گیلان در یک نگاه

ابریشم   [ +0 | -0 ]


ابریشم:

تولید ابریشم در ایران سابقه طولانی دارد و تولید این محصول و صدور آن به اروپا از طریق گیلان از جمله مهمترین عامل معروفیت گیلان گردیده بود.

اولین بار که در مورد تولید ابریشم در گیلان سخنی به میان آمد، در کتاب اصطخری مربوط به قرن چهارم هجری (دهم میلادی) است. سه قرن بعد از قول مارکوپولو اطلاع حاصل می‌شود که بازرگانان شهر ژن در ایتالیا، بحر خزر را در همان اوان در حیطه تجاری خود وارد و صودر ابریشم را که «گیله» نام داشت شروع کرده بودند.

در عصر صفوی نیز عمده‌ترین کالای صادراتی ایران ابریشم بود که عمده‌ترین بخش آن در گیلان تولید می‌شد.

با توجه به مساعد بودن اوضاع گیلان برای پرورش کرم ابریشم در این منطقه عده زیادی مشغول به کار بودند، چه در تولید و چه در صادرات آن و درآمد نسبتاً خوبی برای مردم گیلان در پی داشت.

کرم ابریشم به منظور تولید پیله پرورش داده می شود واز پیله ها جهت ابریشم کشی استفاده می گردد.

پرورش کرم ابریشم با تغذیه از توتستان‌های بومی توسط نوغانداران عادی سالی یک نوبت انجام می‌شود و دوره یک نسل به 40 تا 45 روز زمان نیاز دارد. از انجایی که برگ درختان اصلاح شده دیرپا بوده و دوام بیشتری دارد امکان پرورش نسل دوم و سوم نیز وجود دارد.

الیاف ابریشم یکی از مواردی است که در تهیه منسوجات ، قالی و سایر دست بافتها به کار می رود و امروزه یکی از اقلام مهم صنعتی برخی از کشورها پرورش دهنده کرم ابریشم به شمار می آید.

در هرجعبه تخم نوغان حدود 20هزار تخم قرار داده می‌شود. از هر کرم ابریشم پیله‌ای به زون 2 گرم بدست می‌آید. در شرایط مطلوب 40 کیلوگرم پیله از هرجعبه نوغان تولید می‌شود. متوسط برداشت 30کلیوگرم در هرجعبه است. ضریب تبدیل پیله تر به پیله خشک 1 بر 15/2 و ضریب تبدیل پیله خشک به ابریشم خام 1 بر 12/3 است. بدین ترتیب از هر 8 کیلو پیله تر یک کیلو ابریشم خام تولید می‌شود.

گیلان یکی از استان‌های مطرح کشور در تولید و پرورش پیله تر کرم ابریشم محسوب می‌شود که قطب تولید آن در انحصار صومعه‌سرا از شهرهای غربی این استان قرار دارد.

میزان تولید آن در گیلان حدود 800 تن می باشد که از این نظر رتبه اول در کشور را بخود اختصاص داده است.

در حال حاضر نوغانداران، محصول ابریشم را عمدتاً بصورت پیله، بفروش می‏رسانند. با وجود این که گیلان مهمترین تولیدکننده ابریشم در ایران است؛ اما کمترین فعالیت تبدیلی آن را دارد.

میزان تولید پیله کرم ابریشم در سال 1392 394 تن بوده است.

منبع: گیلان نامه (مجموعه مقالات گیلان‌شناسی) جلد پنجم ، کتاب گیلان جلد چهارم صفحه 164 و سازمان جهاد کشاورزی گیلان


نظرات

شاخه: گردشگری, چاپ, ایمیل