گالری گیلان ما

تالاب انزلی   [ +10 | -5 ]

تالاب انزلی

تالاب بین المللی انزلی:

در ساحل جنوبی دریای خزر، در غزب دلتای سفیدرود و در جنوب شهر بندرانزلی، واقع شده‌است. از قسمت غرب به کپورچال و آبکنار، از جنوب به صومعه‌سراو از بخش‌های شهر رشت محدود شده ودر مختصات جغرافیایی 37درجه و 28 دقیقه عرض شمالی و 49 درجه و 25 دقیقه طول شرقی قرار گرفته‌است.

تالاب بین المللی انزلی از مهمترین جاذبه‌های گردشگری گیلان، بلکه یکی از جاذبه‌های کم نظیر ایران است. وسعت تالاب که به 20هزار هکتار و 90 کلیومتر مربع می‌رسد محیط زیستی مطلوبی برای انواع آبزیان، پرندگان، گیاهان ودیگر موجودات سازگار با محیط زیست به‌شمار می‌آید. تالاب انزلی توسط پنج آبراه با اسکله بندر و از آنجا با دریای خزر ارتباط می‌یابد.

این تالاب که محل تخم‌ریزی آبزیان و مأمن پرندگان بومی و مهاجر است هم از نظر اقتصادی و بیولوژیکی دارای اهمیت زیاد است و هم از نظر گردشگری قابل توجه و منشاء فواید بسیار است.

تالاب انزلی در سال 1975 در کنوانسیون رامسر به‌عنوان تالاب بین المللی به ثبت رسید. در این تالاب چهار منطقه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است که عبارتند از: پناهگاه حیات وحش سلکه در جنوب تالاب، منطقه حفاظت شده سیاه‌کیشم در جنوب غربی تالاب، منطقه سرخانگل در مرکز تالاب و منطقه شکار ممنوع حسین بکنده.

انواع نیلوفرهای آبی که گل‌ها و غنچه و برگ‌های آن سر از آب بیرون آورده و سطح وسیعی از تالاب را زیر پوشش قرار می‌دهند منظره بسیار بدیع و زیبایی را به‌وجود می‌آورند که گردشگران در هیچ کجا نظیر آن را ندیده‌اند.

در داخل تالاب جزایر کوچک و زیبایی وجود دارندکه برقابلیت گردشگری تالاب می‌افزایند. شبه جزیره میان پشته که در محل اتصال روگاها با دریا و درفاصله میان انزلی و غازیان قرار دارند از زیباترین و دل‌انگیزترین مناظر طبیعی بهره گرفته‌است.

منبع: کتاب گیلان – جلد اول صفحه 340 و جلد چهارم-  صفحات 863 و  885تگ‌ها:  

نظرات

" نظری وجود ندارد! "
پست شده توسط: روابط عمومی
در روز 1394/9/14 ساعت 11:25:03 , شاخه: گیلان ما, ایمیل