اخبار ملی

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور:

آموزش پايه رشد كشور است/ بايد بودجه اي كه زيبنده انقلاب اسلامي جمهوري اسلامي است، داشته باشيم   [ +9 | -11 ]

آموزش پايه رشد كشور است/ بايد بودجه اي كه زيبنده انقلاب اسلامي جمهوري اسلامي است، داشته باشيم
رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: با توجه به سياست هاي ابلاغي و دستورات مقام معظم رهبري و خواسته رئيس جمهور، بايد تغييرات ساختاري اتفاق بيفتد كه در اين راستا سازمان برنامه و بودجه به صورت جدي و كارشناسي از دو ماه پيش كار را آغاز كرده است. 

به گزارش مركز اطلاع‌ رساني، روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه، پانزدهمين جلسه ستاد تهيه و تدوين لايحه بودجه سال ۱۴۰۱ كل كشور، با حضور رئيس سازمان برنامه و بودجه، دكتر پورابراهيمي رئيس كميسيون اقتصادي، دكتر حاجي بابايي رئيس كميسيون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس، دكتر آبرومند مشاور عالي رئيس مجلس شوراي اسلامي، دكتر خدابخشي نايب رئيس كميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي، دكتر رضواني نماينده مجلس شوراي اسلامي در ستاد بودجه، اعضاي ستاد، مشاورين و رؤساي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان‌ ها، با موضوع جهت گيري اصلي بودجه ۱۴۰۱ و بررسي عملكرد اعتبارات هزينه اي و راهكارهاي پيشنهادي بخش آموزش و پرورش برگزار شد. 

دكتر سيدمسعود ميركاظمي ضمن خيرمقدم به مهمانان ويژه جلسه تخصصي ستاد بودجه، تصريح كرد: دستاوردهاي اقتصادي مطلوب نيست. بهره وري پايين، تورم بالا سطح درآمد مردم پايين آمده و هزينه ها بالا رفته و برون رفت جامعه از اين شرايط نياز به تغيير دارد.


نگاه ما به بودجه ۱۴۰۱ نگاه تحولي است
وي يادآور شد: با توجه به سياست هاي ابلاغي و دستورات مقام معظم رهبري و خواسته رئيس جمهور، بايد تغييرات ساختاري اتفاق بيفتد كه در اين راستا سازمان برنامه و بودجه به صورت جدي و كارشناسي از دو ماه پيش كار را آغاز كرده است. لذا همكاري و مشاركت مجلس شوراي اسلامي براي به ثمر رسيدن اين مهم بسيار حايز اهميت است .

معاون رئيس جمهور با اشاره به اينكه بسياري از پروژه ها در سطح استان ها و شهرستان ها نيمه تمام رها شده است، افزود: با همكاري دولت و مجلس مي توان بر بسياري از مشكلات فائق آمد بايد در سطح استان ها و شهرستان بسترهاي لازم فراهم شود كه با استفاده از منابع داخلي و ظرفيت هاي موجود اتمام پروژه ها را در دستور كار قرار داد.
رئيس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تحولي بودن بودجه ۱۴۰۱، تأكيد كرد: در سنوات گذشته به دليل كسري بودجه و عدم تحقق برنامه ها خلق پول افسار گسيخته اتفاق افتاده و اين مهم تورم بالا بر اقتصاد تحميل كرده و سطح معيشت مردم پايين آمده است كه در مناطق محروم افزايش قيمت كالا از متوسط كشور هم بالاتر است و اين درحالي است كه كه درآمد اين بخش جامعه از شرايط مطلوب و قابل قبولي برخوردار نيست.

چرخه اقتصاد با استفاده از ظرفيت هاي بلااستفاده و مغفول مانده به حركت در مي آيد
دكتر ميركاظمي با عنوان اينكه تأكيد رئيس جمهور بر تحقق عدالت در كشور است، گفت: براي نهادينه شدن عدالت در بخش هاي مختلف جامعه بايد تغييرات اساسي با نگاه كارشناسي شكل بگيرد و بودجه اي زيبنده جمهوري اسلامي، تهيه و تنظيم شود. 

رئيس سازمان برنامه و بودجه تصريح كرد: استان ها و شهرستان ها مأموريت دارند شاخص هاي كلاني كه هدف گذاري مي شود در بخش صنعت و كشاورزي و صادرات و ساير حوزه به مرحله عمل برسانند و ما مطمئن هستيم چرخه اقتصاد با استفاده از ظرفيت هاي بلااستفاده و مغفول مانده به حركت در مي آيد.

معاون رئيس جمهور در ادامه افزود: رئيس جمهور تأكيد دارند كار اساسي و بنياي در ساختار بودجه، رشد اقتصادي و افزايش بهره وري صورت بگيرد در اين ارتباط از همه پتاسيل ها كه در سازمان برنامه برنامه و بودجه و دولت و مجلس وجود دارد استفاده مي شود.

دكتر ميركاظمي در پايان با قدرداني از همكاري مجلس براي اصلاح ساختار بودجه خاطرنشان كرد: با همكاري و استفاده از همه ظرفيت هاي مجلس مي توان اين راه را همواركرد. همچنين حضور رؤساي كميسيون هاي اقتصادي، برنامه و بودجه مجلس، مشاور عالي رئيس مجلس و نماينده مجلس در جلسه ستاد، بر همكاري گسترده دولت و مجلس صحه مي گذارند.

گفتني است در اين جلسه رؤساي كميسيون اقتصادي و برنامه و بودجه مجلس شوراي نقطه نظرات و نحوه همكاري مجلس درباره تهيه و تدوين بودجه ۱۴۰۱ را مطرح كردند و گزارش مفصلي از شرايط آموزش و پرورش در بخش هزينه ها و نيروي انساني ارايه شد.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل