اخبار ملی

ارتقاء سطح همكاري هاي ايران و برزيل/ايران بازيگر مستقل بازار انرژي   [ +118 | -119 ]

ارتقاء سطح همكاري هاي ايران و برزيل/ايران بازيگر مستقل بازار انرژي

معاون رييس جمهور گفت: ايران مي تواند به عنوان بازيگر مستقل بازار انرژي نيازهاي كشور هاي آمريكاي لاتين از جمله برزيل به نفت و گاز و پتروشيمي را تامين كند.


به گزارش مركز اطلاع رساني، روابط عمومي و امور بين الملل سازمان برنامه و بودجه، سيد مسعود ميركاظمي در ديدار با سفير برزيل در تهران گفت: در دولت سيزدهم ارتقاء روابط اقتصادي با كشورهاي آمريكاي لاتين از جمله برزيل داراي اهميت زيادي است و ايران در راستاي توسعه متوازن روابط اقتصادي خود با كشورهاي مختلف حركت مي كند.
وي با بيان اينكه از افزايش مبادلات اقتصادي هر دو كشور ايران و برزيل نفع خواهند برد؛ افزود: شايد بسياري از كشورهاي دنيا، ايران را به ظرفيت هاي نفت و گاز بشناسند؛ اما امروز ايران در حوزه هاي مختلف از جمله نانو فناوري؛ هوافضا، پزشكي و ساير رشته ها ظرفيت هاي زيادي دارد.
رييس سازمان برنامه و بودجه با اشاره ظرفيت هاي كشور برزيل در توليد مواد غذايي گفت: با توجه به واردات ايران در زمينه هاي نهادهاي دامي و دانه هاي روغني از يكسو و نياز برزيل به انرژي از سوي ديگر، دو طرف مي توانند همكاري هاي گسترده اي داشته باشند.
دكتر ميركاظمي ادامه داد: برخي كشورهاي حاشيه خليح فارس با يك تماس آمريكا قراردادهاي نفت و گاز خود با كشورهاي ديگر را بهم مي زنند اما ايران به عنوان يك بازيگر مستقل حوزه انرژي مي تواند نقش مهمي در تامين امنيت انرژي كشور برزيل ايفا كند.
معاون رييس جمهور با بيان اينكه ايران تا ۱۵۰ سال آينده امكان برداشت از ذخاير نفت و گاز را دارد؛‌ تصريح كرد: عمر بسياري از چاه هاي نفت كشورهاي نفت خيز به بالاي ۵۰ سال رسيده و برخي كشورها تنها تا ۵۰ سال آينده نفت دارند؛ اما ايران با رتبه يك مجموع ذخاير نفت و گاز، يكي از محوري ترين بازيگران سال هاي آينده بازار انرژي خواهد بود.
 لودمار گونسالوش آگيلار نتو سفير برزيل در تهران هم با اشاره به اهميت ايران در منطقه گفت: تحريم هاي آمريكا هم حتي مانع توسعه روابط ايران و برزيل نخواهد شد، ما در همين مدت هم مبادلات اقتصادي خوبي داشتيم هرچند ظرفيت دو كشور بسيار فراتر از سطح كنوني است.
وي ادامه داد: وقتي وارد ايران شدم از توسعه ايران با وجود تحريم هاي مداوم اقتصادي شگفت زده شدم؛ به نظرم در جهان كمتر كشوري وجود دارد كه بتواند با وجود مشكلات تحريم به اين سطح از پيشرفت برسد.
سفير برزيل در پايان با اشاره به تشكيل كارگروه هاي ويژه بين دو كشور براي افزايش مبادلات تجاري،گفت: سال آينده ما يكصد و بيستمين سال روابط دو كشور را جشن خواهيم گرفت و اميدوارم روابط اقتصادي تا آن زمان رشد خوبي داشته باشد.
گفتني است براساس مصوبه هيئت وزيران مسئوليت كميسيون همكاري مشترك ايران و برزيل به سازمان برنامه و بودجه سپرده شده است.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل