اخبار معاونت بودجه

رئیس تلفیق بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در جلسه"آمار و برنامه‌ریزی" :

عدم وجود آمار درست و دقیق برنامه‌ریزی را دچار چالش می‌کند   [ +0 | -0 ]

عدم وجود آمار درست و دقیق برنامه‌ریزی را دچار چالش می‌کند

در راستای ترویج و گسترش فرهنگ آماری و تببین جایگاه و ضرورت آمار و نقش آن در برنامه‌ریزی جلسه"آمار و برنامه‌ریزی" با حضور نمایندگان برنامه‌ریزی و بودجه دستگاه‌های اجرایی صبح روز سه‌شنبه 1 آبان ماه، در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان برگزار شد.


به گزارش روابط‌عمومی  سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، در ابتدای این جلسه معاون آمار و اطلاعات سازمان با اشاره به نامگذاری اول آبان تحت عنوان «روز آمار و برنامه‌ریزی» در تقویم رسمی کشور گفت: این نامگذاری می‌تواند مبنایی قرار گیرد برای تمامی اقدامات انجام شده در کشور مبتنی بر دانش و اطلاعات صحیح و برنامه‌ریزی مناسب جهت رسیدن به توسعه و آبادنی باشد.

وحید طیفوری با اشاره به پیش‌بینی هفته‌ای تحت عنوان «آمار و برنامه ریزی» از 28 مهر لغایت 2 آبان، افزود: اولین روز این هفته «آمار و رسانه» نامگذاری شده است، زیرا رسانه‌ها به عنوان زیربنای فکری جامعه نقش مهمی در اشاعه فرهنگ آماری و برنامه‌ریزی در کشور دارند

در ادامه محمدتقی اقدامی رئیس گروه تلفیق بودجه  و مهدی خیاطی کارشناس برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان به مناسبت روز آمار و برنامه‌ریزی به ایراد سخنرانی پرداختند.

 

عدم وجود آمار درست و دقیق برنامه‌ریزی را دچار چالش می‌کند

در ادامه محمدتقی اقدامی رئیس گروه تلفیق بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در سخنانی با بیان اینکه آمار در زندگی ما نقش بسیار مهمی دارد گفت: بنا بر فرمایش امام علی(ع) زندگی پایدار منوط به برنامه‌ریزی است و وسیله رسیدن به برنامه‌ریزی، تدبیر است.

وی آمار را زیربنای برنامه‌ریزی دانست و افزود: آمار علم داده‌هاست لذا تولید داده‌های درست و نوع استفاده از این داده‌ها بسیار مهم است. تولید آمار درست می‌تواند معرف میزان توسعه‌یافتگی باشد.

رئیس گروه تلفیق بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان، درست بودن، بی‌طرفی، دسترسی آسان، رعایت اخلاق و امنیت و... را از جمله اصول بنیادی آمار دانست و تصریح کرد: بین آمار و برنامه‌ریزی ارتباط وجود دارد.

اقدامی، با بیان اینکه برنامه‌ها به سه گروه بلندمدت، میان‌مدت و کوتاه‌مدت تقسیم می شوند، گفت: برنامه‌های بلندمدت متشکل از چند برنامه میان‌مدت و برنامه‌های میان مدت واجد برنامه‌های کوتاه مدت است. برای دستیابی به اهداف بزرگ برنامه بلند مدت ،لازم است آن هدف بزرگ را با استفاده از راهبردها و استراتژی‌ها به فعالیت‌های کوچک‌تر قابل اجرا در برنامه های کوتاه مدت و سالانه خرد نماییم.

وی همچنین با بیان اینکه رسیدن از وضع موجود به وضع هدف  به یک باره امکان‌پذیر نیست و یادآور شد: وضع موجود در بخش‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، علمی، بهداشتی و...  براساس آمارها تعیین می‌شود و لازم است از طریق برنامه‌ریزی به وضعیت هدف برسیم. رسیدن به وضع هدف هم بر اساس آمار تعیین می‌شود لذا هم در ابتدا و هم در انتهای راه توسعه به آمار نیاز داریم و این آمار است که نشان می‌دهد در طی سال‌های برنامه چه کرده‌ایم و اقدامات انجام شده چقدر مثمرثمر بوده است.

وی بودجه یا تامین مالی را یکی از ابزارهای کمکی در برنامه‌ریزی دانست و خاطرنشان کرد: اگر برنامه‌ریزی را به راه رسیدن از نقطه مبدأ به نقطه مقصد تشبیه کنیم، بودجه وسیله نقلیه مورد استفاده در این راه است. 

رئیس گروه تلفیق بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان، با بیان اینکه عدم وجود آمار درست و دقیق برنامه‌ریزی را دچار چالش می‌کند، گفت: آمارها باید خوب جمع‌آوری و خوب تحلیل شود. لذا تولید آمار درست ، تحلیل درست آمار تولید شده ، استفاده بجا و مناسب از آمار با برنامه‌ریزی خردمندانه و در نهایت اجرای کامل برنامه موجب رسیدن  به رشد و توسعه میگردد .

اهمیت: 1/5
در روز 1397/8/3 ساعت 07:53:29, شاخه: عمومی, چاپ, ایمیل