اخبار

انتشار نتایج طرح نیروی کار بهار 1399   [ +1 | -0 ]

انتشار نتایج طرح نیروی کار بهار 1399

 نتایج طرح نیروی کار فصل بهار 1399 منتشر شد.


به گزارش دفتر معاونت آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان به نقل از معاون این دفتر:

وحید طیفوری با بیان این مطلب که بر اساس نتايج اين طرح در بهار 1399، نرخ مشاركت اقتصادي جمعیت 15 ساله و بیش­تر در استان گیلان 45.2 درصد بوده است افزود : از كل جمعيت 15 ساله و بيش­تر استان، 45.2 درصد آن از نظر اقتصادي فعال(شاغل و بيكار) بوده‌­اند كه در مقايسه با كشور 4.2 درصد بيش­تر مي‌باشد و نسبت به فصل مشابه سال قبل 6.6 درصد کاهش داشته است.

وی گفت با توجه به شرایط اقلیمی، اقتصادی و کشاورزی استان، نرخ مشارکت اقتصادی استان معمولا در فصل‌های بهار و تابستان بیش از دو فصل دیگر و حتی متوسط کشور است و این امر منجر به افزایش نرخ اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در این دو فصل می‌شود.

طیفوری خاطر نشان کرد بررسي نرخ بيكاري افراد ١٥ ساله و بيش‌تر نشان مي‌دهد كه 9,0 درصد از جمعيت فعال (شاغل و بيكار) طی چهار هفته منتهی به هفته مرجع آمارگیری بيكار بوده‌اند. بررسي روند تغييرات نرخ بيكاري حاكي از آن است كه اين شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال ١٣٩8، 0.7 درصد افزایش یافته است. نرخ بیکاری کشور در فصل بهار 1399 برابر 9.8 درصد بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل 1.1 درصد کاهش نشان می‌دهد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان عنوان کرد در هر فصل براساس استانداردهای مربوطه و طرح فنی آمارگیری نیروی کار، اطلاعات وضع فعالیت افراد در هفته دوم تقویمی کامل و هفته پس از آن در ماه میانی هر فصل جمع آوری می‌­شود؛ لذا اطلاعات فصل بهار طرح مذکور مربوط به 13 لغایت 26 اردیبهشت ماه 1399 بوده که تا حدودی متأثر از شرایط شیوع بیماری کرونا در کشور بوده است.

 وی در پایان با بیان این‌که بررسي نسبت اشتغال جمعيت ١٥ ساله و بيش‌تر نشان مي‌دهد كه در بهار 1399، 41.1 درصد از کل جمعیت 15 ساله و بیش­تر در استان را جمعيت شاغل تشکیل داده است و نسبت به فصل مشابه سال قبل 6.4 درصد کاهش داشته است. همچنین مقدار این شاخص در کشور برابر 36.9 درصد بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل 2.9درصد کاهش داشته است.

اطلاعات چکیده نتايج طرح مذكور از طریق لینک زیر و نتایج تفصيلي طرح مذکور نیز از طریق سایت این سازمان به نشانی mpogl.ir و درگاه اطلاعات آماری استان گیلان به نشاني www.sdi.mpogl.ir قابل دسترس خواهد بود.

لینک گزارش


نظرات

شاخه: General, چاپ, ایمیل , فید