اخبار سازمان

در پنجمین جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری شورای برنامه ریزی و توسعه استان عنوان شد:

باید نظارت دقیق صورت گیرد تا شغل واقعی ایجاد شود   [ +16 | -15 ]

باید نظارت دقیق صورت گیرد تا شغل واقعی ایجاد شود

صبح روز چهارشنبه (13 اسفندماه) پنجمین جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری شورای برنامه ریزی و توسعه استان در سال 1399 به ریاست استاندار و دبیری سازمان مدیریت و برنامه ریزی در سالن غدیر استانداری برگزار شد.


به گزارش واحد روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان کیوان محمدی، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان با بیان اینکه پنجمین جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری شورای برنامه ریزی و توسعه استان با دو دستور جلسه برگزار می شود، گفت: دستور اول جلسه ارایه گزارشی از آخرین وضعیت جذب تسهیلات تبصره 18 (توسط کارشناس دبیرخانه) است و پس از آن دستور دوم جلسه مبنی بر ارایه وضعیت سیاست های فعال بازار کار در استان (کارورزی، مشوق های بیمه ای و...) توسط مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان است. همچنین وضعیت جذب تسهیلات مشاغل خانگی، تسهیلات حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری، نظارت تسهیلات روستایی و عشایری ، تسهیلات بنگاه های آسیب دیده از کرونا نیز در این جلسه بررسی می شوند.

***

دکتر ارسلان زارع، استاندار گیلان نیز ضمن قدردانی از همه کسانی که برای توسعه استان زحمت می کشند، گفت: ما همچنان در شرایط تحریمی قرار داریم و طی این چند سال راه ایستادگی و مقاومت در برابر استکبار جهانی، تقویت تولید داخلی بر مبنای سیاست های راهبردی اقتصاد مقاومتی بوده و هست.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال 99 توجه و اهتمام ما برای به انجام رساندن و اتمام طرح ها و پروژه های اقتصاد مقاومتی و جهش تولید بوده است، تاکید کرد: در ماه پایانی سال باید برای جذب و تخصیص تسهیلات، فراتر از سهم میانگینی که استان در بخش های مختلف دارد، تلاش کنیم.

وی ادامه داد: محور صحبت ها در جلسات مختلف اعم از ستاد اقتصاد مقاومتی، کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری، شورای برنامه ریزی و توسعه، شوراهای اداری و ستاد کرونا روی همین موضوعات اشتغال و اقتصاد متمرکز باشد. حیف است با همه پیگیری ها و اختصاص بودجه، نتیجه نهایی کار به حد مطلوب نباشد، بنابراین برای ایجاد انگیزه بیشتر به حمیت و جدیت بیشتری نیاز است.

وی ادامه داد: توجه به نسبت تسهیلات پرداختی به اعتبارات ابلاغی ، نشان می دهد که 122 درصد پرداخت تسهیلات محقق شده و ابلاغ اعتبار 230 میلیارد تومانی ما به 281 میلیارد تومان رسیده، ولی باید تلاشمان را بیشتر کنیم.

وی در مورد دستور دوم جلسه نیز گفت: در بعد سیاست های فعال بازار کار عملکرد ما خوب بوده و رتبه دوم کشوری را داریم اما فاصله ما با استان بعدی خیلی کم است. لازم است برای 200 نفری که در شرف جذب هستند تلاش کنیم تا زودتر این اتفاق بیفتد.

استاندار  با ذکر اینکه ایجاد اشتغال، توسعه، ارتقاء سطح معیشت و درآمد خانوارها از اهداف پرداخت تسهیلات از منابع مختلف است، گفت: در بخش تسهیلات خانگی نیز 62 درصد جذب داشته ایم. همچنین در بخش روستایی و عشایری شرایط خوبی در کشور داریم و رتبه پنجم به گیلان اختصاص می یابد، به گونه ای که 239 میلیارد تومان جذب شده  ولی در این بخش نیز باید پیگیرتر باشیم تا تحقق 98 درصدی این بخش را به صد درصد برسانیم.

وی با تاکید براینکه در مورد «سامانه رصد پایش» باید نظارت دقیق صورت گیرد تا ایجاد شغل واقعی را شاهد باشیم، افزود: چون ممکن است شخصی وام بگیرد و حتی چند نفر را بیمه هم بکند ولی اشتغال واقعی اتفاق نیفتد. از سوی دیگر مدیران باید برای نهایی شدن 75 طرح اقتصادی دیگر از محل تبصره 18 که به مبلغ 889 میلیارد ریال در حال بررسی است، پیگیرتر باشند تا وضعیت طرح هایی که شرایط لازم دریافت تسهیلات را دارند سریعتر مشخص شود و چنانچه مدیران عامل بانک های مرتبط یا مدیران دستگاه ها در انجام وظیفه محوله کوتاهی کنند، به وزارتخانه متبوع گزارش داده خواهد شد.

استاندار با بیان اینکه لازم است در خصوص بیمه روستایی و عشایری اطلاع رسانی بیشتری انجام شود تا این بخش مهم مغفول نماند، خواستار این شد که مدیران با توجه به شرایط کرونایی و فاصله گذاری اجتماعی حضور آنلاین و مجازی را در این جلسات جدی گرفته و  در دو هفته پایانی سال نیز همه معاونت ها، مدیران دستگاه ها و سازمان ها تلاش وافری برای انجام کارهای مرتبط داشته باشند.

وی گفت: ایجاد شغل برای جوانان تحصیلکرده استان موجب ایجاد انگیزه در استان می شود و کار کردن برای مردم با فرهنگ گیلان باید برای ما افتخار باشد.

***

لازم به ذکر است محمد مشعوفی، کارشناس امور اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در ابتدای این جلسه با ارایه گزارشی از عملکرد بانک های استان در پرداخت تسهیلات تبصره  18 ، مطالبی ارایه کرد.

به گفته وی این گزارش که تا پایان بهمن ماه سال جاری را دربرمی گیرد، مربوط به بانک های ملی، سپه، کشاورزی، صنعت و معدن، تجارت، مسکن، پست بانک، صادرات، توسعه تعاون، آینده و رفاه است.

براساس این گزارش اعتبار ابلاغ شده به بانک ها جهت پرداخت تسهیلات برابر با 2295 میلیارد ریال شامل 1795 میلیارد ریال برای سرمایه ثابت و 500 میلیارد ریال برای سرمایه در گردش بوده است. تا پایان بهمن ماه نیز، 420 طرح از 2808 میلیارد ریال تسهیلات بانکی برخوردار شده و 75 طرح با اعتبار 889 میلیارد ریال در دست بررسی بانک ها بوده است.

وی ادامه داد: هر یک از طرح ها به طور متوسط از 6685 میلیون ریال تسهیلات برخوردار شده و برای بانک ها تا این تاریخ، نسبت تسهیلات پرداختی به اعتبارات ابلاغی، برابر با 122 درصد محاسبه شده است.تگ‌ها:  

نظرات

ارسال نظر

نام کاربر:
عنوان:
نظر:
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل