اخبار سازمان

بازدید رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان از خانه ابریشمی رشت   [ +18 | -16 ]

بازدید رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان از خانه ابریشمی رشت

ظهر امروز(چهارشنبه ششم اسفند 99) رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان از خانه ابریشمی بازدید کرد. در این بازدید رییس دانشگاه گیلان، رییس بنیاد نخبگان استان، مشاور سازمان، مدیر نظام فنی و اجرایی سازمان نیز حضور داشتند.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان براساس اطلاعات موجود خانه ابریشمی یکی از با ارزش‌ترین خانه‌های مربوط به دوران قاجاراست که در یکی از کوچه‌های رشت قرار دارد و بازدید کنندگان بسیاری را به سمت خود جذب می کند. این خانه به  خانواده حاج میر اسماعیل حاکمی از اهالی پیر بازار رشت که در دوارن قاجار کلانتر شهر رشت نیز بوده، تعلق داشته است. در سال ۱۳۱۸ این خانه توسط حاج میرزا احمد ابریشمی خریداری شده و نام خانه ابریشمی به خود گرفته است. خانه ابریشمی رشت در زمینی به مساحت نزدیک به ۲ هزار متر و حدود ۶۵۰ متر بنا ساخته شده و دو طبقه دارد که در هر کدام از طبقات نیز ۸ اتاق قرار گرفته است.

اتاق‌های موجود در همکف ساده هستند و هیچگونه تزئینی هم ندارند. در طبقه اول  دو اتاق زیبا خودنمایی می‌کنند. یکی از اتاق‌ها چینی‌خانه و دیگری تالار آیینه آن است که با تزئینات دقیق و ظریف‌کاری بسیار زیبا و چشمگیر هستند. دو اتاق دیگر با گچبری گل و بوته همچنین با قاب‌بندی برجسته سقف آراسته شدند که آنها نیز از اتاق‌های زیبای طبقه اول هستند. اما ۴ اتاق دیگر ساده بوده و هیچ تزئینی ندارند. در تالار چینی‌خانه، ظروف با نقش گل و مرغ، تزئینات دیدنی سقف، گیلویی‌ها، طاق‌ها، طاقچه‌ها و سردرها همراه با گچ‌بری‌های بی نظیر دست در دست یکدیگر داده و این خانه را در ردیف زیباترین خانه‌های دوران قاجار قرار داده است.

لازم به ذکر است در سال ۱۳۷۷، دانشگاه گیلان بنا را از مالک وقت خریداری کرد و مدتی آن را به عنوان دانشکده معماری تغییر کاربری داد. حالا چند سالی است دانشگاه گیلان عمارت را در اختیار بنیاد نخبگان گیلان قرار داده است.

این خانه که در ضلع جنوب شرقی میدان صیقلان رشت قرار دارد در سال ۱۳۷۹ با شماره ۳۳۶۵، در لیست آثار ملی ایران قرار گرفته است.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل