اخبار

برگزاری ششمین جلسه گروه کاری کاربران نقشه و اطلاعات مکانی    [ +1 | -0 ]

برگزاری ششمین جلسه گروه کاری کاربران نقشه و اطلاعات مکانی

ششمین جلسه گروه کاری کاربران نقشه و اطلاعات مکانی استان گیلان به ریاست وحید طیفوری، معاون آمار و اطلاعات سازمان و با حضور سرکار خانم اسماعیلی، نماینده محترم سازمان نقشه‌برداری کشور و کارشناسان و نمایندگان دستگاه‌های اجرایی ذیربط برگزار شد.


به گزارش دفتر آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان، طیفوری با ارائه تاریخچه‌ای مختصر از چگونگی برگزاری این جلسات در سال‌های گذشته، عنوان داشت: جلسات مذکور تا قبل از سال 1393 با عنوان گروه کارشناسی کاربران GIS  در استان برگزار می‌شد که به علت تغییر رویکرد سازمان نقشه‌برداری کشور، برگزاری این جلسات برای مدتی لغو شد. پس از انعقاد تفاهم‌نامه ساماندهی ‌نقشه و اطلاعات مکانی با سازمان نقشه‌برداری کشور در سال 1395، برگزاری جلسات مذکور با عنوان گروه کارشناسی کاربران نقشه و اطلاعات مکانی (به تعداد 5 جلسه) ادامه یافت. در ادامه، با توجه به وظایف "کارگروه تخصصی زیربنایی، توسعه‌ روستایی، عشایری وآمایش سرزمین و محیط زیست" (مطابق مصوبه هیئت محترم وزیران در خصوص آیین‌نامه اجرایی شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مورخ 12/3/1398) احیای مجدد گروه کارشناسی کاربران GIS سابق و تغییر نام آن به "گروه کاری کاربران نقشه واطلاعات مکانی" ضروری اعلام  شد که در این راستا، در بهمن‌ماه سال جاری و در دوازدهمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان گیلان، احیا و فعالیت گروه مذکور مصوب و ابلاغ شد. وی با بیان اینکه در سال 99 در حوزه مدیریت نقشه‌برداری کشور اتفاقات جدیدی افتاد، افزود: سازمان نقشه‌برداری کشور تا سال 1398 پنج نمایندگی در استان‌های مختلف داشت که وظایف منطقه‌ای این سازمان را انجام می‌دادند که با توجه به ابلاغیه سازمان برنامه و بودجه کشور، مقرر شد فعالیت نمایندگی‌های مذکور تحت عنوان «مدیریت نقشه و اطلاعات مکانی» در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آن استان‌ها ادامه یابد. وظایف سازمان نقشه‌برداری کشور در سایر استان‌ها به گروه نقشه و اطلاعات مکانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها محول گردید. 

سپس، سید حسن هاشمی اشکاء ،رییس گروه نقشه و اطلاعات مکانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان ضمن تشریح آیین‌‌‌نامه گروه کاری کاربران نقشه و اطلاعات مکانی استان‌ها، مهم‌ترین هدف گروه کاری کاربران نقشه و اطلاعات مکانی استان را ارتقاء سطح  بهره‌وری اقتصادی، اجتماعی و محیطی از نقشه و  اطلاعات مکانی برای توسعه پایدار کشور در سطح استان‌ها با وظایف مشخص اعلام کرد.

در ادامه این جلسه، سرکار خانم اسماعیلی با تشریح موضوع زیرساخت داده مکانی (SDI) به  بیان نقش و اهمیت SDI در امر یافتن، ارزیابی و به اشتراک‌گذاری داده‌های مکانی در میان کاربران نقشه و اطلاعات مکانی پرداخت و ضمن اعلام آمادگی همه‌جانبه سازمان نقشه‌برداری کشور در ایجاد و توسعه این زیر ساخت، خواستار مشارکت و همکاری بیشتر دستگاه‌های اجرایی عضو در ایجاد و راه‌اندازی این زیر ساخت شد.

در خاتمه این جلسه، علی امیری تلیکانی، کارشناس نقشه و اطلاعات مکانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، توضیحات خود در خصوص تکمیل پرسشنامه الکترونیکی امکان‌سنجی و نیازسنجی وضع موجود  داده‌های مکانی دستگاه‌های اجرایی از طریق سامانه ساوانا را ارائه نمود.


نظرات

شاخه: General, چاپ, ایمیل , فید