گالری گیلان ما

جام مارلیک   [ +6 | -5 ]

جام مارلیک

جام مارلیک:

جام طلایی مارلیک دارای ارتفاع 17.5 سانتیمتر و قطر دهانه فشرده اش 14 سانتیمتر است. این جام از طلای نسبتا خالص ساخته شده که از خاصیّت فرم گیری و شکل پذیری بالایی برخوردار است و بر روی آن چهار گاو بالدار نقش شده اند که هر جفت گاو به طور قرینه در حال بالا رفتن از یک درخت تزیین شده شبیه نخل هستند.

یکی دیگر از جامهای معروف مارلیک جام افسانۀ حیات است، که نقشی از افسانۀ حیات دارد.این جام 20 سانتیمتر ارتفاع داردو قطر دهانۀ آن 14 سانتیمتراست.بر روی این جام در چهار ردیف شکلهایی ترسیم شده که نقوش هر ردیف با تکرار در دور تا دور ظرف، تمامی صحنه را پر کرده است. در ردیف دوّم جام، دوران بلوغ نوزاد تصویر شده که با نهادن دو پای جلویی بر روی درخت وایستادن بر پاهای در حال خوردن نخل تزیینی است. صحنه ای که در ردیف سوّم تکرار شده یک گراز وحشی است که شش بار دور ظرف نقش شده است. در فاصلۀ هر دو گراز از بالای سر حیوان یک پرنده، احتمالاً لاشخور دیده می شود.

اشیاء وجامهای زرّین وسیمین مهم دیگری که در مارلیک به دست آمده عبارتنداز: کاسه زرّین با نقش رب النوع، جام زرّین با نقش سیمرغ و گاو بالدار، جام مارلیک با نقش گاو بالدار و درخت تزیینی، کاسه زرّین با نقش عقاب وقوچ، فنجان طلا با نقش بزکوهی در حالت آرمیدن، همچنین جام سیمین با نقش سردار در حال رام کردن پلنگ و بزکوهی می باشد.

منبع: کتاب گیلان- جلد پنجم- صفحه 1138تگ‌ها:  

نظرات

" نظری وجود ندارد! "
پست شده توسط: روابط عمومی
در روز 1394/9/14 ساعت 10:53:55 , شاخه: گیلان ما, ایمیل