اخبار

انتشار چکیده نتايج طرح آمارگيري نيروي‌كار فصل زمستان سال ١٣٩٨ گیلان    [ +1 | -0 ]

انتشار چکیده نتايج طرح آمارگيري نيروي‌كار فصل زمستان سال ١٣٩٨ گیلان

چکیده نتايج طرح آمارگيري نيروي‌كار فصل زمستان سال ١٣٩٨ گیلان منتشر شد 


به گزارش دفتر معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان به نقل از معاون این دفتر:

وحید طیفوری با بیان این مطلب که بر اساس نتايج اين طرح در زمستان 1398، نرخ مشاركت اقتصادي جمعیت 15 ساله و بیش­تر در استان گیلان 43 درصد بوده است افزود : از كل جمعيت 15 ساله و بيش­تر استان، 43 درصد آن از نظر اقتصادي فعال(شاغل و بيكار) بوده‌­اند كه در مقايسه با كشور 0.6 درصد بيش­تر مي‌باشد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 3.1 درصد کاهش داشته است.

وی گفت با توجه به شرایط اقلیمی، اقتصادی و کشاورزی استان، نرخ مشارکت اقتصادی استان معمولا در فصل‌های بهار و تابستان بیش از دو فصل دیگر و حتی متوسط کشور است و این امر منجر به افزایش نرخ اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در این دو فصل می‌شود.

 طیفوری خاطر نشان کرد بررسي نرخ بيكاري افراد ١٥ ساله و بيش‌تر نشان مي‌دهد كه 11,9 درصد از جمعيت فعال (شاغل و بيكار) طی چهار هفته منتهی به هفته مرجع آمارگیری بيكار بوده‌اند. بررسي روند تغييرات نرخ بيكاري حاكي از آن است كه اين شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال ١٣٩٧، 0.1 درصد كاهش یافته است. همچنین نرخ بیکاری کشور در فصل زمستان 1398 برابر 10.6 درصد بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل 1.7 درصد کاهش نشان می‌دهد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان عنوان کرد در هر فصل براساس استانداردهای مربوطه و طرح فنی آمارگیری نیروی کار، اطلاعات وضع فعالیت افراد در هفته دوم تقویمی کامل و هفته پس از آن در ماه میانی هر فصل جمع آوری می‌­شود؛ لذا اطلاعات فصل زمستان طرح مذکور مربوط به ١٢ لغایت ٢٥ بهمن ماه ١٣٩٨ بوده که متأثر از شرایط شیوع بیماری کرونا در کشور نبوده است.

 وی در پایان با بیان این‌که بررسي نسبت اشتغال جمعيت ١٥ ساله و بيش‌تر نشان مي‌دهد كه در زمستان ١٣٩٨، 37.9 درصد از کل جمعیت 15 ساله و بیش­تر در استان را جمعيت شاغل تشکیل داده است. که نسبت به فصل مشابه سال قبل 2.8 درصد کاهش داشته است. همچنین مقدار این شاخص در کشور برابر 37.8 درصد بوده که نسبت به فصل مشبه سال قبل .4 درصد کاهش داشته است. که اطلاعات چکیده نتايج طرح مذكور از طریق لینک زیر و نتایج تفصيلي طرح مذکور نیز متعاقبا از طریق سایت این سازمان به نشانی mpogl.ir و درگاه اطلاعات آماری استان گیلان به نشاني www.sdi.mpogl.ir قابل دسترس خواهد بود.

لینک گزارش


نظرات

شاخه: General, چاپ, ایمیل , فید