گیلان در یک نگاه

ماسال   [ +1 | -1 ]


ماسال:

موقعیت جغرافیایی: ماسال با مساحت 465 کیلومتر مربع در فاصله 50 کیلومتری رشت، بین عرض‌های 37درجه و 15 دقیقه تا 37درجه و 29 دقیقه شمالی و طول جغرافیایی 48درجه و 43 دقیقه تا 49 درجه و 11 دقیقه شرقی قرار گرفته‌است. این شهرستان دارای 2 بخش شاندرمن و مرکزی می‌باشد.

جمعیت: طبق آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1390 جمعیت این شهرستان 52496 نفر می‌باشد.

پیشینه: شهر قدیمی در حوالی ماسال وجود دارد که خرابه‌ها و قبرستان وسیع آن هنوز باقی است و آن را "شهرگاه" می‌نامند.  قدری دورتر از شهرگاه خرابه‌های دیگری در زیر بوته‌ها و در میان جنگل دیده می‌شود و شاید آثار شهری است که بعد از ویرانی شهرگاه ایجاد سد و به "توآشه" مشهور بوده است. شهر ماسال در قدیم "رودکنار" نامیده می‌شد و هر هفته سه‌شنبه بازار  در آن تشکیل می‌گردید. رونق فعالیت کشت برنج و رواج مبادله‌های محلی کالا در این بازار که عملکرد اولیه شهر محسوب می‌شود سبب گسترش آن و تبدیل تدریجی رودکنار به شهر ماسال شده‌است.  شهرستان ماسال سابقا بخشي از شهرستان وسيع تالش بود كه در سال 1376 به شهرستان ماسال تبديل شد.  

از نظر جغرافيايي ماسال از سه ناحيه جلگه اي، كوهپايه اي وكوهستاني تشكيل يافته و مهمترين ارتفاعات آن تورشوم ، شاه معلم، ريسبند ، و رودهاي مهم آن ارس نيك ، در آن بر و ميله سرا است.

جاذبه هاي گردشگري و تاريخي:

منطقه جنگلي طاسكوه و آري دول، منطقه باستاني اسبه ريسه، گردشگاه جنگلي ريزه‌مندان، ييلاق شالماء، چسلي ، بيلگاه دون ،منطقه يادماني مشهد ميرزا (محل شهادت میرزا کوچک خان)، مناطق ييلاقي تاريخي سنگ بست، دره خون، خنديله پشت، بقعه متبركه سبز قبا از نوادگان امام موسي بن جعفر (ع)، بقعه امام زاده ميرزا از نوادگان امام موسي كاظم (ع)،

منبع: کتاب گیلان – جلد پنجم - صفحات 1873و 1880 و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان

 


نظرات

شاخه: گردشگری, چاپ, ایمیل