گیلان در یک نگاه

شفت   [ +1 | -1 ]


شفت:

موقعیت جغرافیایی: شفت با مساحت 599 کیلومتر مربع در فاصله 30 کیلومتری رشت، بین عرض‌های 36درجه و 57 دقیقه تا 37درجه و 18 دقیقه شمالی و طول جغرافیایی 49درجه و 10 دقیقه تا 49 درجه و 32 دقیقه شرقی قرار گرفته‌است. این شهرستان دارای 2 بخش احمدسرگوراب و مرکزی می‌باشد.

جمعیت: طبق آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1390 جمعیت این شهرستان 58543 نفر می‌باشد.

پیشینه: شهر شفت در گذشته امیرنشین بود، مرکز حکومتی ان در سال 1330- 1328 هجری قمری در آبادی "کسمار" در نزدیکی شهر فعلی شفت قرار داشت. کسمار در دو طرف رودخانه لیفکوخندان وسط باغ‌های مویه قرار گرفته و دارای 200 باب خانه، 2 مسجد و چند حمام بود. محلات کسمار عبارت بودند از: شیجان محله، سرخان محله، کسمار محله و کوچک کسمار. گوراب شفت یعنی مرکز اقتصادی و بازار آن در گذشته نزدیک آبادی کنونی نصیر محله قرار داشت. در حال حاضر شفت شامل دو محله مسکونی است. یکی که از گذشته به قصبه معروف بود و بافت اصلی شهر در آن شکل گرفته و دومی محله پیرسرا واقع در کناره خاوری رودخانه سونگ.

اقتصاد: شفت از نظر اقتصادي به كشاورزي و دامپروري و يا صنايع وابسته به اين دو، متكي است. برنج از جمله محصولات كشاورزي اين منطقه، باغداری، پرورش دام و طيور، زنبور داري، شيلات و پرورش آبزيان و كرم ابريشم از ديگر فعاليتهاي جاري در اين شهرستان است. علاوه بر اينها توليد خشكبار از جمله شاه بلوط و صيفي جات، پرورش گل و گياه زينتي توليدا ت چوبي و نمد مالي نيز از منابع درآمدي مردم منطقه محسوب مي شود.

جاذبه هاي طبيعي و گردشگري:

منطقه سياحتي زيارتي سياه مزگی، مناطق ييلاقي امام زاده ابراهيم و امام زاده اسحاق

منبع: کتاب گیلان – جلد پنجم - صفحات 1413 و 1420 و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان

 


نظرات

شاخه: گردشگری, چاپ, ایمیل