اخبار ملی

معاون رئیس جمهوری: استفاده از منابع غیر دولتی، گامی در جهت تحقق مبانی اقتصاد مقاومتی است   [ +107 | -21 ]

معاون رئیس جمهوری: استفاده از منابع غیر دولتی، گامی در جهت تحقق مبانی اقتصاد مقاومتی است

 معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: استفاده از منابع غیر دولتی برای نجات بخشی، مرمت و بازسازی بناهای تاریخی گامی در جهت تحقق مبانی اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبری است.


به گزارش خبرنگار ایرنا، مسعود سلطانی فر، عصر دوشنبه در جلسه شورای اسلامی شهر شیراز افزود: شاه بیت و خمیر مایه مبانی اقتصاد مقاومتی استفاده از تمام ظرفیت های کشور در جهت مقابله با تهدیدات اقتصادی داخلی و خارجی و کمک به رشد و توسعه کشور است.
وی، در خصوص توافقنامه سازمان میراث فرهنگی با شهرداری شیراز برای احیا و مرمت و بهره برداری از 28 منزل تاریخی در این شهر بیان کرد: به دنبال طرح این بحث، تقاضاهای بسیاری از سوی شهرداری های دیگر کشور نیز دریافت کردیم که برای مشارکت در این کار اعلام آمادگی کردند.
سلطانی فر افزود: استان فارس در تمام رشته های شناخته شده گردشگری رایج دنیا دارای ظرفیت های کم نظیر و بعضا بی نظیری است و در حوزه های گردشگری فرهنگی - تاریخی، مذهبی، - زیارتی، طبیعی، سلامت و رویدادها، همایش ها و اجلاس ها توانمندی های بسیاری دارد.
وی بیان کرد: استاندار فارس نیز در فرایند توسعه این استان به شکل ویژه حمایت، تمرکز و توجه ویژه دارد و در جهت حل مشکلات مختلف و کمک به ایجاد امکانات بیشتر در امکان گردشگری اقدامات خوبی انجام داده است.
معاون رئیس جمهوری بیان کرد: اگر تمرکز بیشتری روی حل مشکلات جاذبه های گردشگری داشته باشیم و امکانات بیشتری را فراهم کنیم قطعا جایگاه گردشگری و درآمدهای آن، در فرایند توسعه فرهنگی و اقتصادی استان تاثیر بسیار پررنگ تری از وضعیت فعلی خواهد داشت.
وی، استان فارس را گنجینه ای از جاذبه های مختلف گردشگری دانست و گفت: بسیاری از کشورها اقتصاد خود را بر روی گردشگری و سرمایه گذاری در این بخش و استفاده از ظرفیت ها متمرکز کرده اند و ما هم باید با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری، از این ظرفیت استفاده بیشتری کنیم.
وی افزود: این امکان وجود دارد که با توجه به ظرفیت های کشور بتوانیم به اهداف سند چشم انداز یعنی جذب سالانه 20 میلیون گردشگری و افزایش درآمد سالانه این حوزه به 25 تا 30 میلیون دلار برسیم.
سلطانی فر، با اشاره به وجود 800 هزار تا یک میلیون مکان، بنا و سایت تاریخی در کشور بیان کرد: از این تعداد 32 هزار مورد به ثبت ملی و 19 مورد به ثبت جهانی رسیده که اگر بنا باشد همین 32 هزار مورد مرمت و احیا کنیم باید 160 هزار میلیارد تومان اعتبار به این امر اختصاص دهیم که این نیمی از اعتبار سالانه کل کشور است.
وی ادامه داد: با توجه به محدودیت منابع مالی، رویکرد جذب منابع مالی جدید را برای احیا مکان های تاریخی در دستور کار قرار دادیم و اعلام کردیم که فارغ از این که مالک این بناها چه کسی است، هر کس بخواهد در جهت نجات بخشی این بناها اقدام کند در قالب های مختلف در اختیار آنها قرار می دهیم و در قبال هزینه ای که می شود یک دوره بهره برداری به آنها داده می شود.
سلطانی فر، این حرکت را یک دستاورد بزرگ دولت دانست افزود: شاید در گذشته برخی از این بناها به عنوان مخروبه یاد می کردند اما امروز استانداران شهرداری ها، نگه داری، احیا و بهره برداری از این بناها را به عنوان یک ارزش و فضیلت تلقی می کنند و این برای ما بسیار مهم است.
او گفت: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد انعقاد چنین توافقنامه ای با سایر شهرداری ها باشیم.
در این جلسه توافقنامه احیا، مرمت و بهسازی 28 خانه تاریخی بافت قدیم بین شهرداری شیراز و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امضا شد.تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل