اخبار ملی

راهبردهاي اصلي در صندوق بر پايه آمايش سرزمين باشد/ حمايت از طرح ‌هاي پيشران اقتصادي به ويژه طرح هاي دانش بنيان كشور سرلوحه برنامه هاي صندوق توسعه ملي قرار گيرد   [ +17 | -17 ]

راهبردهاي اصلي در صندوق بر پايه آمايش سرزمين باشد/ حمايت از طرح ‌هاي پيشران اقتصادي به ويژه طرح هاي دانش بنيان كشور سرلوحه برنامه هاي صندوق توسعه ملي قرار گيرد

رئيس سازمان برنامه و بودجه درباره ماموريت هيأت عامل و هيأت امنا صندوق توسعه ملي گفت: صندوق توسعه ملي، صندوق ملي و منابع آن متعلق به همه مردم و نسل‌هاي آينده است، بنابراين بايد ارزش آن هيچگاه كم نشود تا هم پشتيبان طرح ‌هاي پيشران اقتصادي كشور و هم پشتياني خوب براي نسل‌هاي آينده باشد.


به گزارش مركز اطلاع رساني، روابط عمومي و امور بين الملل سازمان برنامه و بودجه كشور دكتر ميركاظمي، در آيين توديع و معارفه رئيس و اعضا هيأت عامل صندوق توسعه ملي كه با حضور دكتر افقهي مشاور معاون رئيس جمهور و رئيس حوزه رياست سازمان برنامه و بودجه كشور، دكتر غضنفري رئيس جديد صندوق توسعه ملي، دكتر شهيدزاده رئيس پيشين صندوق و اعضاي جديد و پيشين هيأت عامل صندوق توسعه ملي برگزار شد؛ با تبريك آغاز امامت امام زمان(عج) گفت: قانون براي حمايت از سرمايه گذاري ها در كشور اين اجازه را داده كه بخشي از درآمد نفت به صندوق توسعه ملي واريز شود تا بخش‌هاي دولتي را به سوي رشد و حركت اقتصادي سوق دهد.
وي افزود يكي از رويكردهاي پيش‌رو بايد در ارتباط با بانك مركزي باشد تا حساب‌هاي صندوق توسعه ملي شفاف‌تر از گذشته شود. بخشي از منابع غيرقابل وصول و بي‌كيفيت به اسم صندوق بوده و اين صندوق روي منابع خود تسلط ندارد كه نقيصه محسوب شده و بايد به طور جدي اصلاح آن دنبال شود. 
معاون رئيس‌جمهور افزود: با بانك‌هاي عاملي كه مي‌توانند اقساط خود را برگردانند و سابقه خوبي دارند، مي‌توان پروژه تعريف كرد.البته اينها به معني اين نيست كه در گذشته چنين اتفاقي رخ نمي‌داده، بلكه بايد رابطه منطقي و قابل اعتمادي وجود داشته باشد و  اقساط عقب‌افتاده به هر شكلي وصول شود. 
دكتر ميركاظمي افزود: منابع صندوق توسعه ملي مي تواند اهرم رشد اقتصادي كشور باشد.
معاون رئيس جمهور به نقش مهم پالايشگاه‌ها در اقتصاد كشور پرداخت و افزود: بايد جلوي خام فروشي گرفته شود و محصولات پتروشيمي با ارزش افزوده بالا توليد شود. به صنايع پايين دستي پتروشيمي بايد توجه بيشتر شود چون صنايع پايين دستي پتروشيمي هم منجر به ارزش افزوده بالا و هم اشتغال بيشتر مي‌شود.
دكتر ميركاظمي با بيان اينكه جهت‌گيري‌هايي كه در آمايش سرزمين تهيه شده محور برنامه هفتم و بودجه ۱۴۰۱ است، ادامه داد: هر سرمايه‌گذاري بايد منجر به رشد و حركت اقتصادي شود. 
دكتر ميركاظمي در ادامه ضمن تبريك به اعضا جديد هيأت عامل گفت: افراد معرفي شده طبق اساسنامه هم در امور اقتصادي و بانكي، هم صنعت و نيز امور مهندسي ارزش در پروژه هاي بزرگ عمراني و صنعتي كشور و نيز در حوزه اقتصاد كلان تخصص لازم را دارند و اميد داريم در حفظ منابع و رشد منابع صندوق قدم بردارند.
در ادامه اين مراسم دكتر شهيدزاده رئيس پيشين صندوق توسعه ملي گزارشي از عملكرد صندوق توسعه ملي در دوران مديريت خود ارائه كرد و دكتر غضنفري رئيس جديد صندوق توسعه ملي برنامه خود را جهت پيشبرد اهداف صندوق توسعه ملي ارائه كرد و گفت: سال هاي پيش رو فرصت مناسبي است. لذا براي دستيابي به اهداف صندوق بايد به خوبي از همه لحظات آن استفاده شود.
در پايان مراسم دكتر ميركاظمي در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي در مورد ماموريت هيأت عامل و هيأت امناء صندوق توسعه ملي گفت: صندوق توسعه ملي و منابع آن متعلق به مردم و نسل‌هاي آينده است بنابراين اولاً بايد در حفظ آن كوشا بود دوم اينكه بايد تلاش شود منابع آن هيچگاه كم نشود تا هم پشتيبان طرح ‌هاي پيشران اقتصادي كشور و هم پشتياني خوب براي نسل‌هاي آينده باشد.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل