اخبار ملی

آیت الله هاشمی رفسنجانی: برخوردهای سلبی با منتقدان با روح انقلاب سازگار نیست   [ +110 | -25 ]

آیت الله هاشمی رفسنجانی: برخوردهای سلبی با منتقدان با روح انقلاب سازگار نیست

 رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:رهبرمعظم انقلاب سعه صدر زیادی برای شنیدن حرفهای منتقدان دارند اما متأسفانه در جامعه کسانی هستند که اگر حرفهای هر منتقدی ولو دلسوز، مخالف جریانات فکری و سیاسی آنان باشد برخوردهای سلبی می کنند که این کار با روح انقلاب سازگار نیست


به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در دیدار با اعضای تشکّل های دانشجویی استان خراسان رضوی در مشهد با یادآوری سیر تدریجی تدوین و تصویب قانون اساسی و با تأکید بر ضرورت رعایت فصول و بند بند آن، به فصل حقوق شهروندی اشاره کرد و افزود: متأسفانه بعضی ها به بهانه دفاع از اسلام و نظام، قانون اساسی را دور می زنند و حقوق شهروندی مردم را ندیده می گیرند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعلام عدم التزام به اسلام و انقلاب اسلامی، آن هم برای 500 عالم و فاضل حوزه های علمیه در انتخابات گذشته را زیبنده نظام جمهوری اسلامی ندانست و گفت: هر یک از این آقایانی که انتخابات گذشته رد صلاحیت شدند، در حوزه های علمیه شاگردان زیاد و در اقصی نقاط جامعه منبر دارند و حتی بعضی ائمه جمعه و جماعات هستند. 
آیت الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به نتایج انتخابات هفتم اسفند 1394 که در آن همه بزرگان یک جناح از طرف مردم کنار گذاشته شدند و همه افراد لیست دوم و سوم جناحی دیگر یک جا انتخاب شدند گفت: وجه تمایز این دو لیست، شعار اعتدالی بود و رأی مردم به لیست منتسب به گروه اعتدال، نشان از توجه مردم جامعه به این اصل اسلامی و شیعی است که باید به عنوان پیام انتخابات، مورد توجه مسئولان قرار گیرد. 
وی اعتدال را محور و اصل اعتقادات و مبانی اسلام دانست و با قرائت چندین آیه، قرآن را بهترین سند برای دستور خداوند در جهت پرهیز از افراط و تفریط دانست و گفت: حتی در سیره نبوی هم هست که ایشان به کسانی که در انفاق اموال خویش افراط می کنند، انتقاد می کردند. 
او به افکار عمومی فرهیختگان کشور اشاره کرد و با تحسین وجود پنج میلیون دانشجو، 10 میلیون دانش آموخته دانشگاهی و وجود انبوهی از حوزویان فرهیخته در کشور گفت: این سرمایه غنی همزمان با باز شدن دریچه های اطلاع رسانی جهان، فرصتی تاریخی برای ایران اسلامی فراهم کرده تا تفکرات مکتب اهل بیت(ع) را در سراسر گیتی پخش کند. 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان این که مردم آگاه فریب نمی خورند، به زمینه ها و ظرفیتهای رشد آگاهی در کشور اشاره کرد و گفت: در زمانی که هر خبری در کوتاه ترین زمان ممکن بر شهپر ابزار اطلاع رسانی به سراسر جهان می رسد نمی توان با هدف بی خبر ماندن مردم، به سانسور روی آورد و یا خرده شیشه در نان مردم ریخت چرا که مردم و به ویژه جوانان، از همه چیز خبر دارند. 
آیت الله هاشمی رفسنجانی، دستور رهبری برای شکل گیری کرسی های آزاداندیشی را اقدامی در راستای تقویت اطلاع رسانی و آگاهی و همچنین احترام به افکار عمومی، به ویژه تفکرات قشر فرهیخته حوزه و دانشگاه دانست و با ابراز تأسف از سطحی نگری بعضی ها نسبت به منویات مقام معظم رهبری گفت: سخنان رهبری براساس عقاید اسلامی و شیعی، محور حرکتهای جامعه است اما می بینیم که مدعیان ولایتمداری در این مسأله مهم، به برگزاری چند همایش و پخش چند پوستر بسنده کردند، در حالی که آن دستور می توانست محوری برای آغاز یک حرکت گسترده در جهت تقویت پایه های دینی باشد. 
رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، در بخش دیگری از سخنان خویش با تأکید بر دستاوردهای علمی، پژوهشی، دینی، اجتماعی، فرهنگی و حتی سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: برای کم کردن دغدغه رهبری در ایجاد کرسی های آزاداندیشی، یک حرکت مبنایی را با قراردادن دو واحد درسی در مقاطع مختلف تحصیلی این دانشگاه شروع کردیم. 
آیت الله هاشمی رفسنجانی با تسلیت سالگرد شهادت امام محمدباقر(ع) و سالگرد فاجعه 17 شهریور، به تشریح آن حادثه مهم در تاریخ انقلاب، اهداف رژیم پهلوی برای ایجاد آن اتفاق و دستاوردهای خون شهدای 17 شهریور در ادامه مبارزه و پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: عمق جنایات رژیم پهلوی به گونه ای بود که نمی توانستیم ابعاد کارها و اقداماتی را که علیه مردم انجام داده بودند در جامعه بگوییم. 
وی افزود: مردمی که آن صحنه ها را در خیابان ها و کوچه و پس کوچه های اطراف میدان ژاله یا همان میدان شهدا دیده بودند، برای دیگران می گفتند و مردم چنان عصبانی شدند که پس از آن دیگر میدان مبارزه را ترک نکردند و کار خود را ادامه دادند تا رژیم را ساقط و عوامل داخلی و خارجی آن را بیرون کردند. 
آیت الله هاشمی رفسنجانی با یادآوری نام و یاد مرحوم آیت الله طبسی، به نقش ایشان و آیت الله خامنه ای، شهید هاشمی نژاد و آقای مهامی در دوران مبارزه اشاره کرد و گفت: پس از پیروزی انقلاب که می خواستیم آیت الله خامنه ای با آن افکار ملی و تأثیراتی که در سراسر کشور داشتند برای عضویت در شورای انقلاب به تهران بیایند خلاء وجود ایشان در خراسان، نگران کننده بود که البته با وجود آیت الله طبسی، این نگرانی برطرف شد و آیت الله خامنه ای به تهران آمدند. 
وی افزود: مرحوم آیت الله واعظ طبسی در همه دوران مبارزه و پیروزی انقلاب، نقشی بسیار اساسی داشتند و انقلاب و کشور در همه مسئولیتها، به ویژه تولیت آستان قدس رضوی، از ویژگیهای مدیریتی ایشان استفاده می کرد. 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان این جمله که خراسان و خراسانی ها همیشه در تاریخ اسلام و ایران تأثیرگذار بودند، به مقاطعی از تاریخ گذشته ایران، به خصوص مقطع فتح خراسان توسط لشکریان اسلام اشاره کرد و با تأکید بر سخنان امام علی(ع) در جلسه مشورتی برای تصمیم گیری جهت تصرف یا عدم تصرف خراسان گفت: اسلام نمی توانست در ممالک شرقی گسترش یابد و خراسان بزرگ را نداشته باشد که تا آسیای میانه و حتی تا سرحدّات هند گسترش داشت. 
آیت الله هاشمی رفسنجانی، به مقطع تاریخی حضور امام رضا(ع) در خراسان اشاره کرد و گفت: قدر خراسان را بدانید و کاری کنید که مردم، اسلام جامع را در خراسان ببینند و از افکار تک بعدی بپرهیزید که اسلام، دینی جامع، کامل و به تمام معنا، خاتم ادیان است. 
آیت الله هاشمی رفسنجانی رعایت مقررات و پایبندی به قوانین و نظم را ویژگی استادان و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، به خصوص در تشکّلهای دانشجویی دانست و گفت: توصیه من به جوانان دانشجو، پرهیز از تندرویهای سیاسی و تنازعات اختلاف برانگیز در مباحث و تأکید بر استدلال است که منطق اسلام و بزرگان دینی بود، هست و خواهد بود. 
در آغاز این دیدار، حجت الاسلام نمازی، مدیرکل تشکلهای دانشگاه آزاد اسلامی و چند نفر از دبیران و اعضای تشکلهای دانشجویی به بیان دیدگاه های خویش در خصوص مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و به ویژه برنامه های تشکل های دانشجویی در خصوص ضرورت توجه به اعتدال و پرهیز از افراط و تفریط پرداختند. تگ‌ها:  
پست شده توسط: روابط عمومی
شاخه: خبرهای ملی, چاپ, ایمیل