گیلان در یک نگاه

رضوانشهر   [ +1 | -1 ]


رضوانشهر:

موقعیت جغرافیایی: این شهر با مساحت 748 کیلومتر مربع در فاصله 62 کیلومتری رشت، بین عرض‌های 37درجه و 25 دقیقه و 22 ثانیه تا 37درجه و 40 دقیقه و 34 ثانیه شمالی و طول جغرافیایی 48درجه و 40 دقیقه 21 ثانیه تا 49درجه و 13 دقیقه و 7 ثانیه شرقی قرار گرفته‌است. شهرستان رضوانشهر داراي دو بخش بخش مرکزی و پره‌سر است.  

جمعیت: طبق آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1390 جمعیت این شهرستان 66909 نفر می‌باشد.

پیشینه: این شهر هنگامی که آبادی کوچکی بیش نبود، روستای رزوندی نام داشت و بعدها رضوان‌ده شد. مولف کتاب "تالشی‌ها کیستند" می‌نویسد: « در زمان نهصت جنگل جاده شاه عباسی گسکرات به شفارود، که از این آبادی عبور می‌کرد، بازسازی و مرمت شد. پس از ان در سال 1315 جاده انزلی-هشتپر-آستارا احداث گردید که آن هم از میان روستای رزوندی می‌گذشت. تقاطع این دو جاده با یکدیگر، این آبادی را به چهارراهی تبدیل نمود که به عنوان ایستگاهی برای مسافران و حمل بار و کالای آنها درآمد و به تدریج سیمایی شهری یافت. از آن پس نام آبادی رضوان‌ده شد». ساكنان آن به دو زبان تالشي و گيلكي (بيه پس) تكلم مي نمايند و داراي مذاهب تسنن و تشيع هستند.

اقتصاد: اقتصاد آن متكي بر كشاورزي و دامداري است، مهمترين محصولات كشاورزي آن برنج، گندم، جو و ذرت مي باشد كه بصورت سنتي و نيمه صنعتي كشت مي شود. از ديگر فعاليت هاي رايج در منطقه مي‌توان باغ‌داري، زنبور داری، پرورش كرم ابريشم، توتون كاري و گليم بافي اشاره نمود و از نظر صنايع كارخانه چوب و كاغذ ايران (چوکا) و... را نام برد.

جاذبه هاي گردشگري و تاريخي:

آبشار ويسادار، بقاع سيد شرف الدین (سید شرفشاه)، بقعه سيد امير سلطان غريبنده، مجتمع ساحلي تازه‌آباد، اسيپه مزگت يا مسجد سفيد با قدمتي بيش از هزار سال، گورستان باستاني وسكه

منبع: کتاب گیلان – جلد پنجم - صفحات 1053، 1059 و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان

 


نظرات

شاخه: گردشگری, چاپ, ایمیل