اخبار معاونت بودجه

معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان:

ساماندهی رودخانه‌های رشت بخشی از مشکلات زیست‌محیطی را رفع می‌کند   [ +0 | -0 ]

ساماندهی رودخانه‌های رشت بخشی از مشکلات زیست‌محیطی را رفع می‌کند

روزبه رحمانیان گفت: احداث نیروگاه زباله سوز و ساماندهی رودخانه های زرجوب و گوهر رود رشت، می‌تواند بخشی از مشکلات محیط زیستی استان را رفع کند.


معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: پروژه مطالعه و احداث نیروگاه زباله سوز رشت از سال 1392 با اعتبار 182 میلیارد ریال و تخصیص 109.2 میلیارد ریال آغاز و در این پروژه احداث نیروگاه تولید برق به ظرفیت پنج مگاوات ساعت در زمینی به وسعت 1.35 هکتار پیش بینی شده است. 
رحمانیان افزود: عملیات پروژه شامل احداث یک دستگاه ساختمان با مساحتی حدود 9 هزار مترمربع واجد چهار کوره زباله سوز با ظرفیت 150 تن زباله در روز و یک دستگاه توربین گازی برای تولید برق بوده و شهرداری رشت به عنوان مجری این پروژه تعیین شده که در صورت تکمیل و راه اندازی می توانست در رفع مشکلات محیط زیست تاثیر زیادی داشته باشد. 
معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با یادآوری اینکه ساماندهی رودخانه های زرجوب و گوهررود رشت در فهرست مصوبات سفر رئیس جمهوری به استان در سال 1394 قرار گرفته و اعتبار آن مصوب و به استان ابلاغ شده، ادامه داد: کارگروهی به ریاست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان و مسئولان دستگاه های اجرایی ذیربط اعم از شرکت سهامی آب منطقه ای، شرکت سهامی آب و فاضلاب شهری، دانشگاه علوم پزشکی ، شرکت شهرک های صنعتی، اداره کل حفاظت محیط زیست، اداره کل منابع طبیعی، شهرداری رشت ، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و کارشناسان جایکا برای هدایت و راهبری موضوع تشکیل شد. 
به گفته رحمانیان، به لحاظ تنوع عوامل آلوده کننده رودخانه های مذکور از جمله فاضلاب بیمارستانی ، فاضلاب زندان لاکان، فاضلاب شهر صنعتی رشت ، شیرابه زباله محل دفن زباله سراوان ، فاضلاب های شهری متصل به رودخانه های مذکور و آموزش عمومی و فرهنگ سازی در زمینه تفکیک زباله از مبدا و جلوگیری از ریختن زباله های شهری در رودخانه ها ، با رعایت تناسب پروژه ها با وظایف دستگاه های اجرایی طی سال 94 تعداد 14 پروژه با مبلغ 500 میلیارد ریال اعتبار و 150 میلیارد ریال تخصیص و در سال 95 تعداد 21 پروژه با مبلغ 500 میلیارد ریال اعتبار و تخصیص 100 درصد برای دستگاه های اجرایی به تصویب کار گروه مذکور رسید.
وی افزود: در این بین پروژه تصفیه خانه فاضلاب در زندان لاکان رشت ، تصفیه فاضلاب هفت بیمارستان شهر رشت ( در قالب یک پروژه ) ، تصفیه خانه فاضلاب شهر صنعتی رشت ، تصفیه خانه شیرابه زباله سروان و مسکن مهر از مهمترین پروژه های مصوب برای این منظور بوده اند که با تلاش انجام شده، اغلب پروژه ها از پیشرفت فیزیکی مناسب برخودار بوده اند و تعدادی از آنها نیز به اتمام رسیده اند .
رحمانیان به برخورداری شهرداری رشت از اعتبارات ساماندهی رودخانه ها اشاره کرد و گفت : شهرداری رشت نیز علاوه بر پروژه مطالعه و احداث نیروگاه زباله سوز ، از اعتبارات ساماندهی رودخانه ها به مبلغ 226.5 میلیارد ریال و تخصیص 144.6 میلیارد ریال برای اجرای هفت پروژه برخوردار بوده است .
وی اضافه کرد: علاوه بر اعتبار مذکور فعالیت های دیگری برای ساماندهی رودخانه های زرجوب و گوهررود از محل منابع اعتباری در اختیار استان انجام شده که می توان پروژه احداث تصفیه خانه شهرک صنعتی سفیدرود رشت ، ساماندهی محل دفن زباله سراوان و ایجاد تاسیسات فاضلاب شهر رشت را نام برد . 
رودخانه های زرجوب و گوهررود رشت که در گذشته از رودهای زیبا، تفریحی و دیدنی این شهر بودند؛ امروز غرق در آلودگی و به عنوان معضلی زیست محیطی و نگرانی اجتماعی شناخته می شوند و در انتظار نگاه ویژه دستگاه های متولی و البته مشارکت مردم برای رهایی از این نابسامانی هستند.
زرجوب و گوهررود از رودخانه های روگذر رشت هستند، به گفته ها؛ این رودخانه ها در گذشته از مکان های دیدنی و تفریحی به شمار می رفتند، در آنها ماهی گیری انجام می شد و مردم برای تفریح به کنار آنها می آمدند اما امروز جزو آلوده ترین رودخانه ها نامیده می شوند تا جایی که توقف در کنار این رودخانه ها به دلیل بوی نامناسب بویژه در فصل تابستان، آزاردهنده است.

اهمیت: 1/5
در روز 1397/10/25 ساعت 08:05:07, شاخه: عمومی, چاپ, ایمیل