جهانگیری:توان موشکی ایران شاخص اصلی در بازدارندگی است  


 معاون اول رییس جمهوری با بیان این که یکی از دلایل پیشرفت در صنعت دفاعی تحریم های خارجی بود، گفت: توان موشکی ایران شاخص اصلی در بازدارندگی است که باید این توان تقویت و از آن حفاظت کرد تا تصور تعرض به جمهوری اسلامی ایران از ذهن دشمنان خارج شود.


به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری صبح امروز -سه شنبه - در همایش مدیران ارشد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با تأکید بر این که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران باید از توان بازدارندگی بسیار زیادی برخوردار باشند، اظهار داشت: ما زمانی می توانیم در منطقه نقش ثبات ساز داشته باشیم که از توان و قدرت خوبی برخوردار باشیم و هیچ کس جرأت تعرض به این آب و خاک را نداشته باشد.
وی از اقدامات و فعالیت های ارزنده مجموعه وزارت دفاع درسال های گذشته به خصوص در دوران دولت تدبیر و امید قدردانی کرد و افزود: ماموریت و وظیفه اصلی این وزارتخانه پشتیبانی از نیروهای مسلح بوده و در تمامی برنامه هایی که دولت به آن نیاز داشته، همواره در صحنه حاضر شده است.
جهانگیری با تاکید بر این که برخی توانمندی ها و دستاوردهای دفاعی کشور به دلیل برخی ملاحظات امنیتی قابل انتشار نیست، تصریح کرد: اگر وزارت دفاع نیز همانند سایر دستگاه های اجرایی می توانست همه دستاوردهای خود را اطلاع رسانی کند، مردم نسبت به آینده و توان نظامی کشور بسیار امیدوارتر می شدند.
وی به آشوب ها و درگیری های منطقه اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با تلاش و زحمات نیروهای مسلح و امنیتی کشور، ایران کانون ثبات، آرامش و امنیت منطقه است که به طور یقین نیروهای مسلح نقشی کلیدی در این زمینه دارند.
معاون اول رییس جمهوری با بیان این که ایران در منطقه ای استراتژیک واقع شده و همه دنیا نسبت به این منطقه حساسیت دارند، اظهار داشت: منطقه خاورمیانه کانون تأمین انرژی بسیاری از کشورهای جهان است و کشورهای غربی تلاش می کنند تا نبض این منطقه که می تواند اقتصاد را به حرکت درآورد در اختیار داشته و حضور پررنگی در این منطقه داشته باشند. 
جهانگیری ادامه داد: ایران همه مؤلفه های قدرت را در اختیار دارد، جمعیت فراوان، نیروی جوان، خلاق و تولیدکننده و فارغ التحصیلان رشته های مهندسی در ایران زمینه های مناسبی برای توسعه و پیشرفت فراهم کرده اند.
وی با تأکید بر اهمیت ثبات و امنیت در منطقه خاطرنشان کرد:جمهوری اسلامی ایران برای خود نقش ثبات ساز در منطقه قائل است و در مقابل، برخی کشورهای کوچک که از مؤلفه های قدرت برخوردار نیستند، تنها سیاستی را که در پیش می گیرند این است که در جهت ناامنی و بی ثباتی منطقه گام بردارند.
معاون اول رییس جمهوری افزود: در همین راستا گروه های افراطی و تکفیری شکل می گیرند و مهم ترین برنامه آنها این است که اوضاع منطقه را برهم بزنند و اتفاقاتی را که امروز در سوریه، عراق و یمن رخ می دهد نیز نتیجه همین سیاست ها است. 
جهانگیری همچنین با یادآوری این که توان موشکی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر توان بومی و ظرفیت های داخلی است، گفت: این یعنی توانمندی ایران در بخش فناورانه افزایش پیدا کرده و کشور از نظر فناوری قدرتمند شده است.
وی افزود: ایران امروز در توسعه علم و فناوری جزو کشورهای برتر جهان است، در صنایع مختلف نظیر صنایع هوا و فضا، سلول های بنیادین، بایوتکنولوژی و سایر زمینه ها به توانمندی قابل توجهی دست یافته است و در برخی رشته ها جزو 6 کشور نخست جهان است.
معاون اول رییس جمهوری به چالش های پیش روی اقتصاد کشور اشاره کرد و اظهارداشت: برخی از این مشکلات، مشکلات ساختاری است و متأسفانه اقتصاد ایران متناسب باسایر بخش ها نظیر صنایع دفاعی متحول نشده است.
جهانگیری یکی از دلایل تحول و پیشرفت چشمگیر در بخش صنایع دفاعی را اعمال تحریم ها عنوان کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران با تحریم توانست با اتکا بر توانمندی داخلی بسیاری از نیازمندی های خود در بخش صنایع دفاعی را تأمین کند.
وی ادامه داد: تحریم کردن کشوری مانند ایران کاری احمقانه است؛ چرا که این کشور از ظرفیت های فراوانی برخوردار است و در مواجهه با محدودیت ها و تحریم ها، با اتکاء به ظرفیت های داخلی نیازمندی های خود را تأمین خواهد کرد.
معاون اول رییس جمهوری خاطرنشان کرد: دنیا بزرگ تر از آن است که تصور کنند با تحریم بخش دفاعی ایران، نتوانیم نیازهای خود را تأمین کنیم. تحریم در بخش دفاعی اگر چه دشوارتر از تحریم در سایر بخش ها بوده است اما باعث شد بتوانیم به دستاوردهای بزرگی برسیم.
جهانگیری همچنین با اشاره به پیشرفت های صنعت دفاعی کشور که با اتکاء به دانش و توان داخلی ایجاد شده است، اظهار داشت: این تجربه باید به بخش های اقتصادی نیز انتقال پیدا کند تا بتوانیم با اتکاء به ظرفیت ها و توانمندی های کشور در مسیر توسعه حرکت کنیم.
وی افزود: رهبر معظم انقلاب با کیاست و هوشمندی، اقتصاد مقاومتی را در این مقطع ابلاغ کردند و پیام مهم اقتصاد مقاومتی نیز در حقیقت همان تجربه ارزشمند در بخش صنایع دفاعی است بدین معنا که باید با استفاده از ظرفیت های داخلی، میزان آسیب پذیری اقتصاد کشور را به حداقل ممکن کاهش دهیم.
وی گفت: اقتصاد مقاومتی سیاست هایی روشن برای توسعه کشور است و جهت گیری های مهمی نیز برای بخش دفاعی دارد. یکی از رویکردهای اقتصاد مقاومتی دانش بنیان بودن است و اگر بخواهیم از محدودیت ها و تحریم ها صدمه نبینیم باید در وهله نخست بررسی کنیم که در دوران تحریم، دشمن کدام نقطه را بیش از سایر بخش ها تحت فشار قرار داد.
معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: تمرکز تحریم های خارجی بیش از سایر بخش ها در بخش نفت و گاز بود و ما باید برای پیشگیری از تکرار آن، اقتصاد کشور را از اتکا به درآمدهای نفتی رها کنیم.
جهانگیری با اظهارتاسف از این که به رغم تاکید بر کاهش وابستگی اقتصاد به درآمدهای نفتی هیچ گاه جایگزین مناسبی برای آن معرفی نشده است، یادآور شد: در مقطعی معادن را به عنوان جایگزین نفت معرفی می کردند که البته آن هم همانند نفت روزی تمام خواهد شد. مهم ترین جایگزین برای درآمدهای نفتی اقتصاد دانش بنیان است که متکی بر فکر و دانش انسان باشد.
وی همچنین به رویکرد درون زایی اقتصاد مقاومتی به معنای استفاده از ظرفیت های داخل کشور اشاره کرد و گفت: نیروهای مسلح کشور ظرفیتی هستند که می توانند در خدمت توسعه کشور باشند و هیچ کس نمی تواند این ظرفیت را نادیده بگیرد.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: باید تدبیری بیندیشیم که ضمن استفاده از ظرفیت نیروهای مسلح کشور، فضای کار برای بخش خصوصی محدود نشود و ظرفیت های دیگر کشور ناکارآمد نشوند.
جهانگیری یکی از برنامه های دولت که مبتنی بر اقتصاد مقاومتی است را راه اندازی واحدهای تولیدی کشور عنوان و خاطرنشان کرد:خوشبختانه در بخش صنایع دفاعی تقریباً همه واحدها فعال هستند.
وی از توسعه صادرات غیرنفتی بعنوان یکی دیگر از اولویت ها و برنامه های دولت نام برد و اظهارداشت: صنعت کشور را باید به بازارهای بزرگ دنیا متصل کنیم و تا این اتفاق محقق نشود قادر نخواهیم بود بر چالش بیکاری غلبه کنیم و تولیداتی قابل رقابت به بازارهای بین المللی ارایه دهیم.
معاون اول رییس جمهوری تأکید کرد: باید جهت گیری اصلی در وزارت دفاع نیز همین باشد و با این راه به تولید تجهیزات و تولیدات دفاعی بپردازند که از نظر کیفیت قابلیت صادرات را داشته باشند. 
جهانگیری افزود: وزارت دفاع در بخش صنایع غیرنظامی نیز باید همین سیاست را دنبال کند و به این موضوع باور داشته باشد که ادامه حیات صنعت به صادرات آن بستگی دارد.
وی گفت: انتظار ما در مقطع فعلی از بخش صنایع دفاعی کشور این است که تجربه، دانش و ظرفیت های خود را به کمک اقتصاد کشور بیاورند چرا که اقتصاد ایران نیازمند حرکت و جهشی بزرگ است.
معاون اول رییس جمهوری با تأکید بر این که شرایط ایران از هر نظر برای سرمایه گذاری و توسعه اقتصادی مهیا است، اظهار داشت: سرمایه گذاران باید در ایران احساس امنیت کنند چرا که چالش بیکاری و مشکل معیشت مردم جز از طریق تولید و سرمایه گذاری حل نخواهد شد. 
جهانگیری در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به مشکلات و محدودیت های دولت در بخش بودجه گفت: با وجود همه مشکلات و محدودیت ها، دولت همواره تلاش کرده است نیازهای نیروهای مسلح کشور را تأمین کند و اینکه برخی رسانه ها دولت را به بی توجهی به نیروهای مسلح متهم می کنند به دور از انصاف است.
وی افزود: دولت در هیچ مقطعی اجازه نداده است که مأموریت های مهم نیروهای مسلح با محدودیت و کمبود مواجه شود و این رویکرد به عنوان یکی از اصلی ترین اولویت های دولت ادامه خواهد یافت.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز در این همایش با اشاره به اقدامات صورت گرفته در سال های اخیر گفت: این وزارتخانه صنایع آلاینده خود را از شهرها خارج کرده و در کنار آن به نوسازی و به روز کردن صنایع پرداخته تا بتواند به مطالبات نیروهای مسلح پاسخ مناسب دهد.
سردار حسین دهقان با تأکید بر این که امروز قادر هستیم در بخش ریلی، حمل و نقل عمومی، نیرو و نفت و گاز مأموریت و مسئولیت بپذیریم گفت: وزارت دفاع با تمام توان در خدمت سیاست های دولت است و خوشبختانه امروز در نیازهای دفاعی به هیچ عنوان مشکل و گره فناورانه در تولید صنایع مرتبط با نیروهای مسلح نداریم.

منبع:
پست شده توسط: روابط عمومی
در روز 1395/8/4 ساعت 14:15:25 , شاخه: خبرهای ملی