اخبار ملی

جهانگیری: کارنامه دولت در حوزه های مختلف درخشان است/در دولت یازدهم حتی یک دستور رهبری زمین نماند

جهانگیری: کارنامه دولت در حوزه های مختلف درخشان است/در دولت یازدهم حتی یک دستور رهبری زمین نماند   [ +80 | -17 ]

جهانگیری: کارنامه دولت در حوزه های مختلف درخشان است/در دولت یازدهم حتی یک دستور رهبری زمین نماند

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه دولت یازدهم در حوزه های مختلف، دستاوردهایی ارزشمند و کارنامه ای درخشان دارد، کابینه معرفی شده برای دولت دوازدهم را «هماهنگ، کارآمد و پاسخگو» معرفی کرد. او همچنین گفت که در دولت یازدهم حتی یک دستور مقام معظم رهبری زمین نماند و دولت در عمل پایبندی خود را به فرامین و توصیه های رهبری نشان داده است.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا اسحاق جهانگیری عصر امروز -سه شنبه- در ادامه بررسی برنامه های دولت دوازدهم، ضمن قدردانی از موافقین و مخالفین ،هیات رئیسه و ریاست مجلس شورای اسلامی افزود: یکی از بحثهای جدی مجلس بحث هیات وزیران و کابینه است؛ به طور طبیعی بحثها جدی و طولانی بوده و نیازمند حوصله بیشتری است و از حوصله نمایندگان تشکر می کنم 
وی سخنرانی خود در زمان اخذ رای اعتماد دولت یازدهم در چهار سال قبل را یادآور شد و افزود: چند سال پیش در مرداد ماه و همین ایام ، کابینه معرفی شده بود. در کلیات برنامه های دولت و بعد از صحبت مخالفین و موافقین، خدمت نمایندگان و ملت به نمایندگی از رئیس جمهوری مطالبی عرض کردم. آن موقع وقتی به شاخص ها و به وضع اقتصاد کشور نگاه می کردیم از حوزه های مدیریت کشور، وضعیت نظام کارشناسی ، وضعیت سیاسی کشور و نیروهای انقلاب و وضعیت سیاست خارجی اتفاقاتی در فضای بین الملل علیه کشور افتاده بود.
معاون اول رئیس جمهوری گفت: اگر در آن مقطع کسی به هر کدام از این بخش ها نگاهی می انداخت فکر می کرد وارد دوره جدیدی از مسئولیت می شود. آنچنان وضعیت سنگین و سخت بود که خیلی جرات می خواست انسان بطور قاطع بگوید با اطمینان در این مسیر گام برداشتیم و نیز بگوید تیمی که به عنوان کابینه معرفی شده قادر است این شرایط را به نحو مطلوب اداره کند. 
وی ادامه داد: اگر اوضاع کشور در سطح جهان بررسی شود دستاوردهای بسیار بسیار موفقی به دست آمده که قابل افتخار و قابل ارائه در سطح بین المللی است. ما به فضل الهی و علیرغم همه محدودیتهایی که وجود داشت در سیاست خارجی امروز به نقطه ای رسیدیم که با حل بسیاری از مسایل، باز به دولت اعتراض می شود که شما منابع خارجی زیادی وارد کشور نکردید.
جهانگیری اضافه کرد: همچنین باز به دولت می گویند شما درمنطقه خاورمیانه که گروههای تکفیری با هدف خاصی از طرف هم قدرتهای بین المللی و هم کشورهای منطقه حمایت ایدئولوژیک و مالی می شدند مسائل منطقه را حل نکردید؛ در حالی که دهها مسئله دیگر در سیاست خارجی حل شده و دیگر ایران هراسی وجود ندارد و نیز یک ایرانی به این اتهام که ایرانی است در هیچ نقطه از دنیا نمی توانست حساب داشته باشد.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه ما در اجرای برجام به یک توافق مهم رسیدم، گفت: از فصل هفتم شورای امنیت سازمان ملل خارج شدیم و امروز کشور دیگر مخل صلح جهانی تلقی نمی شود.
جهانگیری افزود: امروز کشوری هستیم که رئیس جمهورمان طرح جهان عاری از خشونت را در سازمان ملل مطرح کرد ومورد تایید همه اعضا قرار گرفت .
وی با اشاره به اینکه در فضای سیاست داخلی، امروز کسی دیگری را متهم نمی کند، اظهارکرد: امروز را با سال 92 مقایسه کنید. نیروها و فرزندان انقلاب دور هم جمع شدند و هدف مشترک دارند و هدف این است که کشور پیشرفت کند و امروز کشور از یک انسجام کامل برخوردار شده است.
معاون اول رئیس جمهوری گفت: در همین مجلس شورای اسلامی سی دی علیه خانواده رئیس مجلس پخش می کردند؛ آن هم نه فرد عادی بلکه توسط رئیس جمهور، ولی امروز همه قوای سه گانه برادرانه در یک راستا کار می کنند و ممکن است به عملکرد یکدیگر نقدی هم داشته باشیم .
جهانگیری افزود: در امور فرهنگی ارتباطی که بین هنرمندان و اصحاب اندیشه و فرهنگ برقرار شده و امیدی که در این قشر بوجود آمده ، دستاورد کمی است؟ 
وی ادامه داد: در بخش اقتصادی در سال اول دولت یازدهم که رهبر معظم انقلاب سیاست های اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند، نسخه مورد اتقاق دولت برای پیشبرد اقتصاد کشور شد .

