اخبار

انتشار گزارش زودرس حساب‌های منطقه‌ای سال 1397 و 1398 از سوی مرکز آمار ایران    [ +0 | -0 ]

انتشار گزارش زودرس حساب‌های منطقه‌ای سال 1397 و 1398 از سوی مرکز آمار ایران

گزارش زودرس حساب‌های منطقه‌ای سال 1397 و 1398 از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد. 


به گزارش دفتر آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان به نقل از معاون این دفتر:

وحید طیفوری، ضمن بزرگ‌داشت مجدد اول آبان‌ماه، «روز ملی آمار و برنامه‌ریزی» اعلام کرد که برای نخستین بار گزارش زودرس حساب‌های منطقه‌ای سال 1397 و 1398 از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد.

وی تاکید نمود که حساب‌های منطقه‌ای از سال ۱۳۷۳ در دستور کار مرکز آمار ایران قرار گرفته و اولين حساب منطقه‌اي براي همه‌ استان‌هاي كشور در سال ١٣٧٩ تهيه شد.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با اشاره به این که هرچند اهميت حساب‌هاي منطقه‌اي در شناخت توليد ناخالص داخلي استان‌ها بر تهیه کنندگان این حساب پوشیده نیست، اما جزییات بسیار زیاد مورد نیاز و فرایند پیچیده محاسبات، همواره سبب شده تا ارائه حساب تولید استا‌ن‌ها، با تأخير همراه باشد. همچنین نیاز به در دست‌داشتن اطلاعات به‌هنگام، با توجه به رویدادهای تأثیرگذار در اقتصاد کشورها سبب شده است كه اغلب كشورها به توليد حساب‌هاي زودرس اقدام كنند. در همین راستا و به منظور رفع نیازهای آماری در برنامه‌ریزی‌های منطقه‌ای، تهیه حساب‌های منطقه‌ای زودرس نیز در دستور کار معاونت اقتصادی و محاسبات ملی مرکز آمار ایران قرار گرفت. این حساب‌ها با اتکا بر پايه‌های محاسباتی و داده‌های مورد استفاده در حساب‌هاي ملی فصلي تهیه شده است که سه شاخص محصول ناخالص داخلی، سرانه و رشد محصول ناخالص داخلی طی سال‌های 1398-1396 به تفکیک استان به تصویر کشیده شده است. شایان ذکر است در آینده نزدیک گزارش تحلیلی آن نیز در اختیار صاحبنظران قرار خواهد گرفت.

 

 

طیفوری در پایان این نکته را شایان توجه دانست که ممکن است این محاسبات پس از قطعی شدن نتایج طرح‌‏های آماری و حساب‏‌های منطقه‏‌ا‌ی تعدیل شوند.

لینک گزارش


نظرات

شاخه: General, چاپ, ایمیل , فید