گیلان در یک نگاه

آستانه   [ +1 | -1 ]


آستانه اشرفيه:

موقعیت جغرافیایی: شهرستان آستانه اشرفیه در کناره دریای خزر با مساحت 423 کیلومتر مربع بین عرض‌های 37 درجه و 11 دقیقه  تا 37 درجه و 28 دقیقه شمالی و طول‌های جغرافیایی 49درجه و 46 دقیقه تا 50 درجه و 11 دقیقه شرقی در فاصله 30 كيلومتري شهر رشت و 8 كيلومتري لاهيجان قرار گرفته‌است. مرکز آن شهر آستانه‌اشرفیه است که تماماً در دشت جلگه‌ای استقرار یافته است. این شهرستان دارای دو بخش مرکزی با دهستان‌های چهارده، دهشال، گورکا و کیسم و بخش کیاشهر با دهستان‌های دهگاه و کیاشهر می‌باشد.

جمعیت: طبق آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1390 جمعیت این شهرستان 105526 نفر می‌باشد.

پیشینه: این شهر ابتدا در اطراف مدفن و آرامگاه"آقا سیدجلال الدین اشرف" و بازار پشت و مقابل حرم در محل دهکده‌ای به‌نام کوچان یا چکان شکل گرفت و اکنون قسمتی از شهر به همین نام است. به طور کلی تقویت بازار شهر، رونق معاملات برنج، اهمیت زیارتگاه آقا سید جلال‌الدین اشرف، تبدیل شهر به مرکز شهرستان در سال 1358 شمسی، استقرار نهادها و سازمان‌ها و دستگاه‌های اداری، خدمات آموزشی و بهداشتی و افزایش جمعیت باعث رشد شهر آستانه‌اشرفیه گردیده‌است.

اقتصاد: برنج، بادام زميني، چاي و پرورش كرم ابريشم از عمده ترين توليدات كشاورزي منطقه محسوب مي شود.

جاذبه هاي تاريخي و گردشگري:

بارگاه رفيع حضرت سيد جلال الدين اشرف- پارك ساحلي آستانه، پارك جنگلي بندر كياشهر، اسكله ماهيگيري و قايقراني بندر كياشهر، پارك جنگلي صفرا بسته، تالاب بندر كياشهر، آرامگاه استاد دكتر معين، پل خشتي نياكو

منبع: کتاب گیلان- جلد چهارم- صفحات 739، 750 و 751-  اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان

 


نظرات

شاخه: گردشگری, چاپ, ایمیل