اخبار ملی

نوبخت:استقرار مقر اپدیم در ایران به ثبات منافع ملی کمک می کند   [ +68 | -12 ]

نوبخت:استقرار مقر اپدیم در ایران به ثبات منافع ملی کمک می کند

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: استقرار مقر آسیا و اقیانوسیه توسعه مدیریت اطلاعات بلایا(اپدیم) در جمهوری اسلامی ایران به ثبات منافع ملی کمک شایانی می کند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا، «اپدیم» یک مرکز وابسته به کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) است که به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران و به طور اخص سازمان برنامه و بودجه کشور با گذشت بیشتر از یک دهه پیگیری مداوم، رایزنی و مذاکره با طرف‌های مرتبط داخلی و خارجی در تهران افتتاح شد.
این مرکز با هدف خدمت‌رسانی در زمینه اطلاعات بلایا به ویژه زلزله برای کشورهای عضو اسکاپ راه‌اندازی شده است و تلاش دارد مدیریت دانش، ظریف‌سازی، انتقال دانش فنی و تجارب موفق سایر کشورها در قالب همکاری‌های جنوب-جنوب در راستای افزایش تاب‌آوری در زمینه بلایا و کاهش خطرات انجام وظیفه کند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، محمد باقر نوبخت روز سه شنبه در حاشیه نشست دو روزه نمایندگان عضو اپدیم در جمع خبرنگاران افزود: استقرار این مراکز، فرصت مناسبی برای دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی برای کاهش بلایا و رفع کانون‌های ریزگرد در منطقه به شمار می آید همچنین این مراکز برای استقرار صلح در منطقه و جهان کمک کننده است.
وی همچنین با اشاره به مشکلات آب های مرزی و گرد و غبار در برخی از مناطق غرب و جنوب کشور گفت: بسیاری از کانون های این ریزگردها در خارج از کشور قرار دارد که هم اکنون ما می توانیم با استقرار این مرکز در ایران به انجام اقداماتی برای کاهش این کانون‌های ریزگرد کمک کنیم.
سخنگوی دولت اضافه کرد: استقرار این مرکز در ایران و تولی گری آن توسط سازمان برنامه و بودجه می تواند ظرفیت مناسبی برای ایران و کشورهای همسایه به منظور کاهش بلایای طبیعی ایجاد کنند.
نوبخت با بیان این که تا دیروز برای دریافت منابع مالی در این حوزه باید به نیویورک یا بانکوک می رفتیم٬ گفت: امروز این منابع مالی از ایران توزیع می شود.
رییس سازمان برنامه و بودجه به نقش فعال ایران دراسکاپ(کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد برای آسیا و اقیانوسیه) اشاره کرد و افزود: تجارب ارزنده‌ ایران در مدیریت بلایای طبیعی می تواند به دیگر کشورها از جمله کشورهای منطقه شود.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر افزایش مناطق آزاد در کشور گفت: در سفر رئیس جمهوری به برخی از استان ها، مردم تقاضای افزوده شدن مناطق آزاد را در کشور دارند، دولت طرحی را تهیه کرده و آن را در اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار داده است ولی نظر نهایی را نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این خصوص می دهند.
به گزارش ایرنا، تفاهم‌نامه تاسیس مقر آسیا و اقیانوسیه توسعه مدیریت اطلاعات بلایا(اپدیم) امروز سه شنبه در هتل اسپیناس پلاس تهران به امضای محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه و «شمشاد اختر» معاون دبیر کل سازمان ملل متحد رسید.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل