اخبار

انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم مهرماه 1399کشور و گیلان    [ +0 | -0 ]

انتشار شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم مهرماه 1399کشور و گیلان

شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها و نرخ تورم مهرماه 1399کشور و گیلان منتشر شد.


به گزارش دفتر آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارها، نرخ تورم و متوسط قیمت برخی اقلام خوراکی منتخب درکشور و استان مهر‌ماه 1399 کشور و گیلان منتشر شد. معاون آمار و اطلاعات سازمان با بیان این خبر افزود:

نرخ تورم کل کشور و استان گیلان در مهر‌ماه به ترتیب 27/2 و 25/6 درصد می‌باشد و استان گیلان در این ماه، در بین 31 استان، در رتبه بیست و یکم  کشور قرار گرفتهاست.

طیفوری خاطرنشان کرد: استان آذربایجان غربی با نرخ 23/1 درصد دارای پایین‌ترین نرخ تورم و استان هرمزگان با نرخ تورم 32/6 درصد دارای بالاترین نرخ تورم در کشور است. همچنین 4 استان مجاور استان گیلان، یعنی استان‌های قزوین، مازندران، زنجان و اردبیل به‌ترتیب دارای رتبه‌های شانزدهم، بیست و سوم، بیست و ششم و بیست و هفتم و استان ساحلی گلستان دارای رتبه هفتم بالاترین نرخ تورم کشور هستند.

 

 

وی اضافه کرد: نرخ تورم گروه عمده خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات کشور برابر 22/5 درصد و گیلان برابر 17/5 درصد و نرخ تورم گروه عمده کالاهای غیرخوراکی ‌و خدمات کشور و گیلان به ترتیب 29/5 و 29/2 درصد بوده است.

طیفوری همچنین مقدار تغییرات تورم نقطه‌به‌نقطه مهر‌ماه سال جاری را در کشور و استان به­ ترتیب برابر 41/4 و 42/1 درصد اعلام نمود. وی اظهار داشت که بررسی تغییرات شاخص قیمت مهر‌ماه سال جاری نسبت به ماه گذشته نشان می‌دهد که مقدار تغییرات تورم ماهانه در کشور  برابر 7 درصد و در استان برابر 7/9درصد است.

 

لینک گزارش کامل


نظرات

شاخه: General, چاپ, ایمیل , فید