اخبار ملی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی:

سازمان مدیریت برای تسهیل سرمایه گذاری و گسترش روابط ایران و ژاپن آمادگی دارد   [ +267 | -175 ]

سازمان مدیریت برای تسهیل سرمایه گذاری و گسترش روابط ایران و ژاپن آمادگی دارد

برای تسهیل همکاری های مشترک دو کشور می توان در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کارگروه ویژه ای تشکیل شود.

 


رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در دیدار با مشاور نخست وزیر ژاپن گفت: این سازمان برای تسهیل و گسترش روابط تهران و توکیو به ویژه در بخش سرمایه گذاری آمادگی دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا، محمدباقر نوبخت عصر چهارشنبه در دیدار با «کاتسیوکی کاوایی» مشاور ویژه نخست وزیر ژاپن در محل سازمان مدیریت و برنامه ریزی تاکید کرد که این سازمان نهایت همکاری های خود را برای افزایش سرمایه گذاری ها انجام خواهد داد.
وی افزود: در دو سال گذشته دیدارهای مناسبی بین مقام های ایران و ژاپن انجام شده و چند ماه پیش نیز دیداری با وزیر امور خارجه ژاپن دیدار کردم.
وی به سفر علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در یک ماه اخیر به ژاپن اشاره کرد و گفت: طیب نیا بعد از بازگشت از ژاپن درباره موافقتنامه های مبادله شده بسیار اظهار رضایت کرد؛ ضمن اینکه خط اعتباری 10 میلیارد دلاری که در این سفر منعقد شد می تواند به عنوان راهی برای توسعه روابط دو کشور تلقی شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: همچنین برای تسهیل همکاری های مشترک دو کشور می توان در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کارگروه ویژه ای تشکیل شود.
این مقام ژاپنی و هیات همراه دیروز نیز با ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی دیدار و گفت و گو کرد.
رئیس کل بانک مرکزی در این دیدار، پیشنهاد کرد جلسه ای بین بانک های ایرانی و ژاپنی برای شناخت کامل بانک ها و تسهیل در روابط کارگزاری تشکیل شود.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه همکاری بین بانک های مرکزی ایران و ژاپن می تواند ارتباطات بانکی را تسهیل کند، گفت: ایران، کشور ژاپن را به عنوان شریک اقتصادی بزرگ خود در شرق آسیا می شناسد. روابط بین دو کشور، قدمت زیادی دارد و این موضوع می تواند به ارتباطات قوی تر کمک کند. در حال حاضر زمینه برای گسترش فعالیت های اقتصادی مهیاست.
مشاور ارشد نخست وزیر ژاپن نیز در این دیدار از سفر نخست وزیر این کشور در آینده نزدیک به ایران خبر داد و گفت: سفر حاضر در واقع زمینه سازی برای حضور نخست وزیر ژاپن در ایران است.
کاتسیوکی کاوایی درباره مصوبات هیات وزیران این کشور برای بانک های ایرانی، گفت: در 22 ژانویه امسال(دوم بهمن) هیات وزیران ژاپن، تحریم علیه بانک های ایرانی، ممنوعیت بازکردن حساب های کارگزاری جدید، ممنوعیت فعالیت بانک های ایرانی در ژاپن و همچنین ممنوعیت فعالیت بانک های ژاپنی در ایران را لغو کرد.
وی از رئیس کل بانک مرکزی خواست زمینه لازم برای گسترش فعالیت بانک های ژاپنی در ایران را فراهم کند؛ در همین زمینه حساب های بانکی بین دو کشور باید تسویه و اطلاعات بانک های ایرانی که به همکاری با بانک های ژاپنی تمایل دارند، دراختیار آنها قرار داده شود.
به گفته این مقام ژاپنی، بانک های این کشور تمایل دارند اطلاعات بیشتری از بانک های ایرانی داشته باشند و جزئیات لازم را درخصوص نحوه فعالیت آنها بدانند.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل