گالری گیلان ما

ماسوله   [ +7 | -7 ]

ماسوله

ماسوله:

ماسوله منطقه ای کوهستانی است که در جنوب غربی فومن قرار گرفته و از شمال غرب به ماسال، از مغرب به خلخال، از جنوب به پشت کوه خمسه و از دیگر جهات به فومن محدود می شود. فاصله ی آن تا فومن حدود 40 کیلومتر است.

خانه های ماسوله از نظر داخل وخارج کاملاً با خانه های دهکده های مجاور فرق دارد. بعضی از آنها سه طبقه هستند و طبقۀ آخر هر کدام دو ردیف پنجره دارد که یکی در بالا و دیگری در پایین روی هم قرار گرفته و منظره ای دلنشین به وجود آورده است.

ماسوله در گذشته با نامهای گوناگون از جمله : موسله ، خورتاب خانی ، بیشه البقر و ماسالار خوانده می شد.  ماسوله دارای معادن زیر زمینی از جمله آهن است که در گذشته استخراج میشده است.  ماسوله روی دامنه ای ، که در طول یک شیب تقریباً عمودی کوه به سمت مغرب کشیده شده، بنا گردیده و مشرف به کوهی مشجّر است.  روبروی آن قلعۀ مرتفعی که پوشیده از درخت و دارای صخره ها و مراتع است ، قرار دارد. چند بنای باستانی ومذهبی در ماسوله وجود دارد که عبارتند از : 1- امامزاده عون بن علی یا عون بن محمّد الحنیفه بن علی نزدیک مسجد جامع   2- امامزاده هاشم نزدیک ماسوله در جادّه طارم    3- امامزاده ابراهیم در خروه بن در بالای ماسوله در جادّه خلخال.  4- دو مقبره یکی در پایین ودیگری   اهمیت ماسوله مربوط به معماری سنتی و وضعیت خاص ساختمانی آن است که منحصر به فرد میباشد. خانه ها به صورت پلکانی بر روی دامنه کوه قرار گرفته به طوریکه حیاط یکی پشت بام دیگری است و گذرگاههای عمومی بیشتر از پشت بام خانه ها میگذرند. بعضی معتقدند که قدمت روستای ماسوله به 1300 سال می رسد اما این قدمت در رابطه با روستای کنونی نیست للکه مربوط به ماسوله کهنه می باشد. دهستان ماسوله دارای 27 قریه است که همگی در کوهستان واقع شده و محل ییلاق وقشلاق اهالی است. 

منبع: کتاب گیلان- جلد پنجم- صفحه 1610تگ‌ها:  

نظرات

" نظری وجود ندارد! "
پست شده توسط: روابط عمومی
در روز 1394/9/14 ساعت 11:30:28 , شاخه: گیلان ما, ایمیل