اخبار سازمان

در جلسه ساماندهی فاضلاب ورودی به رودخانه های زرجوب و گوهر رود در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان عنوان شد:

ساماندهی شیرابه تصفیه خانه محل دفن زباله سراوان/ کاهش آلودگی رودخانه های گوهر رود و زرجوب با آزاد سازی حریم    [ +16 | -20 ]

ساماندهی شیرابه تصفیه خانه محل دفن زباله سراوان/ کاهش آلودگی رودخانه های گوهر رود و زرجوب با آزاد سازی حریم

با حضور رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان،  معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان و مدیران مرتبط جلسه ای پیرامون اجرای دستور رییس جمهوری مبنی بر ساماندهی فاضلاب ورودی به رودخانه های زرجوب و گوهر رود برگزار شد.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، جلسه ساماندهی فاضلاب ورودی به رودخانه های زرجوب و گوهر رود در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برگزار شد.

در این جلسه که با حضور شراره کاوسی، رییس سازمان، عباس صابر، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان و مدیران مرتبط برگزار شد پیرامون اجرای دستور رییس جمهوری مبنی بر ساماندهی فاضلاب ورودی به رودخانه های زرجوب و گوهر رود بحث و تبادل نظر شد.

***

رضا محمدی اصل، مدیر کل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان گیلان درخصوص تکمیل پروژه احداث تصفيه خانه فاضلاب زندان مرکزي رشت، گفت: «در صورت تخصیص 100 درصدی اعتبارات در سال 1401 ، این پروژه تا خرداد 1401 به بهره برداری خواهد رسید.»

در این جلسه همچنین مقرر شد برای بازدید مستمر از پروژه های کارگروه ساماندهی فاضلاب ورودی به رودخانه های گوهر رود و زرجوب تیم نظارتی تشکیل شده و در بازه دو هفته ای گزارش تهیه و ارائه شود.

***

مازیار علیپور، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان گیلان نیز در خصوص تکمیل مدول اول و دوم تصفیه خانه فاضلاب مسکن مهر رشت، گفت: «برای تکمیل این پروژه به اعتباری بالغ بر 600 میلیارد ریال نیاز است و پیش بینی می شود تکمیل پروژه 18 ماه طول بکشد. حداقل مدت زمان اجرای پروژه 12 ماه تعیین شده است. البته تجهیزات مورد نیاز دو سال پیش خریداری و شبکه فاضلاب مسکن مهر قبلا احداث شده است.»

لازم به ذکر است این تصفیه خانه علاوه بر مسکن مهر، مجتمع مسکونی پارس شهاب، لاکان شهر، آمارو و سایر مناطق تا میدان ورودی مسکن مهر را پوشش خواهد داد. همچنین مقرر شد اولویت تخصیص پروژه های استانی ویژه به پروژه های فعال اختصاص یابد.

***

ارسلان سالاری، رییس دانشگاه  علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان نیز با اشاره به اینکه 200 میلیارد ریال برای راه اندازی و اورهال کردن سامانه های فاضلاب بیمارستان های امیرالمومنین، پورسینا و ولایت، حشمت و شفا، الزهرا و رازی مورد نیاز است، گفت: «در سال 1400 مبلغ 100میلیارد ریال برای اجرای پروژه تعمیر و بهسازی تاسیسات فاضلاب بیمارستان های استان گیلان مصوب شد که 55 میلیارد ریال تخصیص داشته است.»

در این جلسه اعلام شد بابت ایجاد شبکه فاضلاب بیمارستان پورسینا و ولایت 35 میلیارد ریال و الزهرا نیز 35 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است. برای اورهال کردن و خرید قطعه بابت تصفیه خانه فاضلاب بیمارستان رازی نیز 15میلیارد ریال مورد نیاز است. همچنین قرار شد فاضلاب سایت لاکان و مراکز بهداشت از محل 200 میلیارد ریال نقد در اولویت باشد و کمیته نظارت شورای فنی از پروژه تاسیسات فاضلاب بیمارستان های پورسینا، الزهرا و رازی بازدید میدانی بعمل آورد.

***

مهدی محبوبی، سرپرست شرکت شهرکهای صنعتی گیلان هم با اعلام این خبر که تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی سپیدرود رشت 52 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، گفت: «برای تکمیل باقیمانده تصفیه خانه سفید رود (مراحل فازبندی – خرید تجهیزات و 25 درصد باقیمانده ابنیه) حداقل 20 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.»

در این جلسه در مورد چگونگی تبدیل تصفیه خانه 500 مترمکعبی لوشان به تصفیه خانه 1000 مترمکعبی و قطع انشعاب بعضی از کارخانه ها به علت عدم رعایت شیوه نامه های بهداشتی بحث و تبادل نظر شد.

***

ساماندهی شیرابه تصفیه خانه محل دفن زباله سراوان رشت از دیگر نکات مهمی بود که در این جلسه پیرامون آن صحبت شد.

سید امیرحسین علوی، شهردار رشت در ادامه این جلسه گفت: «کارخانه کود آلی (سایت لاکان) نیازمند تصفیه خانه است، زیرا تصفیه خانه این کارخانه مستهلک شده است. همچنین موافقتنامه ملی مربوط به پسماند استان های ساحلی (گیلان، مازندران و گلستان) نیاز به بازنگری دارد. شهرداری نیز برای تصفیه خانه مرکز کود آلی حد اکثر 45 روز دیگر گزارش مطالعات به روز رسانی شده تصفیه خانه سایت کود آلی را به همراه برآورد ریالی در جلسه ارایه خواهد کرد.»

علاوه بر به روز کردن سایت لاکان، همچنین مقرر شد مسئولیت اولویت بندی 45 میلیارد تومان تخصیص اعتبار پسماند استان از محل هدفمندی، با شهرداری رشت باشد.

در این جلسه یکی از راهکارهای کاهش آلودگی رودخانه های گوهر رود و زرجوب آزاد سازی اطراف آن اعلام و گفته شد تعداد و مساحت واحدهای حاشیه و اطراف رودخانه های زرجوب و گوهر رود و تالاب عینک احصاء شود تا اقدامات انجام شده در خصوص ساخت و سازهای غیر مجاز در اطراف رودخانه ها و برآورد اولیه خرید اعیان نیز مورد بررسی قرار گیرد.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل