اخبار

انتشار نشریه بررسی نتایج طرح آمارگیری از ویژگی‌های محیط زیستی کارگاه‌های صنعتی 10 کارکن و بیشتر کشور در سال‌های 1394 و 1395 با تاکید بر استان گیلان    [ +1 | -0 ]

 انتشار نشریه بررسی نتایج طرح آمارگیری از ویژگی‌های محیط زیستی کارگاه‌های صنعتی 10 کارکن و بیشتر کشور در سال‌های 1394 و 1395 با تاکید بر استان گیلان

نشریه بررسی نتایج طرح آمارگیری از ویژگی‌های محیط زیستی کارگاه‌های صنعتی 10 کارکن و بیشتر کشور در سال‌های 1394 و 1395 با تاکید بر استان گیلان منتشر شد.


به گزارش دفتر معاونت آمار و اطلاعات مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان:

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با بیان این مطلب که بر اساس آخرین نتایج منتشر شده در سال 1398،  این نشریه به بررسی مقدار پسماند صنعتی جامد، پسماند صنعتی مایع، آب خریداری شده، آب مصرف شده و فاضلاب صنعتی کارگاههای صنعتی ١٠ نفر کارکن و بیشتر در سالهای ١٣٩٤ و ١٣٩٥ پرداخته است افزود:  بر اساس نتایج بدست آمده مقدار آب مصرفی (بدون احتساب آب در گردش: آبی که از دریا گرفته و به دریا باز گردانده میشود.) كارگاه­‌های صنعتی ١٠ نفرکارکن و بیشتر کشور در سال ١٣٩٤، ١١٩١ میلیون متر مکعب بوده است که صنایع تولید مواد شیمیایی و فراورده‌های شیمیایی، فلزات پایه و تولید کک و فراورده‌های حاصل از پالایش نفت به ترتیب بیشترین مقدار آب را مصرف کرده‌اند که این رقم با احتساب آب در گردش به ٣٢٨٧ میلیون متر مکعب می‌­رسد.

وحید طیفوری ضمن اشاره به این که در سال ١٣٩٥، مقدار آب مصرفی (شامل آب در گردش نمی­‌شود) توسط کارگاه‌های صنعتی کشور، ١١٥٧ میلیون مترمکعب بوده است بیان کرد صنایع تولید مواد شیمیایی و فراورده‌های شیمیایی، تولید کک و فراورده‌های حاصل از پالایش نفت و تولید فلزات پایه به ترتیب بیشترین مقدار آب را مصرف کرده‌اند.  همچنین در بین استان­‌های کشور، کارگاه­‌های صنعتی استان­‌های خوزستان و تهران بیشترین مقدار آب را مصرف کرده‌­اند که این رقم با احتساب آب در گردش به ٣٠٩٨ میلیون متر مکعب می‌­رسد. استان گیلان نیز بدون احتساب آب در گردش با14 میلیون مترمکعب مصرف با سهم 1.2 درصد در رتبه هفدهم قرار دارد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان  عنوان کرد مقدار آب خریداری شده توسط كارگاه­‌های صنعتی ١٠ نفرکارکن و بیشتر کشور در سال ١٣٩٤، ٨١٥ میلیون متر مکعب و در سال ١٣٩٥، ٧٧٥ میلیون متر مکعب بوده است که صنایع تولید مواد شیمیایی و فراورده‌های شیمیایی و تولید کک و فراورده‌های حاصل از پالایش نفت به ترتیب بیشترین مقدار آب را خریداری کرده‌اند. وی ادامه داد که در سطح کشور حدود 67درصد آب مصرفی کارگاه­‌های صنعتی، خریداری می‌­شود که در بین استان­‌های کشور، کارگاه­‌های صنعتی استان‌­های «خوزستان»و«تهران» بیشترین و استان­‌های «کهگیلویه‌­وبویراحمد» و «بوشهر» کمترین مقدار آب را خریداری کرده­‌اند. در استان گیلان نیز حدود 64درصد آب مصرفی کارگاه­‌های صنعتی، خریداری می‌­شود.

 طیفوری با بیان این که متوسط آب مصرفی هر کارگاه صنعتی در کشور در سال 1395 حدود 36941 مترمکعب بوده است گفت: استان­‌های  بوشهر، خوزستان و هرمزگان به ترتیب با متوسط مصرف حدود 414،431 و 294هزار متر مکعب برای هر کارگاه در رتبه­‌های اول تا سوم قرار داشته و استان گیلان با متوسط مصرف  15هزارمترمکعب برای هر کارگاه در رتبه بیست و سوم  کشوری قرار گرفته است.

 مقدار پسماند صنعتی جامد كارگاه­‌های صنعتی ١٠ نفرکارکن و بیشتر  کشور در سال ١٣٩٤، ١٣١٧٣ هزار تن و در سال ١٣٩٥، ١٣٩٠٦ هزار تن بوده است. در دوره‌های مورد بررسی، صنایع تولید فلزات پایه، تولید سایر فراورده­های معدنی غیرفلزی و تولید فراوردههای غذایی بیش­ترین مقدار پسماند صنعتی جامد را تولید كرده‌اند. در بین استان­‌های کشور نیز، کارگاه­‌های صنعتی استان­ اصفهان بیشترین مقدار پسماند صنعتی جامد را تولید کرده‌اند. همچنین استان‌های کرمان،خوزستان و زنجان به ترتیب با 3197، 2825 و 1782 تن پسماند جامد سرانه برای هر کارگاه در رتبه‌­های اول تا سوم جای داشته‌­اند. استان گیلان با متوسط سالانه 151 تن برای هر کارگاه در رتبه بیست و سوم جای گرفته است.

 معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با اشاره به این که مقدار پسماند صنعتی مایع كارگاه­‌های صنعتی ١٠ نفرکارکن و بیشتر کشور در سال ١٣٩٤،حدود ٩ میلیون متر مکعب و در سال ١٣٩٥، حدود 9.3 میلیون مترمکعب بوده است.  افزود: در دوره‌های مورد بررسی، صنایع فراورده‌های غذایی، تولید موادشیمیایی و فراورده‌های شیمیایی و تولید کک و فراورده‌های حاصل از پالایش نفت بیشترین مقدار پسماند صنعتی مایع را تولید كرده است. همچنین در بین استان‌­های کشور، کارگاه­‌های صنعتی استان­ اصفهان بیشترین مقدار پسماند صنعتی مایع را تولید کرده است. استان گیلان نیز با متوسط سالانه 258 مترمکعب پسماند مایع برای هر  کارگاه در رتبه پانزدهم جای گرفته است.

 طیفوری با بیان این مطلب که مقدار فاضلاب صنعتی كارگاه‌­های صنعتی ١٠ نفر کارکن و بیشترکشور در سال ١٣٩٤، ١٢٦ میلیون متر مکعب و در سال ١٣٩٥، ١١٩ میلیون مترمکعب بوده است افزود: در هر دو دوره صنایع تولید کک و فراورده‌های حاصل از پالایش نفت، تولید مواد شیمیایی و فراورده‌های شیمیایی و تولید فلزات پایه به ترتیب بیشترین مقدار فاضلاب صنعتی را تولید کرده‌­اند. در بین استان‌های کشور، کارگاه‌های صنعتی استان­ خوزستان بیشترین مقدار فاضلاب صنعتی را تولید کرده است. استان گیلان با متوسط سالانه708مترمکعب فاضلاب برای هر کارگاه در رتبه بیست و چهارم جای گرفته است.

 وی در پایان خاطرنشان کرد نسخه الکترونیکی این نشریه از طریق سامانه اطلاعات آماری استان به نشانی:  www.sdi.mpogl.ir , و یا لینک زیر قابل دریافت می‌ باشد.

لینک گزارش


نظرات

شاخه: General, چاپ, ایمیل , فید