اخبار ملی

دكترنوبخت در حاشيه جلسه هيأت دولت:

ايجاد سامانه مناسب براي حل مشكل مرزنشينان در دستور كار دولت است   [ +56 | -12 ]

ايجاد سامانه مناسب براي حل مشكل مرزنشينان در دستور كار دولت است

معاون‌رئيس‌جمهوري و سخنگوي دولت از ايجاد سامانه مناسب براي كول‌بران و مرزنشينان خبر داد و گفت: جمع‌بندي اين دستور در يكشنبه آينده در جلسه هيأت دولت مطرح مي شود.


به گزارش مركز‌اطلاع‌رساني، ‌روابط‌عمومي و اموربين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، دكتر محمدباقر نوبخت در پايان جلسه هيأت دولت در جمع خبرنگاران افزود: موضوع اصلاح آيين‌نامه افرادي كه در مرزها به تجارت مشغولند در جلسه امروز هيأت وزيران بررسي و مقرر شد سامانه‌اي براي كساني كه در مرزها ساكن هستند با هدف ايجاد درآمد مناسب ايجاد شود.

وي با بيان اينكه كول‌برها وضعيت مناسب و شايسته‌اي ندارند، گفت: همه همت دولت بر اين بود كه در اين اصلاح آيين‌نامه، به گونه‌اي عمل شود تا اين افراد كه در مرزها ساكن هستند از يك درآمد مناسبي برخوردار باشند

دكتر نوبخت با اشاره به زحماتي كه كول‌بران براي امرار معاش خود متحمل مي‌شوند  گفت: دولت قصد دارد با ايجاد اين سامانه مشكل كول‌بران و مرزنشينان را حل كند.

مأموريت به وزيرآموزش و پرورش براي پيگيري حادثه در يك مدرسه

رئيس‌سازمان برنامه و بودجه كشور همچنين درباره جنايت مدرسه غرب تهران گفت: از جانب هيأت دولت به وزير آموزش و پرورش مأموريت داده شد تا با قاطعيت و سرعت پيگير جنايت در يكي از مدارس تهران باشد.

وي افزود: اين موضوع باعث تأسف و نگراني دولت بود به همين خاطر علاوه بر مسئوليتي كه وزير آموزش و پرورش در اين زمينه دارند، به وي اين مأموريت داده شد تا با قاطعيت و سرعت اين مسأله را دنبال كند.

دكتر نوبخت افزود: پيگيري اين اتفاق بايد منطبق با قوانين و مجازات و آن هم در اولين زمان انجام بگيرد.

برخورد با گرانفروشي وظيفه دستگاه‌هاي نظارتي‌ است

معاون‌رئيس‌جمهوري درباره سوء‌استفاده از نوسانات نرخ ارز و نحوه برخورد با گرانفروشي هم گفت: برخورد با گرانفروشي وظيفه دستگاه‌هاي نظارتي در امر تجارت و داد و ستد هاي بازار است كه بايد اين كار را انجام دهند.

وي با بيان اينكه امكان دارد در برخي مكان هاي محدود، دلار با رقم هاي متفاوتي مورد معامله قرار بگيرد، گفت: در حال حاضر هيچ دليلي براي امتناع فروشندگان در فروش برخي از كالاها وجود ندارد.

دكتر نوبخت يادآور شد: دولت در فاصله دو ماهه اول بيش از ۱۹ ميليارد دلار كالا را ثبت سفارش كرده است كه پرداخت‌ها و تخصيص هاي آن در حال انجام است.

رئيس‌سازمان برنامه وبودجه با بيان اينكه تأمين ارز نسبت به سال گذشته بيشتر است، گفت: ما هر كالايي را كه در اختيار مردم قرار مي‌گيرد، در صورتي كه كالاي اساسي باشد با نرخ ۳۸۰۰ تومان و در ساير كالاها با نرخ ۴۲۰۰ عرضه خواهيم كرد.

وي ادامه داد: به گواهي ارقام همه اين كالاها در مقايسه با سال گذشته، نشان مي‌دهد كه ثبت سفارش، واردات و پرداخت ها بيشتر از گذشته بوده، بنابراين ضرورتي براي گرانفروشي وجود ندارد.

دكترنوبخت تاكيد كرد: بايد انتظار داشته‌ باشيم‌كه برخي كالاها ارزان‌تر هم بشود، چون ما كالاهايي را كه وارد‌كنندگان، مي خواستند با ۴ هزار و ۷۰۰ يا ۵ هزار تومان وارد كنند، به ۴۲۰۰ تومان تقليل داديم.

وي با بيان اينكه در اين مواقع دستگاه‌هاي نظارتي بايد وارد عمل شوند، گفت: سازمان تعزيرات و سازمان حمايت از توليد كننده و مصرف كننده بايد بر عده‌اي معدودي كه به بهانه افزايش قيمت دلار مي‌خواهند گرانفروشي كنند، نظارت كند.

سخنگوي دولت ادامه داد: دولت براي كمك به مردم حاضر شد دلار را در همين حد در اختيار واردكنندگان قرار دهد پس بايد با تمام وجود از مردم حمايت و صيانت كنيم و اجازه ندهيم كه اين مردم خوب و شريف كه هميشه بار سنگيني كشور را در مواقع خاص بر دوش مي‌گيرند، بي پناه بمانند.

وي تاكيد كرد: دولت وظيفه خودش را در ارتباط با تنظيم نرخ ارز به گونه‌اي انجام داد تا كالا‌ها نسبت به گذشته گرانتر نباشد.

دكترنوبخت از دستگاه نظارتي خواست هر كسي كه نسبت به اين فرصت سوء‌استفاده مي‌كند با دقت، انصاف و قاطعيت برخورد كنند.

سخنگوي دولت در پاسخ به سوالي درباره اينكه آيا گزارشاتي در زمينه گرانفروشي به دست دولت رسيده و برخوردي با آن صورت گرفته، گفت: اين گزارشات را سازمان حمايت از مصرف كننده و توليدكننده و سازمان تعزيرات پيگيري مي‌كنند و آن را به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام مي‌كنند.

وي افزود: در حال حاضر من گزارش خاصي در اين رابطه ندارم اما به عنوان سخنگوي دولت با توجه به اينكه نظر دولت در حمايت از ملت است تاكيد مي‌كنم كه دستگاه نظارتي بايد نهايت دقت و كنترل خود را بر كار داشته باشند تا بي جهت به اين بهانه سوء استفاده اي صورت نگيرد.

روز قدس نمادي از همبستگي مسلمانان

معاون‌رئيس‌جمهوري درباره حضور پرشكوه مردم در روز قدس هم گفت: روز قدس نمادي از همبستگي ملت مسلمان و بزرگوار ايران با ملت هاي مسلمان منطقه، به ويژه فلسطين است.

دكترنوبخت با اشاره به انتقال غيرقانوني پايتخت رژيم صهيونيستي به قدس و حمايت آمريكا از اين اقدام، گفت: مردم فلسطين بي دفاع در حال حاضر به وسيله اين رژيم قتل عام مي‌شوند و ما بايد بيش از سنوات گذشته حمايت به حق مردم ايران را از مسلمين منطقه بويژه فلسطيني‌ها نشان بدهيم.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل