سال آینده همه یارانه می گیرند، بجز کسانی که ثروتمند بودنشان محرز شود/ یکی از موفقیت‌های برجام این بود که بین انگلیس و آمریکا اختلاف انداخت  

نوبخت در نشست خبری:

نشست خبری محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت با حضور خبرنگاران برگزار شد.


سخنگوی دولت در این نشست  با بیان اینکه لایحه بودجه ۹۷ با لوایح سال های قبل تفاوت اساسی دارد گفت: این بودجه با اصلاحات ساختاری و مبتنی بر عملکرد دستگاه ها بوده است. در لایحه بودجه سال آینده ۳۴۰ ردیف دستگاه بودجه شان بر اساس قیمت تمام شده محاسبه می شود.

وی افزود: در بودجه سال ۹۷ بودجه استان ها را تقویت کردیم و اختیارات را به آنها واگذار کردیم و در واقع تمرکز زدایی کردیم. از سویی دیگر یکی از مهمترین ویژگی بودجه سال ۹۷ توجه به اولویت های برنامه ششم بوده است.

برنامه دولت برای پرداخت یارانه های نقدی در سال آینده

سخنگوی دولت در بخش دیگری از صحبت های خود به وضعیت پرداخت یارانه های نقدی در سال آینده اشاره کرد و گفت: مجلس در موضوع اصلاح پرداخت یارانه های نقدی مطابق میل دولت عمل نکرد، با این وجود دست دولت را برای اصلاح آن بازگذاشته است. بر این اساس برای سال آینده همین روش فعلی پرداخت یارانه های نقدی ادامه دارد مگر در موارد خاصی که غیرنیازمند بودن کسی محرز شود.

 سال آینده برای ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی مشکلی نخواهیم داشت

نوبخت در ادامه صحبت های خود موضوع اشتغالزایی در بودجه سال ۹۷ را مورد توجه قرار داد و گفت:  در سال آینده با اجرای ۱۲ برنامه چند لایه، از جمله احیای بافت فرسوده، نوسازی ناوگان فرسوده و غیره با منابع ۷۳ هزارو ۴۰۰ میلیارد تومان به دنبال  اشتغالزایی برای یک میلیون و ۳۳هزار نفر هستیم.

وی در خصوص برنامه دولت برای طرح های عمرانی نیمه کاره نیز گفت: ۱۲۶ هزار میلیارد تومان طرح نیمه کاره وجود دارد و بخش هایی از این طرح ها واگذار و بخش هایی دیگر نیز با شرکت دولت با بخش غیردولتی انجام می شود.

مهار تورم و افزایش رشد اقتصادی

سخنگوی دولت در بخش دیگری از اظهارات خود به دستاوردهای دولت در شاخص های کلان اقتصادی اشاره کرد و گفت: روند کاهنده  وضعیت شاخص های اقتصادی که در گذشته شاهد آن بودیم  بهبود داشته است. وی با اشاره به دستاوردهای دولت در خصوص مهار تورم و اینکه دولت جلوی رشد فزاینده قیمت ها در چند سال گذشته گرفته شده است گفت: بهبود شاخص های کلان اقتصادی در گزاش های جهانی نیز مورد توجه قرار گرفته شده است. وی تصریح کرد: با در نظر گرفتن قیمت اقلام مختلف در تابستان سال ۹۲ تا امسال می توان مهار قیمت ها را دید، البته این بدان معنی نیست که ما قیمت ها را ارزان کردیم، بلکه جلوی رشد فزاینده قیمت ها را گرفتیم.

وی دیگر موفقیت دولت را در خصوص رشد اقتصادی عنوان کرد و  با بیان اینکه رشد اقتصادی در شش ماه نخست امسال نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته به طور متوسط شش درصد رشد داشته است در خصوص آخرین وضعیت بیکاری در کشور گفت:  سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیکار وجود دارد و بنا به آمار رسمی نرخ بیکاری پاییز امسال ۱۱.۹ درصد است و این رقم در پاییز سال گذشته ۱۲.۳ درصد بود که نشان دهنده بهبود ۴ واحدی است. نوبخت با تاکید بر اینکه نرخ بیکاری هنوز در کشور ما بالاست، گفت: ادعای دولت حل مشکل بیکاری نیست بلکه ادعای دولت این است که روند کاهنده ای که در سال های قبل وجود داشته است اصلاح شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دیروز در جلسه کمیته تخصصی با وزیر اقتصاد و معاونت خزانه داری کل کشور اعلام شد تا پایان سال بدون کسری، در حدی که لایحه دولت را به مجلس ارائه دادیم دریافت ها و پرداخت ها متعادل انجام شده است و تنخواه بانک مرکزی را نیز تسویه می کنیم.

برنامه دولت برای ترمیم حقوق بازنشستگان

سخنگوی دولت در بخش دیگری از صحبت های خود به برنامه دولت برای ترمیم حقوق بازنشستگان اشاره کرد و گفت:  در سال جاری ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به بازنشستگان کشوری و لشگری اختصاص پیدا کرد و همین رقم در بودجه سال آینده برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفته شده است و البته برنامه دولت برای افزایش بیشتر این رقم است. وی افزود: در دوره ۵ ساله متناسب سازی کامل صورت می گیرد.

وی در ادامه به موضوع تعویق پرداخت چند ماهه یارانه های بهزیستی اشاره کرد و گفت: این مساله پیگیری شد و یارانه آنها پرداخت شد و در تماسی که با رئیس سازمان بهزیستی داشتم اعلام کردم که بخش قابل توجهی از این بدهی پرداخت شده و بخش دیگر نیز تا پایان سال پرداخت خواهد شد.

پرداخت مطالبات معلمان حق التدریس تا قبل از پایان سال 

 نوبخت در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به پرداخت عیدی کارمندان دولت با حقوق بهمن ماه گفت: حقوق اسفند ماه کارمندان، ۱۵ اسفند پرداخت می شود. نوبخت در ادامه مطالبات حق التدریسان آموزش و پرورش را مورد توجه قرار داد و افزود: همه مطالبات معلمان حق التدریس تا قبل از پایان سال پرداخت خواهد شد.

وی درباره خارج شدن ایران از برجام گفت: اگر منافع ملی ما تامین نشود یک لحظه در قرارداد برجام نخواهیم ماند؛ این موضوع فردی یا شخصی نیست بلکه موضع نظام است. البته اروپایی ها همیشه این ابراز امید را می دهند که اگر یک مشکلی باشد آن را حل می کنند.

نوبخت درباره سفر رئیس جمهور به هرمزگان گفت: رئیس جمهور در دولت یازدهم به همه استان ها سفر کردند و آنچه برای توسعه استان ها تشخیص دادند را به سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کردند. در اسفند ۹۲ سفر هرمزگان داشتند که حدود ۳۲۵ میلیارد تومان برای ۲۹ طرح و پروژه در نظر گرفته شد.

افزایش بودجه بیمه سلامت

سخنگوی دولت با اشاره به افزایش بودجه برای بیمه سلامت گفت: ۱۰ هزار میلیارد تومان در بودجه سال ۹۶ برای بیمه سلامت اختصاص پیدا کرد که این رقم درسال ۹۵ مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان بود و در واقع دو برابر شد. وی در خصوص آخرین وضعیت پرداخت مطالبات داروخانه ها نیز گفت: مطالبات داروخانه ها تا شهریور ماه پرداخت شده است و مابقی نیز پرداخت می شود. دولت خود را موظف می داند که دسترسی همگان را به بهداشت ودرمان با قیمت نازل فراهم کند. آنچه که تعهد کردیم در این زمینه اجرایی خواهیم کرد.

 نوبخت درباره آینده عدم رویارویی ورزشکاران ایرانی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی و احتمال محرومیت‌ فدراسیو‌های ایران به این دلیل و‌موضع دولت دراین باره گفت: شاید نیاز باشد بازبینی مجددی در سیاست‌ها در هر موردی داشته باشیم. البته الان سیاست متفاوت‌تری نسبت به گذشته نداریم اگر‌جمع بندی جدید اتخاذ شود اطلاع رسانی خواهیم کرد.

وی درباره اظهارات رئیس جمهور اسبق درخصوص برگزاری انتخابات آزاد و بدون مهندسی اظهار داشت: به نظرم این موضوعی که مطرح کردید وجاهت قانونی ندارد و وقتی موضوعی در چارچوب قانون نباشد نباید درباره آن وقت گذاشت.

سخنگوی دولت در ادامه گفت: یکی از نقطه های موفق برجام این بود که بین یاران جانی اختلاف انداخت. انگلیس و آمریکا همیشه در کنار هم بودند. یکی ازابعاد موفقیت برجام این بود که بین کسانی که همیشه یکپارچه عمل می کنند اختلاف بیندازد.

منبع:
پست شده توسط: روابط عمومی
در روز 1396/12/8 ساعت 20:36:09 , شاخه: خبرهای ملی