**رشد منفی 6.8 درصدی، سال گذشته به 12 درصد رسید
معاون اول رئیس جمهوری خاطر نشان کرد: در شاخص های کلان اقتصادی تورم 40 درصدی به کمتر از 10 درصد کاهش یافت و آن زمان هیچ اقتصاددانی چنین پیش بینی نداشت که رشد منفی 6.8 درصدی، سال گذشته به 12 درصد برسد.
جهانگیری افزود: برخی دوستان می گویند این رشد در کل بخش اقتصادی پخش نشده است ودر برخی بیشتر ودر برخی دیگر کمتر است؛ بله ولی کمتر چنین رشدی حاصل شده است.
وی ادامه داد: در بخش نفت وگاز کشور، اگر آقای زنگنه مهلت یابد محدودیت هایی که در زمان آغاز دولت یازدهم وجود داشت را می گوید و البته همین موضوعات باعث شده بود علی رغم میل باطنی مسئولیت را قبول کند .
معاون اول رئیس جمهوری گفت: وزیر نفت هنوز نتوانسته است مسایل نفت را به مردم بگوید. حتما سئوال این است که 100 میلیارد دلار ذخایر ارزی کشور بعد از برجام ازاد شده ولی چرا خودش را نشان نمی دهد. با این وجود، ما نیامدیم بگوییم ذخائر را در کجا حبس کردند .
جهانگیری افزود: نیامدیم بگوییم ارز بانک مرکزی در کجا سپرده گذاری شده وبه شرکت نیکو داده شده است و آقای زنگنه یکی از کارهای مهمی که در دوره قبل انجام داد تمرکز در پارس جنوبی بود و امروز به نقطه ای رسیده که با قطر مساوی برداشت می کنیم وحتی بیشتر برداشت می کنیم .
وی اضافه کرد: هیچ فردی ککش هم نگزید در این هشت سال چه میزان از منابع ایران به دلیل بی عرضه گی مدیریتی به یغما برده شد.
معاون اول رئیس جمهوری گفت: در بخش گازرسانی به روستاها گفته می شود دولت توجه نداشته است ولی باید گفت که با تکیه بر خلاقیت ونوآوری ، روشهایی را پیدا کردیم که بدون توجه به بودجه دولت، گازرسانی روستایی انجام شد.
جهانگیری اظهارکرد: در بخش کشاورزی کشور یادمان رفته شش میلیون تن گندم وارد کردیم ولی الان یکی از مشکلات آقای حجتی این است که 3 میلیون تن گندم مازاد را چطور صادر کند.
وی افزود: یکی از سیاست های اقتصاد مقاومتی امنیت غذایی بود و امروز در تمام کارهایی که به امنیت غذایی مردم باز می گردد به نقطه قابل قبولی رسیدم.
معاون اول رئیس جمهوری گفت:طرح سلامت در این دوره اجرا شد و بیمه کردن مردم در روستاها و شهرها وحاشیه نشین ها دراین دوره انجام شد.
جهانگیری افزود:طرح سلامت را همه شما یاد دارید. درعید 93 رفتم کرمان یک نفر نبود که به من مراجعه کند و بگوید نمی توانم هزینه های عمل را بدهم و همه تشکر می کردند که وضع بیمارستان خوب شده است .
وی افزود: رشد کشور، منفی 10درصد و رشد سرمایه گذاری کشور منفی 20درصد شده بود؛ صنعت کشور راه افتاده و حرکت بنگاه های کوچک و بزرگ شروع شده است. ممکن است بگوییم سرعت این حرکت کم است و به این هم اشاره می کنم که در دولت دوازدهم چه کار باید بکنیم.
جهانگیری گفت: در بخش بنیه دفاعی، نیرو، سد و آب و هر کدام از بخش ها ، دولت یازدهم کارنامه درخشانی دارد که مطمئنم اگر شرایطی را که در آن دولت تحویل گرفته شد با شرایط امروز منصفانه رسیدگی کنیم و انصاف به خرج دهیم و قضاوت کنیم که چه شرایطی بود و چه محدودیت هایی پیش روی دولت بود حتما به این نتیجه می رسیم که دولت کارنامه بسیار درخشانی ارائه داده است.
وی ادامه داد: امروز در اینجا قرار گرفته ایم و داریم به چهار سال آینده نگاه می کنیم. حتما چالش های ما که متناسب با شرایط کشور است چالش های دشواری است. یکی از مسایل پیش روی ما که حتما تک تک خانواده های ایرانی را رنج می دهد مساله بیکاری است و بیکاری تحصیلکرده ها جدی تر است.
جهانگیری گفت: خالص شغل ایجاد شده دردوره هشت ساله صفر بوده است و در بهترین دوران از نظر درآمدهای نفتی کشور بوده است. این آمار رسمی کشور است. در این دوره تا سالی 600هزار شغل با همه محدودیت ایجاد کردیم. ولی می دانیم که باید در سال های آینده، سالی حداقل یک میلیون شغل ایجاد کنیم که اقتصاد کشور بتواند به این نیاز پاسخ دهد.
وی افزود: ایجاد شغل، سرمایه گذاری و منابع و امنیت سرمایه گذاری و احترام به بخش خصوصی می خواهد. به طور جدی، توانمندسازی بخش خصوصی و حضور قدرتمند آن در صحنه اقتصاد مساله اصلی در برنامه های دولت دوازدهم است.
معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر تامین منابع بر اساس نیازها گفت: یکی از منابع ، منابع بخش خصوصی است که باید زمینه به صحنه آمدن این بخش فراهم شود. نظام بانکی یکی دیگر از منابع است. اصلاح نظام بانکی از سال گذشته کلید خورده و شروع شده است. وزارت اقتصاد و بانک مرکزی یکی از مهمترین برنامه هایی را که در چهار سال آینده دارند اصلاح نظام بانکی است.

** برای نقل و انتقال منابع پولی از طریق سیستم بانکی مشکل نداریم
وی ادامه داد: منابع خارجی موضوع مهم دیگری است که در دستور کار قرار دارد. دوستانی که می گویند برجام در اقتصاد و بانک ها چه کار کرده است؛ خدمتتون عرض می کنم امروز برای نقل و انتقال منابع پولی از طریق سیستم بانکی مشکل نداریم. با پول نفت که به چین، هند، کره، ژاپن و جای دیگر می فروشیم کالاها را از هر جایی بخواهیم خرید می کنیم. این منابع از طریق سیستم بانکی جا به جا می شود.
جهانگیری گفت: ما موفق شدیم برای نخستین بار بعد از پیروزی انقلاب هواپیمای ایرباس نو را خریداری و وارد کشور کنیم؛ البته یک بار در دولت اصلاحات این کار انجام شد. پولی که به عنوان دولت پرداخت کردیم حداکثر 15 درصد است و بقیه از منابع تامین مالی خارجی انجام گرفته است. این قرارداد حجمش بالای 15، 16 میلیارد دلار است.
وی اظهار داشت: خودروسازهایی که با ناز در ایران می آمدند کار کنند امروز اصرار دارند که با خودروسازی های ایرانی سرمایه گذاری مشترک در ایران انجام دهند؛ ما برای آنها شرط می گذاریم که در چه شرایطی می توانند سرمایه گذاری کنند و قراردادهای آنها وارد مرحله اجرا شده است.
جهانگیری اضافه کرد: قرارداد توتال در شرایطی که آمریکایی ها می گفتند هیچ شرکتی حق ندارد بیش از 20میلیون دلار در بخش نفت ایران سرمایه گذاری کند آقای زنگنه موفق شد قرارداد به این بزرگی ببندد. این منابع خارجی باید وارد کشور شود. قانونگذار و مجلس هم در برنامه ششم گفته که باید حدود 70 میلیون دلار در سال از منابع خارجی استفاده کنیم.
وی تاکید کرد: این راه دشواری پیش روی ما است و دولت آینده خودش را مصمم کرده که بتواند از منابع خارجی استفاده کند. برای اشتغال، تولید، سرمایه گذاری و تامین منابع می خواهیم که حتما انجام می شود.
معاون اول رئیس جمهویر در عین حال گفت: برای بخش های فرهنگی و آموزش و پرورش کشور، دولت یازدهم بیشترین همت را داشته که زندگی فرهنگیان بتواند تغییر کند. برای اولین بار با محدودیت بودجه رتبه بندی فرهنگیان را اجرا کردیم و حتما در دولت دوازدهم باید گام های بلندتری برداریم. وزیر خودش را آماده و برنامه اش را تهیه کرده البته محدودیت بودجه هم واقعیتی است که باید همه ما به آن توجه داشته باشیم.

**رئیس جمهور با جریانها و شخصیت های سیاسی، ارکان نظام، قوای سه گانه و همه مشورت می کند
وی تاکید کرد: با چالش هایی که پیش روی ما است و محدودیت هایی که داشتیم آقای رییس جمهور تمام تلاش خودش را کرده است. باید محدودیت های یک رئیس جمهور برای انتخاب کابینه درک شود و این یک واقعیت است . این گونه نیست که یک رئیس جمهور بتواند به راحتی بدون مشورت با هیچ جای دیگری کابینه اش را انتخاب کند. رئیس جمهور به هر حال با جریانهای سیاسی، شخصیت های سیاسی، ارکان نظام، قوای سه گانه و همه مشورت می کند. چون دولت مسوول اداره کشور است.
معاون اول رئیس جمهوری افزود: قرار است کابینه ای شکل گیرد که مسوول اداره کشور است و این کابینه در واقع نتیجه مشورت ها و مذاکراتی است که آقای رئیس جمهور انجام داده و همانطور که خودشان گفتند بدون هیچ فشاری این کابینه آقای دکتر روحانی است.
وی افزود: آقای روحانی، امروز به عنوان شخصیتی که مورد اعتماد ملت ایران است، حدود 24 میلیون نفر مردم ایران اعتماد کرده و به او رای دادند که برای مقابله با چالش ها و بهتر شدن زندگی مردم دولت تشکیل دهد و کار انجام دهد.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: سرمایه اجتماعی بسیار بزرگی در اختیار رییس جمهور است و از این حداکثر استفاده را برای حل مشکلات مردم خواهد کرد. باید نظام جمهوری اسلامی قدر این سرمایه اجتماعی را بداند. اعتماد مردم بزرگترین سرمایه اجتماعی در اختیار دولت دوازدهم است.
جهانگیری گفت: حضور 42 میلیونی مردم در صحنه انتخابات و رای به رییس جمهوری، سرمایه ای در کنار تیم قوی کارشناسی زبده ای است که از بین زبده ها برای اداره کشور انتخاب شده و این کابینه کارآمدی است. بر اساس تجربه مدیریت خودم شهادت می دهم که مجموعه افراد انتخاب شده مجموعه ای هستند که در مقابل چالش های پیش روی نظام، در بخش های مختلف، با تدبیر، درایت و همراه داشتن تیم قوی که انتخاب خواهند کرد بتوانند برنامه ریزی و اداره کنند.
وی در ادامه گفت: فقط یک وزیر نیست که تنها یک وزارتخانه را اداره می کند؛ آنها 18 نفرند که از حدود هزار مقام ارشد این کشور هستند. وزیران، معاونان و استانداران مجموعه ای هستند که مسوولیت اداره کشور با آنها است.
معاون اول رییس جمهوری افزود: هر کدام از آنها قادر هستند با توجه به سابقه و شرایطی که داشته اند افراد ذبده ای را حول مدیریت خود برای اجرای برنامه ها و وعده های انتخاباتی رییس جمهور جمع کنند. 
وی با بیان این که آقای روحانی به وعده هایی که به مردم داده پایبند است گفت: رویکرد و برنامه های دولت تماما منطبق با سندهای بالادستی و با وعده هایی است که رییس جمهور در انتخابات داده اند.
جهانگیری با بیان این که مشورت هایی که برای کابینه شد به دلیل شرایط ویژه ای است که امروز کشور با آن روبه رو است گفت: غلبه بر چالش ها، پیشرفت کشور، حل مساله بیکاری، موضوع آب، حل مساله منطقه پرآشوب خاورمیانه، همه و همه این مسایل در صورتی حل می شود که یک عزم و تفاهم ملی در کل نظام جمهوری اسلامی مستقر و حاکم شود.

** این دولت پایبندی خود را به دستورات رهبر انقلاب در عمل نشان داده است
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: دولت مصمم است که این عزم ملی را در کشور ایجاد کند و خوشبختانه این دولت پایبندی خود را به دستورات رهبر انقلاب در عمل نشان داده است.
وی با بیان این که در طول دولت یازدهم حتی یک دستور رهبر معظم انقلاب زمین نمانده است گفت: دولت دوازدهم با تکیه بر توان کارشناسی، مدیریتی کشور، حمایت های مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه و در راس همه آنها با تکیه بر حمایت رهبر معظم انقلاب و ملت بزرگ ایران عزم خود را جزم کرده است تا با برنامه هایی که خدمت مجلس ارایه داده این نکات را یکی بعد از دیگری حل کند.

**این تیم، تیم هماهنگی است/کابینه دوازدهم هم نیروهای جوان و هم مجرب دارد
جهانگیری با تاکید بر این که این تیم ، تیم هماهنگی است گفت: یکی از بحث هایی که راجع به کابینه مطرح می شود این است که آیا کابینه از هماهنگی و انسجام برخوردار است.
وی در ادامه گفت: عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور نه تنها در بخش سیاست داخلی کشور حتی در اجرای اقتصاد مقاومتی یک بازوی توانمند بودند و امروز این توانمندی در دولت دوازدهم وجود دارد.
جهانگیری به وزیر اطلاعات و کمک آقای علوی به دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: در دولت یازدهم بنده به عنوان رییس مبارزه با مفاسد اقتصادی فریاد زدم و گفتم چه فسادهای بزرگی در این کشور اتفاق افتاده است؛ یکی از جاهایی که همزمان در مبارزه با فساد کمک می کرد و مواظب بود که امنیت اقتصادی به هم نخورد وزارت اطلاعات و آقای علوی بود.
وی افزود: یا آقای دکتر ظریف در بخش سیاست خارجی مطمئن هستم با برنامه ای که تهیه کرده است در طول دولت دوازدهم آنچنان فضایی برای دیپلماسی اقتصادی کشور با اولویت همسایگان فراهم کند که بتوانیم جهش صادراتی داشته باشیم. در بخش های اقتصادی هم همینطور است.
معاون اول رییس جمهوری گفت: این هماهنگی امروز در وزیر توانمند نفت و هم وزیر صنعت و معدن وجود دارد.
وی افزود: زمانی که وزیر صنایع بودم، آقای شریعتمداری وزیر بازرگانی بود و بیش از منی که وزیر صنایع بودم برای تولید کشور دل می سوزاند و مواظب بود وارداتی انجام نگیرد که تولید کشور آسیب ببیند.
جهانگیری با بیان این که در بخش کشاورزی، آقای حجتی کارنامه اش روشن است ادامه داد: آقای آخوندی در وزارت راه و شهرسازی، هم به مسکن مهر و هم به بافت فرسوده و هم به بخش ریل و راه آهن و هم به بخش هوایی خوب توجه کرد و همه این بخش ها به همت وزیر، امروز روی غلتک توسعه جدی افتاده است.
وی گفت: در بخش نیرو چهره جدید وارد کابینه شده است و آقای بیطرف از مدیران توانمند ما است و در وزارت ارتباطات چهره جوان و پرانرژی آمده است. 
