اخبار ملی

رئیس مرکز آمار ایران:عده ای با ملاک قراردادن یک نرخ آماری، هیاهو راه می اندازند   [ +105 | -22 ]

رئیس مرکز آمار ایران:عده ای با ملاک قراردادن یک نرخ آماری، هیاهو راه می اندازند

رئیس مرکز آمار ایران با تاکید بر اینکه تولید آمارهای اعلامی این مرکز مبنای علمی دارد، گفت: برای تبیین یک نرخ آماری باید به همه بخش ها توجه شود اما عده ای فقط یک نرخ را ملاک قرار می دهند و هیاهو راه می اندازند.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «امیدعلی پارسا» روز دوشنبه در نشست تحلیل و تبین مجموعه آخرین آمارهای اقتصادی کشور برای خبرنگاران که در مرکز آمار ایران برگزار شد، افزود: وقتی قرار است در خصوص اقتصاد صحبت کنیم، باید به شاخص هایی چون درآمد، هزینه، ضریب جینی، نرخ بیکاری و موارد متعدد دیگری توجه شود.
رئیس مرکز آمار ایران توضیح داد: تمام تلاش کارشناسان و متخصصان در مرکز آمار ایران این است که به آمارهای سطحی مبنا نزدیک شویم. 
پارسا در خصوص تفاوت نرخ تورم و یا رشد اقتصادی اعلامی مرکز آمار ایران با بانک مرکزی گفت: با توجه به تفاوت ها در سبد کالا، وزن کالا، تفاوت قیمت و برخی موضوع های دیگر، امکان ندارد که نرخ تورم و رشد اقتصادی اعلامی مرکز آمار ایران و بانک مرکزی جمهوری اسلامی یکی شود. 

* استانداردهای آماری و محاسبه بیکاری 
سپس در این نشست «اشکان شباک» مدیر کل استانداردهای آماری گفت: نظام آماری در ایران از نظام آماری در دنیا از بخش آماری سازمان ملل متحد (UNSD) پیروی می کند که این نهاد از سال 1945 میلادی در سازمان ملل ایجاد شده است.
وی یادآور شد: با توجه به استانداردهای بین المللی در این زمینه، آمارهای مراکز آمار ایران بر اساس بی طرفی، موازین اخلاقی، پاسخگویی و شفافیت، پیشگیری از استفاده نادرست، قانون آمار، هم آهنگی در سطح ملی، استانداردهای جهانی و همکاری بین المللی تنظیم و تهیه می شود. 
شباک تاکید کرد: در سطح ملی، استاندارد سازی بر عهده مرکز آمار ایران است و همه باید از این استانداردها تبعیت کنند. 
وی در خصوص تعریف نرخ بیکاری گفت: این تعریف بر اساس استانداردهای جهانی است و ما باید از تعریف یکساعت کار در هفته تبعیت کنیم تا بتوانیم آمارهای خود را در سطح بین المللی قابل قیاس با دیگر آمارها کنیم. 
به گفته شباک، نمی توان افرادی که یکساعت در هفته کار کرده اند و در تولید ناخالص ملی (GDP) نقش داشته اند را نادیده گرفت و اگر چنین افرادی شاغل محسوب نشوند، کجا باید آمار آن را لحاظ کرد؟
وی گفت: در صورتی که آمارها با تعریف های گوناگون را کنار هم قرار دهیم، تفاوت معنا داری بین آنها پیدا نمی شود. 

** محاسبه تورم 
سپس نادر حکیم پور مدیر کل دفتر شاخص های قیمت در این نشست در توضیح محاسبه نرخ تورم از سوی مرکز آمار ایران گفت: نرخ تورم بر مبنای 451 قلم کالای شهری با در نظر گرفتن میانگین وزنی نسبت به سال پایه محاسبه می شود. 
وی در توضیح سال پایه گفت: به طور معمول سالی به عنوان سال پایه انتخاب می شود که به لحاظ اقتصادی به نسبت دیگر سال ها پایداری بیشتری داشته باشد؛ سال پایه برای نرخ تورم سال 90 است. 
مسئولان مرکز آمار ایران در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا که پرسید سال 90 یکی از بی ثبات ترین سال های اقتصاد ایران بود چرا این سال را به عنوان سال پایه انتخاب کرده اند، گفتند که در نشست دیگری به این موضوع می پردازند. 
حکیم پور همچنین اظهار داشت: اواسط سال آینده سال پایه مورد نظر برای محاسبه نرخ تورم به سال 95 تغییر می کند. 
وی گفت: همچنین شهرها به مناطق مختلف تقسیم می شود که به طور کلی 93 منطقه و 330 هزار قیمت از این مناطق گرفته می شود. 
وی گفت: میانگین وزنی هر کالا دارای ضریب خاص است و بر مبنای هزینه ای که خانوار در نظر می گیرند، محاسبه می شود. 
حکیم پور همچنین در مورد محاسبه نرخ تورم در مناطق روستایی گفت: 592 آبادی برای محاسبه نرخ تورم در نظر گرفته می شود که 270 قلم کالا را در بر می گیرد.
این مدیر مرکز آمار آخرین نرخ تورم برای شهریور ماه را 8.3 درصد اعلام کرد و گفت: سهم آب، برق و سوخت در محاسبه نرخ تورم 24.3 درصد، آموزش 15 درصد، اقلام خوراکی و دخانی 6.8درصد و میوه و خشکبار نسبت به 12ماهه گذشته منتهی به شهریور ماه منهای 5.4 درصد بوده است. 

**سهم اقلام خوراکی و غیر خوراکی در تورم 
رئیس مرکز آمار ایران درباره سهم اقلام خوراکی و غیرخوراکی در محاسبه نرخ تورم توضیح داد: 25.5 درصد هزینه خانوار اقلام خوراکی و 74.5 درصد غیر خوراکی است؛ هرچه سهم اقلام غیرخوراکی بیشتر شود، رفاه خانواده بیشتر است. 
وی با اشاره به اینکه برخی از مردم معتقدند قیمت کالاها بالاست بنابراین چرا نرخ تورم کاهش یافته است، توضیح داد: تورم شتاب افزایش قیمت ها است؛ درست مثل ماشینی که با سرعت حرکت می کرد اکنون سرعت آن کاهش یافته است نه اینکه این ماشین ایستاده باشد. تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل