اخبار ملی

در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی؛

جهانگیری:دستگاه های اجرایی برای تامین منابع مالی طرح های اولویت دار باید راهكار عملی بیابند   [ +121 | -35 ]

جهانگیری:دستگاه های اجرایی برای تامین منابع مالی طرح های اولویت دار باید راهكار عملی بیابند

معاون اول رییس جمهوری تامین منابع مالی را یكی از ضرورت های اساسی اجرای طرح ها و پروژه های كشور برشمرد و گفت: هر دستگاه اجرایی باید بتواند برای تامین منابع مالی مورد نیاز اجرای طرح های اولویت دار، راهكارهای جدید ارائه كند و به منابع پیش بینی شده در بودجه بسنده نكند.


به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی عصر امروز -دوشنبه- با بیان این مطلب افزود: مسئولیت پیگیری تامین منابع مالی مورد نیاز اجرای هر پروژه بر عهده روسای دستگاه های اجرایی است كه باید با جدیت و تمركز ویژه، اجرای طرح های اولویت دار مشخص شده از سوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را پیگیری و گزارش پیشرفت این طرح ها را بصورت مستمر به ستاد ارائه كنند.
معاون اول رییس جمهوری همچنین با تاكید براینكه واگذاری طرح های عمرانی نیمه تمام به بخش خصوصی از اولویت های دولت در سال 95 خواهد بود، از سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور خواست این موضوع را به صورت جدی پیگیری كند تا شاهد واگذاری این طرح ها به بخش خصوصی و تحقق اهداف مورد نظر در این زمینه باشیم.
جهانگیری با یادآوری تاكید مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت مدیریت منابع ارزی آزاد شده و دارایی های خارجی كشور، از بانك مركزی خواست طرحی جامع برای مدیریت این منابع تدوین و آن را به ستاد ارائه كند.
وی توسعه صادرات غیرنفتی را از دیگر اولویت های دولت در سال 95 برشمرد و افزود: باید برای افزایش صادرات غیرنفتی در سال 95 هدفگذاری كمی و عددی داشته باشیم و مسئولیت هر دستگاه در این زمینه مشخص باشد و همه دستگاههای كشور همكاری جدی در این راستا داشته باشند تا هدفگذاری های صورت گرفته برای سال 95 محقق گردد.
معاون اول رییس جمهوری همچنین با تاكید بر اینكه لازم است دستگاه مسئول تامین منابع مالی كشور مشخص باشد، از وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانك مركزی خواست تا بر اساس یك تقسیم كار روشن و مشخص، مسئولیت هر یك از این دو دستگاه برای تامین منابع مالی در سریع ترین زمان ممكن مشخص شود.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور نیز در این جلسه از آمادگی این سازمان برای فعال كردن واحدهای تولیدی خبر داد و گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور برای راه اندازی 7 هزار واحد تولیدی كشور كه با ظرفیت پایین فعالیت می كنند برنامه ریزی كرده و امیدواریم بتوانیم تا پایان سال 95 اعتبارات و منابع مالی مورد نیاز این واحدها را تامین كنیم.
در این جلسه كه وزرای نیرو، نفت، جهاد كشاورزی، صنعت،معدن و تجارت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، تعاون،كار و رفاه اجتماعی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، فرهنگ و ارشاد اسلامی، امور اقتصادی و دارایی، راه و شهرسازی، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، معاون رییس جمهور در امور مجلس، مشاور اقتصادی رییس جمهور، رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی و رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران نیز حضور داشتند، گزارشی از روند اجرای تصمیمات جلسات پیشین ستاد ارائه شد.
در این نشست همچنین راهكارهای تامین منابع مالی مورد نیاز برای اجرای طرح های اولویت دار مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد هر دستگاه اجرایی برای تامین منابع مالی طرح ها و پروژه های اولویت دار خود، راهكار عملی بیابد و بر اساس آن اقدام كند.
در این جلسه همچنین مقرر شد هر دستگاه اجرایی حداكثر تا فردا طرح ها و پروژه های اولویت دار خود برای سال 95 را بر اساس مصوبات امروز ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به دبیرخانه ستاد ارائه كند تا پس از تایید نهایی و ابلاغ، مرحله اجرایی این طرح ها آغاز شود.
در پایان این نشست مقرر شد سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور برنامه ریزی جامعی برای واگذاری طرح های عمرانی نیمه تمام به بخش خصوصی انجام و آن را به ستاد ارائه كند.
ضرورت هدفگذاری كمی و عددی برای صادرات غیرنفتی در سال 95 و نیز انجام هماهنگی های لازم میان وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانك مركزی جهت تعیین دستگاه مسئول تامین منابع مالی كشور از دیگر مصوبات این جلسه بود.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل