لوایح بودجه 95 و برنامه ششم توسعه هفته آینده به مجلس تقدیم می شود  


سخنگوی دولت گفت: لایحه بودجه سال 1395 کل کشور و برنامه ششم توسعه آماده است اما به دلایلی تصمیم گرفته شد به جای هفته جاری، هفته آینده تقدیم مجلس شورای اسلامی شود.


محمد باقر نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری هفتگی با خبرنگاران با بیان این که همه فرآیندهای تهیه و تنظیم لایحه بودجه سال آینده و لایحه برنامه ششم توسعه انجام شده است، افزود: طبق قانون می بایست ابتدا گزارشی از سال گذشته یعنی هر سال وضعیت شاخص های سال قبل اجرای برنامه توسعه تهیه شود که گزارش های مربوط به سال گذشته در سه جلد آماده شده است که تقدیم نمایندگان می شود.
وی تاکید کرد این موارد کار تولیدی جدید است، در کنار آن باید برنامه خود را برای سالی که می خواهیم لایحه بودجه را بدهیم، مشخص کنیم.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور خاطرنشان کرد: چون سال نخست اجرای برنامه ششم توسعه است تمامی مبانی نظری بودجه 95 بر پایه آن در دو جلد آماده و یک ماده واحده و 22 تبصره لایحه با پنج پیوست قانونی تهیه شده است.
نوبخت گفت: ارقام بودجه همانند سال گذشته نیست ،تبصره های تکراری را حذف کردیم و همه احکام جدید است، همه اینها کار تولیدی دولت است تا مجلس که می خواهد به ماده واحده آن رای بدهد، اطلاع داشته باشد که چه مبانی نظری در پشت آن قرار دارد.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: آخرین ویراش لایحه برنامه ششم توسعه تمام شده است که پس از تقدیم به مجلس برای انتشار به رسانه ها ارایه می شود.
نوبخت با بیان این که لوایح برنامه ششم و بودجه بنا به دلایلی که گفته خواهد شد به مجلس تقدیم نشده است٬ گفت: این لوایح بطور مطلوب و به همراه پیوستها داخل کیف های شفاف قرار داده شده و آماده است تا با تدبیری که داریم و متناسب با آن تقدیم مجلس شود.
وی ادامه داد: دولت اقدامات خود را از نظر برنامه ششم و بودجه سال 95 به وقت به اتمام رسانده است.
وی با تاکید بر دو رویکرد «رشد» و «عدالت» در لایحه بودجه سال 95 خاطرنشان کرد: در مورد رویکرد رشد بودجه باید توضیح دهم که با توجه به اقتصاد مقاومتی هم باید سرمایه گذاری مالی انجام دهیم و هم اقتصاد کشور باید دانش بنیان باشد.

** سفر رییس جمهوری چین به تهران و سفر رییس جمهوری ایران به رم و پاریس
سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سوالی درمورد سفر رییس جمهوری چین به تهران و سفر حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی به ایتالیا و فرانسه گفت: رییس جمهوری چین در آینده نزدیک با هدف توسعه مناسبات به تهران سفر می کند.
نوبخت افزود: تدارکاتی دیده شده است و این سفر تاثیرات خوبی هم برای ملت بزرگ چین و هم ملت بزرگ ایران به همراه خواهد داشت که بعد از امضای قراردادها و توافقات نسبت به اقدامات انجام شده داوری خواهیم کرد.
سخنگوی دولت همچنین سفر روحانی به ایتالیا و فرانسه را به دعوت رییس جمهوری این کشورها بیان کرد و گفت: سفر به این دو کشور گامی در جهت توسعه روابط و آماده تر شدن فضا برای سرمایه گذاری در کشور اروپایی خواهد بود.

** روز اجرای برجام نزدیک است
نوبخت همچنین در پاسخ به این سوال که بعد از اجرای برجام چه اتفاق هایی در کشور می افتد، گفت: همانطور که رییس جمهوری نیز روز گذشته در افتتاح پروژه های پارس جنوبی اعلام کرد روز اجرای برجام نزدیک است و در روزهای آینده شاهد نتایج تلاش های ملی خواهیم بود.
وی افزود: این موضوع موفقیت هیچ جناح سیاسی یا قوه ای نیست و نتیجه همکاری همه قوا تحت هدایت رهبر معظم انقلاب است.
سخنگوی دولت تصریح کرد: با اجرای برجام، تحریم ها برداشته خواهد شد ، فروش نفت افزایش می یابد و دسترسی بانک مرکزی به منابع خارجی امکان پذیر می شود.
نوبخت ادامه داد: با اجرای برجام همچنین شاهد حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور خواهیم بود. 
وی در پاسخ به سوالی درباره علل افزایش قیمت دلار در بازار اظهارداشت: دولت خواهان افزایش قیمت ارز نیست و بنا به هر دلیلی قیمت ارز و برابری دلار در خیلی از زمینه ها شاخص اقتصاد است و مایل نیستیم سایر شاخص ها را تحت تاثیر قرار دهیم.
سخنگوی دولت تاکید کرد: بنابراین وعده رییس کل بانک مرکزی برای کاهش قیمت دلار تحقق خواهد یافت.

**رویکرد بودجه 95 به حقوق کارکنان 
نوبخت که در مورد رویکرد عدالت در بودجه 95 سخن می گفت، افزود: یک بخش آن عدالت در پرداخت های پرسنلی است، در این خصوص من ابتدای سال گفتم که عدم تعادل در پرداخت های کارکنان دولت وجود دارد و برای اینکه آن را جبران کنیم در سال 95 برای اولین سال برنامه ششم، ما هم برای شاغلین وهم بازنشستگان در زمینه عدم تعادلی که وجود داشت مقادیر قابل توجهی منابع قایل شدیم که این عدم توازن اصلاح شد.
وی درباره بازنشستگان گفت: از حدود یک میلیون و 200 هزار بازنشسته بیش از یک میلیون نفر زیر یک و نیم میلیون تومان دریافتی دارند، ضمن اینکه ما برای همه کارکنان دولت به اندازه نرخ تورم که سال آینده 11 درصد است اما حقوق کارکنان را 12 درصد افزایش در نظر گرفتیم، برای بازنشسته های زیر یک و نیم میلیون دریافتی بیش از 20 درصد اضافه کرده ایم. 
نوبخت ادامه داد: تصمیم داریم به همین ترتیب هر سال تا پایان برنامه این بخش از حقوق بازنشستگان را تا دو برابر افزایش دهیم که سال اول برنامه هم در حال انجام آن هستیم.
وی در مورد کارکنان دولت گفت: حقوق کارکنان از دو بخش حقوق ثابت و بخشی هم مربوط به فوق العاده شغل تشکیل می شود. 10 قلم فوق العاده شغل وجود دارد که مهمترین آن بند 10 ماده 68 است که در آنجا به دولت اجازه داده می شود تا به فوق العاده شغل کارکنان دولت 50 درصد به حقوق ثابتشان اضافه کند.
وی ادامه داد: در مصوبه سال گذشته دولت، این اختیار به سازمان مدیریت و برنامه ریزی داده شد که تا 35 درصد بتواند این اقدام را انجام دهد، تا کنون هم تعدادی از دستگاه ها متقاضی استفاده از بند 10 ماده 68 بودند و در واقع بنا به هر دلیل تا قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم فقط چند دستگاه از این بند استفاده می کردند که این عدم تعادل در پرداخت ها ایجاد کرده بود.
نوبخت اضافه کرد: همانطور که قول داده بودیم این نابرابری در پرداخت ها اصلاح شود در سال 95 به تمامی دستگاه هایی که از بند 10 ماده 68 استفاده نمی کردند و این نابرابری حقوق بود، تا 35 درصد تمامی دستگاه هایی که قبلا از این ماده استفاده نمی کردند، حقوقشان اضافه خواهد شد. این هر دو گام در راستای عدالت خواهی در پرداخت های پرسنلی بود.

منبع:
پست شده توسط: روابط عمومی
در روز 1394/10/22 ساعت 13:38:39 , شاخه: خبرهای ملی