تمامي تكاليف قانوني در خصوص پرداخت حقوق و مزاياي بازنشستگان اجرا مي‌شود  

رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور:

 رييس سازمان برنامه و بودجه در پايان با اشاره به اينكه قطعا تمامي تكاليف قانوني در خصوص پرداخت حقوق و مزاياي بازنشستگان اجرا مي‌شود، گفت: تمامي ظرفيتهاي باقي مانده در خصوص پرداختي بازنشستگان با همراهي نمايندگان تشكلهاي بازنشستگان بررسي  و احصا شده و  موارد لازم در چارچوب بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۰ گنجانده خواهد شد.


به گزارش روابط عمومي سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان، دكتر محمد باقر نوبخت در لايو اينستاگرامي خود در گفتگو با بازنشستگان با تشريح اقدامات انجام شده در راستاي هماهنگي هرچه بيشتري دريافتي بازنشستگان و شاغلان گفت: عمده سوالات و ابهامات بازنشستگان محترم بر  اين محور تاكيد داشت كه شرايط اقتصادي كشور به گونه‌اي است كه حقوق و پرداختي بازنشستگان به هيچ وجه پاسخگوي تنگناهاي موجود نيست، بر اين اساس  راه حل قطعي از نظر ما در سازمان برنامه و بودجه اين بود كه از همه ظرفيتهاي قانوني براي افزايش سطح رفاه بازنشستگان محترم استفاده شود.
رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: به اين ترتيب در گام نخست با دعوت از نمايندگان تشكلها و كانونهاي بازنشستگان نظر آنها در استفاده از ظرفيتهاي قانوني موجود دريافت شد.
معاون رئيس جمهور گفت: ۲ بند از فصل دهم قانون مديريت خدمات كشوري وجود دارد كه در آنها به صراحت به حقوق بازنشستگان محترم اشاره شده است، يك بخش در رابطه با ايثارگران و بخش ديگر در خصوص حق عائله مندي و حق اولاد بازنشستگان و شاغلان است. بر اين اساس بايستي امتيازات در نظر گرفته شده براي شاغلان در اين حوزه به طور يكسان براي بازنشستگان نيز لحاظ شود.
وي افزود، بر همين اساس افزايش ۵۰ درصد امتيازات فصل دهم قانون مديريت خدمات كشوري در خصوص حق اولاد و عائله مندي به طور يكسان ميان شاغلان و بازنشستگان بايستي اجرا شود. افزايش امتيازات مذكور از سوي سازمان برنامه و بودجه كشور به صندوقهاي بازنشستگي براي اجرا از اول فروردين ماه ابلاغ شد، هرچند صندوقهاي در اين خصوص با تنگناي مالي مواجه بودند اما پشتيباني اعتباري لازم براي افزايش امتيازات مذكور از اول فروردين ماه از سوي سازمان برنامه و بودجه انجام خواهد شد.
دكتر نوبخت در بخش ديگري از مباحث خود به موضوع پرداخت پاداش پايان خدمت بازنشستگان در سال ۹۸ اشاره كرد، گفت: پيش از اين براي پرداخت هرچه سريع تر پاداش پايان خدمت كاركنان از سوي سازمان برنامه و بودجه به دستگاهها ابلاغ شد تا از طريق فروش اموال مازاد نسبت به پرداخت اين بدهي اقدام كنند. اما برخي دستگاهها اعلام كردند كه اموال مازادي براي واگذاري و پرداخت پاداش پايان خدمت در اختيار ندارند، بر همين اساس سازمان برنامه و بودجه تاكيد دارد، چه براي سازمانهايي كه امكان واگذاري اموال مازاد را در اختيار دارند و چه ساير دستگاهها پاداش پايان خدمت كاركنان با پشتيباني سازمان برنامه و بودجه حداكثر تا مهر ماه سال جاري پرداخت شود.
وي با اشاره به همسان سازي حقوق بازنشستگان گفت: عده‌اي برداشت كرده‌ بودند كه دولت به دنبال همسان سازي حقوق بازنشستگان با يكديگر است اما بر اساس قانون پيگير همسان سازي حقوق بازنشستگان و شاغلان هستيم.
دكتر نوبخت ادامه داد، براي نيل به اين هدف در مرحله اول بايد فاصله منطقي دريافتي دو گروه بازنشستگان و شاغلان مشخص شود. از سوي ديگر بايستي نحوه مقايسه حقوق دو گروه بازنشستگان و شاغلان بر حسب ميانگين و يا طبقه شغلي تعيين شود.بر اين اساس از نمايندگان كانونهاي بازنشستگي درخواست شد تا براي تعيين فرمول و ضابطه مربوطه پيشنهادات لازم را در جلسات اتي ارائه كنند.
 رييس سازمان برنامه و بودجه در پايان با اشاره به اينكه قطعا تمامي تكاليف قانوني در خصوص پرداخت حقوق و مزاياي بازنشستگان اجرا مي‌شود، گفت: تمامي ظرفيتهاي باقي مانده در خصوص پرداختي بازنشستگان با همراهي نمايندگان تشكلهاي بازنشستگان بررسي  و احصا شده و  موارد لازم در چارچوب بخشنامه بودجه سال ۱۴۰۰ گنجانده خواهد شد.

منبع:
پست شده توسط: روابط عمومی
در روز 1399/4/1 ساعت 11:06:13 , شاخه: خبرهای ملی