اخبار

انتشار نشریه تفصیلی معادن در حال بهره‌برداری استان گیلان 97- 1395    [ +2 | -0 ]

انتشار نشریه تفصیلی معادن در حال بهره‌برداری استان گیلان 97- 1395

نشریه تفصیلی معادن در حال بهره‌برداری استان گیلان 97- 1395منتشر شد   


به گزارش دفتر آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان به نقل از معاون این دفتر:

وحید طیفوری با بیان این مطلب که بخش معدن از عمده‌ترین بخش‌های تامین کننده مواد اولیه صنایع و ساختمان محسوب شده افزود:

 ظرفیت بی‌نظیر ایران در ذخایر معدنی و تنوع عناصر معدنی موجود در خاک ایران، این قابلیت را دارد که این بخش بتواند جای درآمدهای نفتی را در اداره کشور بگیرد. همچنین با توجه به وجود ذخایر گسترده معدنی و با در نظر گرفتن پیوندهای بسیار قوی و طولانی بین فعالیت‌های معدنی با طیف وسیعی از صنایع و خدمات کشور، ‌ توسعه معادن و صنایع معدنی می‌تواند سهم تعیین‌کننده‌ای در رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال ایفا کند.

 وی ادامه داد بهره‌برداری اقتصادی از معادن کشور دارای سابقه‌ای بس طولانی است ولیکن در سال‌های اخیر به دلایل گوناگون نقش و اهمیت بخش معدن در اقتصاد کشور فزونی یافته است و بهره‌برداری صحیح و علمی از ذخایر انبوه و متنوع معدنی کشور مستلزم برنامه‌ریزی دقیق بوده و این هدف جز با در اختیار داشتن آمار و اطلاعات دقیق و بهنگام از فعالیت‌های این بخش میسر نمی‌باشد.

 معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با اشاره به این نکته که مرکز آمار ایران در سال‌های اخیر در جهت فراهم آوردن آمار و اطلاعات معادن کشور، طرح‌های متعددی را تهیه و به اجرا در آورده است. گفت بر اساس نتایج بدست آمده از بررسی فعالیت معادن در حال بهره‌برداری استان گیلان 97- 1395 مشخص گردید بیشترین تعداد معادن فعال استان با 90 فقره مربوط به سال95 بوده است که نسبت به معادن در حال بهره‌برداری در سطح کشور (4913 فقره) سهم 1/8 درصدی را به خود اختصاص داده است. همچنین کمترین تعداد معادن در حال بهره‌برداری با 61 فقره مربوط به سال 1396 بوده که نسبت به کل کشور (5353 فقره) سهم 1/1 درصدی را به خود اختصاص داده است.

 وی ادامه داد طبق بررسی به عمل آمده در طی سال‌های 97-1395 بیشترین مقدار تولید محصولات کانی، استخراج شن و ماسه و سنگ آهک بوده است. بیشترین ارزش تولید را استخراج سنگ لاشه در سال 1397 داشته است. با توجه به روند استخراج از سال 97-1395 میزان تولید با توجه به کم شدن تعداد معادن در حال بهره‌برداری رو به کاهش می‌باشد اما میزان ارزش تولید مواد معدنی روند افزایشی داشته است. به طوری که در سال 1397 مقدار تولید با 6075503 تن با ارزش 666089 میلیون ریال و در سال 1395 بیش‌ترین مقدار تولید با 6944000 تن با ارزش 628806 میلیون ریال بوده است.

طیفوری تصریح کرد وضعیت مالکیت معادن در حال بهره‌برداری طی دوره مذکور غالبا به صورت خصوصی بوده و قسمت اعظم نحوه بهره‌برداری توسط خود بهره‌بردار انجام شده است. و همچنین روش استخراج در تمام معادن در حال بهره‌برداری استان به صورت روباز بوده است. در چگونگی ذخایر معادن مشخص شد بیشترین مقدار ذخیره قطعی، مقدار حداقل استخراج، مقدار استخراج سنگ خام و مقدار باطله‌برداری مربوط به سال 95 بوده است. همچنین بررسی معادن در حال بهره‌برداری طی این دوره ملاحظه می‌شود در سال 1395 بیشترین تعداد شاغلان و بیشترین تعداد معادن فعال به ترتیب با 1231 نفر و 90 معدن فعال بوده‌اند. طیفوری گفت بیشترین ارزش افزوده این دوره بر اساس شاخص‌های جاری با 522543 میلیون ریال مربوط به سال 1397 و کمترین آن با 397249 میلیون ریال مربوط به سال 1396 بوده است.                       

وی در پایان خاطر نشان کرد نسخه الکترونیکی نشریه مذکور از  طریق سایت سازمان به نشانی www.mpogl.ir  و «درگاه اطلاعات آماری استان گیلان به نشانیwww.sdi.mpogl.ir/report »  جهت استفاده محققان، برنامه‌ریزان و علاقمندان این بخش قابل دسترس می­‌باشد.

لینک دریافت نشریه

 


نظرات

شاخه: General, چاپ, ایمیل , فید