معاون اول رییس جمهوری در ادامه با بیان این که همانطور که گفتیم هم مدیران مجرب و هم مدیران جوان نیاز داشتیم افزود: کابینه در جاهایی باید تصمیمات شجاعانه بگیرد و ریسک بپذیرد و در جاهایی هم باید در تصمیماتش اوج دقت کارشناسی را داشته باشد که امروز ترکیب کابینه دوازدهم از چنین موقعیتی برخوردار است یعنی هم نیروی جوان دارد که آن را برای تصمیم گیری های جدی تحریک می کند و هم نیروهای مجرب دارد که در هر تصمیمی، بموقع کار کارشناسی انجام گیرد.
جهانگیری اضافه کرد: وزارت بهداشت و وزارت تعاون هم هماهنگی خوبی با هم دارند و هم مصمم هستند طرح سلامت را با قوت پیش ببرند.
وی همچنین درخصوص وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش افزود: آموزش و پرورش از ما می خواستند که یک وزیر از داخل خود این مجموعه بیاید ؛ به فضل الهی، آقای بطحایی از چنین سابقه ای برخوردار است .
جهانگیری در ادامه در خصوص وزیر پیشنهادی اقتصادی و امور دارایی گفت: آقای کرباسیان از مدیران توانمند می باشد در این دوره ای که بحث بازار سرمایه، خصوصی سازی، مالیات، واردات، صادرات گمرک برای اجرای اقتصاد مقاومتی جزو مهمترین و اصلی ترین محورهای کاری دولت است.

**دولتی هستیم که خود را در مقابل ملت و مجلس پاسخگو می دانیم 
معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: به رهبری متعهد شدیم که در اجرای سیاست های مقاومتی متحد بایستیم . به ملت ایران عرض می کنم که در تمام کارنامه وزرا در اجرای اقتصاد مقاومتی در دوره یازدهم و دوره دوازدهم نکات مثبت و امیدوار کننده ای است که انشاء الله اجرا خواهد شد. 
جهانگیری پاسخگویی را ویژگی دیگر دولت ذکر کرد و افزود: این وزرا از نقد نمی ترسند و از اینکه مورد سوال قرار گیرند نگران نمی شوند. ما دولتی هستیم که خودمان را در مقابل ملت و مجلس پاسخگو می دانیم.

**از نقد منتقدان استقبال می کنیم 
وی تصریح کرد: هر کس می خواهد کار انجام دهد باید در مقابل وظایف و اختیاراتی که دارد، پاسخگو باشد. ما از نقد منتقدین استقبال می کنیم. 
معاون اول رئیس جمهوری گفت: راه موفقیت، پیشرفت و توسعه کشور تفاهم و همراهی هست. ما کابینه ای هستیم که حتما نقاط ضعف و اشکالاتی داریم. این طور نیست که هیچ جای ما اشکال نداشته باشد. ما به فضل الهی دنبال این هستیم که نقاط قوت را تقویت و نقاط ضعف را برطرف کنیم.
جهانگیری در پایان گفت: مطمئن هستیم فراکسیون های مجلس و حمایت نمایندگان و رای بالایی که به کابینه می دهند یک سرمایه جدید دیگری در اختیار دولت قرار خواهد داد که بتواند با سرعت برنامه های خودش را اجرا کند.
 تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل