبلغ 1119 میلیارد تومان پیش بینی شده است که در بخش راه، ورزش و پسماند می باشد.

کاوسی با تاکید بر اینکه  برای تمرکززدایی و توجه به قابلیت‌های استان‌ها مبتنی بر آمایش سرزمین 422 طرح‌ استانی ویژه (ملی استانی) به استان ها منتقل شده است، گفت: در این بخش 28 طرح ملی مربوط به گیلان است و عمده طرح های بزرگ استان در این 28 طرح هست از جمله در حوزه های آب، فاضلاب، راه، آموزش و درمان و... که افزایش اعتبار برای این طرح ها از درخواست های استان است می باشد.

وی همچنین با بیان اینکه رشد اقتصادی 8 درصدی در لایحه بودجه 1401 برای کشور و رشد اقتصادی  7.9 درصدی برای گیلان پیش بینی شده است، ابراز امیدواری کرد با تغییر ریل سیاست‌های مالی  در لایحه بودجه، شاهد رشد اقتصادی، ارتقای بهره‌وری در تولید و اشتغال، عدالت‌محوری و ثبات اقتصادی و ارتقای کیفیت بودجه‌ریزی باشیم.

***

حاجی بابایی، رییس کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی از فعالیت نمایندگان استان گفت: به رغم ویژگی های خوب استان گیلان و مردمان خونگرم این خطه وقتی وضعیت آب و پسماند استان را از نزدیک دیدم خیلی متاسف و نگران شدم، چرا باید در استانی مثل استان گیلان وضعیت آب شرب و آب کشاورزی و پسماند تا این حد با مشکل مواجه باشد؟!

وی ضمن اینکه خواستار پیگیری استاندار و نمایندگان برای رفع این مشکلات شد، گفت: ما هم کمک خواهیم کرد تا مشکلات استان از جمله مشکلات بخش آب و پسماند و ... حل شود.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به مشکلات ساکنین منطقه سراوان رشت و عکس هایی که بیماری های ناشی از آلودگی محیطی را نشان می دهد، ادامه داد: یکی دیگر از جاهایی که امروز از آن بازدید کردیم  رودخانه زرجوب رشت بود که برخلاف نام زیبایش وضعیت واقعا ناراحت کننده ای دارد. در حالی که بسیاری از هموطنان ما علاقمند هستند به گیلان و شهر رشت سفر کنند و اصلا فکر نمی کنند بر خلاف نامش ممکن است با چنین رودخانه ای روبرو شوند! و این در حالی است که رودخانه های زیادی در کشور هستند که چنین نام زیبایی ندارند و معروف هم نیستند ولی وضعیت بسیار خوبی دارند.

وی با اشاره به بازدید از تالاب انزلی نیز اظهار تاسف کرد و گفت: همه چیز را نمی توان به پول وابسته کرد. باید مسئولیت شناس بود و هر کس در دوره مسئولیت خود اگر خوب برنامه ریزی و کار کند مشکلات انباشته نمی شود.

حاجی بابایی گفت: امتیاز گیلان به سرسبز بودن و گردشگر پذیر بودن آن است و درست از همین نقطه آسیب دیده است.

وی با اشاره به حضور تعداد زیادی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون تلفیق مجلس در این جلسه، فرصت را برای تصمیم گیری مناسب جهت کاهش و رفع مشکلات فوق مغتنم برشمرد و اضافه کرد: یکی از کارهای بزرگی که باید برای اینجا و کشور انجام دهیم حل و فصل تنش آبی است.

وی وعده داد نهایت کمک و همکاری را برای اتمام پروژه های گیلان انجام دهد و اضافه کرد: اینکه چند دهه از آغاز احداث یک پروژه بگذرد و هنوز به بهره برداری نرسیده باشد اصلا زیبنده نیست، مثلا چندین سال گذشته و هنوز بیمارستان جامع رشت تکمیل نشده است در حالی که یکی از نیازهای اساسی شهر رشت است.

رییس کمیسیون تلفیق با بیان اینکه امسال وضعیت ما در بودجه 1401 وضعیت قابل توجهی است، تصریح کرد: دولت اولین سالی است که بودجه را به مجلس ارایه می دهد، بنابراین هوشیاری و دقت زیادی لازم است تا عدالت اقتصادی، سرمایه گذاری درست، رشد هشت درصدی و دیگر هدفگذاری ها تحقق یابد.

وی گفت: خط قرمز نمایندگان، معیشت مردم است. هر اقدامی که معیشت مردم را به خطر اندازد و کار را سخت کند نمایندگان در کنار مردم هستند. البته از این معبر به سرعت عبور خواهیم کرد ولی مراقبت اصلی ما باید از مردم باشد.

***

دکتر اسدالله عباسی، استاندار گیلان نیز در خاتمه این جلسه با بیان اینکه ما اولویت های استان را مشخص کرده ایم گفت: اولویت اول دولت سیزدهم پس از استقرار، مدیریت کرونا و دومین اولویت نیز ذخیره سازی کالاهای اساسی بود که به شکر خدا الان شرایط بهتری داریم.

وی گفت: برای خروج و رفع تحریم و همچنین برای کنترل و مهار تورم که سیر صعودی داشت تلاش شد و الان تورم سیر نزولی پیدا کرده است.

استاندار با تاکید بر اینکه طبق برنامه ریزی ها مشکلات گیلان احصاء شده است، ابراز امیدواری کرد با همکاری نمایندگان و دولت و اختصاص سهم بیشتری در بودجه 1401 برای رفع و کاهش مشکلات پسماند گیلان و استان‌های شمالی در بودجه سال آینده و برنامه هفتم توسعه، برای اتمام پروژه های نیمه کاره استان که تعدادی ملی و حتی فرا ملی هستند (مثل راه آهن گیلان که اتصال دهنده کریدور شمال جنوب است و آزاد راه ) نیز کمک و همکاری شود.

وی همچنین خواستار حمایت از چای (به عنوان یک محصول استراتژیک) و چایکاران زحمتکش استان شد.

***

گفتنی است در این جلسه عباس صابر، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری و آرش فرزام صفت، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری به ترتیب با ارایه گزارشی از آخرین وضعیت پروژه های مهم عمرانی و گزارشی از وضعیت زیرساخت های بخش تولید به تشریح وضعیت استان در این حوزه ها پرداختند.

مهرداد گودرزوند چگینی، رئیس مجمع نمایندگان و دیگر نمایندگان استان در مجلس نیز به بخش هایی از مشکلات استان اشاره کرده و خواستاری همکاری بیشتر شدند.

همچنین تعدادی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی نیز که در برنامه بازدید از پروژه های استان در حوزه های آب شرب، پسماند و تالاب انزلی حضور داشتند، نظراتشان را بیان کردند.

 تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل