اخبار ملی

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي آذربايجان شرقي:

استقرار يك درصد ذخاير مس دنيا در آذربايجان شرقي / لزوم بهره برداري مناسب از ذخاير معدني استان   [ +124 | -34 ]

استقرار يك درصد ذخاير مس دنيا در آذربايجان شرقي / لزوم بهره برداري مناسب از ذخاير معدني استان

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي آذربايجان شرقي با اشاره به استقرار يك درصدي ذخاير مس دنيا در استان بر لزوم بهره برداري مناسب از ذخاير معدني و منابع طبيعي در جهت رشد سريع اقتصادي استان تاكيد كرد.

 


به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه ريزي آذربايجان شرقي، داود بهبودي ديشب با حضور در برنامه «اقتصاد ايران» شبكه تهران، اظهار داشت: اقتصاد مقاومتي اقتصادي است كه بتواند هم در برابر فشارهايي كه از بيرون وارد مي شود مقاوم و تاب آور باشد و هم بتواند در برابر شوك هاي وارد شده به خودبازيابي و تعادل رسيده و به حيات فعال خود ادامه دهد.

 

وي افزود: اينكه در برخي مواقع اقتصاد مقاومتي يك اقتصاد بسته تلقي مي شود سوء برداشت است؛ بلكه اقتصاد مقاومتي تعامل فعالي با بيرون دارد و مي تواند در مقابل مطالبات مردم و در شرايط مختلف ركود و رونق پاسخگوي نيازها باشد و الگوي توسعه كشور از درون آن بروز كند.

بهبودي با بيان اينكه اين ايده ملي بايد در مقياس هاي استاني برش يابد و تقسيم بندي كلان و كلي در قالب يك برنامه آمايش صورت گيرد و بر اساس آن هر استاني رويكرد خاص خود را دنبال كند؛ خاطرنشان ساخت: برنامه هاي پنج ساله قبلي چندان بر اساس برنامه هاي آمايش شكل نگرفته ولي انتظار داريم در برنامه ششم اين اتفاق بيفتد.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي آذربايجان شرقي در ادامه گفت: در استان آذربايجان شرقي ايده اقتصاد مقاومتي بحث امروز و امسال نيست و اقدام و عمل به راهبردهاي اقتصاد مقاومتي را از زمان روي كار آمدن دولت جديد شروع كرده ايم.

اين اقتصاددان تصريح كرد: ما معتقد بوديم برنامه هاي پنج ساله اي كه به شكل متعارف وجود دارد به دليل وابستگي به بودجه هاي نفتي و به لحاظ شرايط اقتصاد ركودي و تورمي كشور پاسخگوي نيازهاي توسعه اي نخواهد بود؛ بنابراين برنامه جديدي با رويكرد هسته هاي كليدي تنظيم كرديم كه براي اولين بار در كشور مطرح شد.

وي اذعان داشت: از بهمن ماه سال 92 كه سياست هاي اقتصاد مقاومتي از سوي مقام معظم رهبري ابلاغ شد، تدوين برنامه سند تدبير توسعه آذربايجان شرقي را با رويكرد هسته هاي كليدي شروع كرديم و به دنبال جلب مشاركت فعالان بخش خصوصي، دانشگاه ها و تشكل ها بوديم تا بتوانيم محورهاي توسعه استان را شناسايي كنيم.

رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي آذربايجان شرقي اضافه كرد: با چنين رويكردي هسته هاي كليدي استان را كه محرك هاي توسعه استان به شمار مي رفتند شناسايي و پروژه هايي تعريف و اجراي آنها را از ابتداي سال 94 شروع كرديم.

بهبودي يادآور شد: بر اساس آمار رسمي ارائه شده آذربايجان شرقي داراي بالاترين ميزان ذخاير مس كشور است و يك درصد مس دنيا و 25 درصد مس كشور را به خود اختصاص داده، بنابراين يكي از محورهايي كه مي تواند درسطح ملي به عنوان عامل تحقق اقتصاد مقاومتي در كشور و رشد اقتصادي استان مطرح شود، بهره برداري مناسب از ذخاير معدني از جمله مس است.

اين مسئول توجه به جاذبه هاي طبيعي و تاريخي و توسعه صنعت گردشگري استان و نيز توجه ويژه به پروژه هاي زيربنايي و راه ها، تعامل با كشورهاي همسايه و بحث انتقال آب ارس به دشت تبريز را از جمله پروژه هاي اولويت دار استان آذربايجان شرقي عنوان كرد.

 تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل