اخبار

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان خبر داد:

اجرای طرح های آمارگیری تلفنی از طریق شماره 2121    [ +0 | -0 ]

اجرای طرح های آمارگیری تلفنی از طریق شماره 2121

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان، گفت: از این پس تعدادی از طرح های آماری به صورت تلفنی و از طریق شماره اختصاصی 2121 در کل کشور اجرا خواهند شد.


به گزارش دفتر آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان مرکز ارتباط تلفنی «کال سنتر» که در اول آبان 99 و به مناسبت روز آمار و برنامه ریزی با حضور ریاست سازمان افتتاح شده بود آماده خدمات رسانی است.

وحید طیفوری، معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان در این خصوص گفت: با توجه به شیوع بیماری کووید 19 و الزام برای فاصله گذاری اجتماعی توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و برای جلوگیری از انتقال این بیماری به همکاران و آمارگیران حرفه ای و همچنین جلوگیری از انتقال ویروس به پاسخگویان و خانوارها مرکز آمار ایران با هماهنگی وزارت ارتباطات و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ها و با استفاده از سرشماره کشوری 2121 نسبت به اجرا و جمع آوری اطلاعات طرح های آماری به صورت تلفنی اقدام می کند.

وی افزود: این اقدام هماهنگ برای اولین بار در کشور اتفاق افتاده است. به بیان دیگر برای اولین بار ما یک سرشماره منحصر به فرد کشوری داریم که برای کل استان ها به صورت واحد است و همه عوامل اجرایی طرح های آماری در سطح کشور صرفاً از طریق شماره تلفن 2121 با خانوارها و مسئولین کارگاه تماس می گیرند و نسبت به تکمیل پرسشنامه و اخذ اطلاعات آماری مرتبط با مرکز آمار ایران اقدام می کنند.

طیفوری این کار را در حوزه بحث مدرن سازی نظام آماری اقدامی ارزشمند قلمداد کرد و ادامه داد: این اقدام در کاهش ریسک ابتلا به بیماری کرونا، کاهش استهلاک، تجهیزات و نیروی انسانی، کاهش هزینه ها و ارزیابی های کیفی، همچنین کنترل و نظارت طرح های آماری می تواند کمک بزرگی باشد و امیدواریم مردم عزیز به مرور زمان با تماس هایی که از طریق 2121 و از سایت ما با آن ها گرفته می شود همکاری خوبی داشته باشند و اطلاعات لازم را در اختیار واحد آمار استان گیلان قرار دهند، تا بتوانیم اطلاعات را در کوتاهترین زمان ممکن پردازش کنیم و در اختیار نظام برنامه ریزی کشور قرار بدهیم.

وی با تاکید به اینکه این شماره برای اولین بار برای آمارگیری تلفنی اختصاص پیدا کرده است، گفت: لازم است در این مورد از طریق رسانه های مختلف، صدا و سیما، جراید و فضای مجازی اطلاع رسانی شود تا خانوارها بدانند همکارانی که از طریق شماره 2121 با آن ها تماس می گیرند در واقع نیروهای آمارگیر ما هستند که مکلفند ضمن معرفی خود و اهداف طرح نسبت به آمارگیری تلفنی اقدام نمایند. البته این شماره تلفن به صورت دو طرفه است و خانوارها هم اگر پرسشی داشته باشند طی زمان اجرای طرح آماری می توانند سوالات خود را مطرح کنند. در واقع وقتی شماره 2121 در صفحه تلفن پاسخگویان بیفتد به معنی تماس مرکز آمار استان است و متقابلاً وقتی پاسخگویان هم 2121 را شماره گیری کنند به سایت آماری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان وصل می شوند.

به گفته وی این شماره برای کل کشور است و هر استان در محدوده خودش به صورت اختصاصی از همین شماره استفاده می کند، یعنی شماره های هر استان به «کال سنتر» همان استان وصل می شود.

وی در پاسخ به اینکه کدام طرح ها تلفنی انجام خواهند شد اظهار داشت: قرار است طرح های آماری مختلف از جمله هزینه-درآمد خانوار، نیروی کار و نظایر آن از این طریق انجام شود تا تردد و اجرای طرح های آماری حضوری به حداقل برسد. البته در موارد خاص ممکن است به دلیل نداشتن شماره تلفن برخی از پاسخگویان یا مناطقی که دسترسی به تلفن وجود ندارد، لازم باشد حضوری به خانوار مراجعه کنیم.

وی در مورد چگونگی اطلاع رسانی اجرای طرح ها خاطرنشان کرد: در تمام طرح های آماری در خصوص ماهیت طرح، اهداف اجرای طرح و زمان اجرای طرح از طریق سایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان اطلاع رسانی می کنیم و معمولا رسانه ها نیز با برداشت از سایت سازمان اطلاع رسانی انجام می دهند.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان ادامه داد: توصیه کلی ما به خانوارها این است که اگر هر فردی تحت هر عنوانی به خانواری مراجعه کرد حتما از وی کارت شناسایی معتبر دریافت کنند. ما برای تمام رده های اجرایی مان به ویژه ماموران  آمارگیر که باید مراجعه حضوری به خانوار داشته باشند کارت شناسایی معتبر با هلوگرام رسمی صادر می کنیم که در ابتدا باید به رویت پاسخگو برسد.

وی همچنین گفت: نزدیک ترین طرحی که احتمال دارد از طریق 2121 شروع شود طرح هزینه-درآمد و نیروی کار است. البته در طی سال نیز این کار را انجام داده ایم. طرح نیروی کار که یک طرح فصلی است از 18 آبان شروع می شود.


نظرات

شاخه: General, چاپ, ایمیل , فید